Ostrov Lampedusa nezvládá nápor migrace, starosta volá po stávce

Na italský středomořský ostrůvek Lampedusa doplulo v rybářské lodi noci na dnešek 367 migrantů. Starosta Toto Martello v "bezprecedentní situaci" vyzval ostrovany ke generální stávce, aby si vynutili pozornost podle něj nereagující vlády. Vylodění běženců v přístavu doprovázela demonstrace organizovaná protiimigrační stranou Liga. Informovala o tom agentura AFP.

Na větší rybářské lodi bylo 13 žen a 33 nezletilých, uvedl Martello. Kvůli prudkému větru hrozilo, že loď ztroskotá, a tak jí italská pobřežní stráž eskortovala do přístavu. Skončili v zařízení, které spravuje farnost, protože místní centrum pro příjem běženců je přeplněné.

Martello na pondělí svolal zástupce profesních sdružení, aby vyhlásili "generální stávku". "Pokud sem připluje tak velká rybářská loď se stovkami lidí na palubě, aniž by ji kdokoli zaznamenal, znamená to, že ve Středozemí není žádná kontrola," konstatoval rozhořčený starosta. "Co ale dělají vojenské lodě? Vždyť nejsme ve válce, tak proč se nemohou nasadit na bezpečnostní zásahy na moři a přepravu migrantů?" dodal.

Stávka má být zaměřena proti vládě, která podle Martella nemá stran migrace žádnou strategii.

Od pátku Lampedusy dosáhly tři desítky malých plavidel, které vypluly hlavně z Tuniska. Připlulo na nich kolem pěti set lidí, uvádí italský tisk.

V centru pro příjem migrantů na Lampeduse se nyní nachází 1160 lidí, což desetkrát přesahuje kapacitu zařízení. Podmínky se v něm staly nelidskými, konstatoval Martello. Upozornil také na to, že vojáci navzdory přísným pravidlům zavedeným kvůli pandemii nemoci covid-19 nedokážou zabránit tomu, že migranti z centra utíkají.

"Lidem v ohrožení se musí pomáhat, ale v tomto případě potřebuje humanitární příjem pravidla, protože teď jsme v ohrožení my," dodal k možnému šíření koronaviru z centra.

Nello Musumeci, guvernér regionu Sicílie, do nějž spadá i Lampedusa, se minulý týden pokusil v oblasti nechat kvůli pandemii zavřít centra příjmu migrantů. Nařízení ale u soudu napadla, a tím pádem do příštího slyšení blokovala italská středolevá vláda.

Související

Více souvisejících

Itálie uprchlíci

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Japonskem otřáslo zemětřesení, vlny tsunami nezpůsobilo

Japonskem ve středu večer místního času otřáslo zemětřesení, jehož epicentrum bylo na západě země. Otřesy měly sílu 6,4 stupně, informovala zahraniční média. Úřady nevydaly varování před vlnami tsunami. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy