Osud 57 migrantů nejistý, Malta je nechá na lodi kotvící mimo její vody

Malta hodlá nechat skupinu 57 uprchlíků na soukromé lodi zakotvené mimo vody ostrovní země, dokud se o nich nedohodnou ostatní státy Evropské unie. Řekl to dnes maltský premiér Robert Abela. Malta stejně jako Itálie pro uprchlíky své přístavy uzavřela.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nové skupině pomohla z člunu tento týden rybářská loď, pak byla skupina přeložena na člun, jaký používají turistické výletní lodě s tím, že tam zůstanou, dokud se v EU nedohodnou, kam budou tito uprchlíci převezeni, sdělil Abela.

"Není to problém Malty, i když děláme víc, než se od nás očekává. O toto břemeno se musejí dělit i ostatní členové EU. Nemohou jim čelit jenom Malta a Itálie. Uzavřeli jsme (kvůli koronaviru) své přístavy a letiště pasažérům výletních lodí a turistům a nemělo by smysl pouštět sem uprchlíky," sdělil premiér před novináři.

Připomenul, že v Libyi čekají "stovky tisíc" uprchlíků na příležitost dostat se do Itálie a na Maltu. "Ze svého rozhodnutí zavřít přístavy neustoupíme," dodal Abela.

Malta letos čelila nárůstu uprchlíků - do začátku března jich tam dorazilo 1500, přitom za celý loňský rok 3400. Vláda tvrdí, že přijímací střediska jsou plná. EU podle ní neplní své sliby týkající se migrantů.

Když se v březnu začal šířit koronavirus, využila Malta soukromé lodě s tím, že budou zastavovat na moři čluny s uprchlíky dříve, než se dostanou k ostrovu. Podle nevládní organizace Alarm Phone byl jeden takový člun ponechán na moři několik dní, než k němu dorazilo vládou najaté plavidlo.

Do té doby se 12 lidí utopilo nebo zemřelo vyhladověním. Malta případ vyšetřuje. Asi 50 přeživších pak bylo dopraveno zpět do Libye, která ale podle OSN není pro migranty bezpečná.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU musí z krize vyjít jednotná a silnější, prohlásila Merkelová

08.07.2020 15:16 Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby EU ze současné krize…

Na Slovensku přibylo nejvíce nakažených od druhé poloviny dubna

08.07.2020 14:50 Aktualizováno Slovensko zaznamenalo v pondělí nejvyšší denní nárůst počtu potvrzených případů koronaviru od druhé…

Slovensko reaguje na Kollárovu plagiátorskou kauzu, chystá možnost…

08.07.2020 14:45 Slovenské ministerstvo školství po plagiátorské kauze šéfa sněmovny Borise Kollára připravilo návrh…

Část lékařů v Německu vystaví bez vyšetření posudky proti rouškám

08.07.2020 11:46 Skupina německých lékařů, která zpochybňuje závažnost nemoci covid-19 a hovoří v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy