Otázka Gibraltaru je stále nevyřešená. Podle Španělska chybí Británii vůle k jednání

Podle španělských diplomatů chybí Británii politická vůle k uzavření dohody, která by od 1. ledna 2021 upravila režim na hranici s Gibraltarem. Informaci ve středu přinesla agentura Reuters. Podle Londýna jednání se Španělskem stále pokračují a je v zájmu všech stran se dohodnout.

Gibraltar
doporučujeme

Smlouva má předejít zpřísnění kontrol na hranici v případě, že by Británie na konci roku opustila společný evropský trh bez dohody s Evropskou unií.

"Míč je nyní na britské straně," uvedl zdroj ze španělských diplomatických kruhů. Bez dohody by se režim na hranici mezi Španělskem a Gibraltarem zřejmě od 1. ledna výrazně zpřísnil. To by mělo těžké sociální, ekonomické a politické dopady, obávají se španělští diplomaté.

Španělsko má zájem, aby hranice zůstala propustná, protože na Gibraltar dojíždí denně do práce zhruba 15.000 španělských občanů. Ve španělských oblastech, které s enklávou sousedí, je navíc vysoká nezaměstnanost.

Zájem uzavřít smlouvu potvrdili v úterý deníku Financial Times šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo a španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová. Podle deníku se někteří představitelé britské vlády obávají, že by dohoda mohla rozmělnit britský vliv na území na jihu Pyrenejského poloostrova.

Británie a Španělsko se přou o status Gibraltaru dlouhodobě. Španělsko považuje Gibraltar za britskou kolonii, což Londýn odmítá. V roce 2006 si obyvatelé území schválili novou ústavu, která jim zaručuje větší autonomii na Británii, jejíž součástí jsou od roku 1704.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko hlásí 193 úmrtí kvůli covidu, rekord třetí den v řadě

05.12.2020 18:39 V Maďarsku za posledních 24 hodin přibylo 193 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, píše agentura…

Demonstrace Francouzů proti policejní brutalitě se zvrhla. Protestující…

05.12.2020 17:29 Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky…

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama