Otrava Navalného: Šéf německé diplomacie vyzval Moskvu ke spolupráci na vyšetřování

Německý ministr zahraničí Heiko Maas vyzval Moskvu, aby spolupracovala na vyšetřování otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Prohlásil to dnes před začátkem dvoudenního neformálního zasedání ministrů zahraničních věcí zemí Evropské unie. Za Česko se účastní ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Heiko Maas
doporučujeme

Navalnyj byl o víkendu převezen z Ruska na berlínskou kliniku Charité, jeho stav je vážný, bezprostředně ohrožen na životě ale není.

"Očekáváme, že se Rusko připojí ke snaze objasnit to, co se stalo. V tuto chvíli to ale nevypadá, že by tak činilo," řekl Mass televizi ZDF. "My unijní ministři zahraničí o tom dnes budeme debatovat, protože pro Moskvu by bylo nejlepší připojit se k vyšetřování, jinak otázka zůstane otevřená a EU bude muset jednat o tom, jak dále postupovat," dodal.

Při příchodu na dnešní jednání ministrů zahraničí Maas svou výzvu, aby Rusko spolupracovalo, zopakoval. "Pokud se tak nestane, nebude pro Moskvu možné očistit se z obvinění, která tady jsou," řekl šéf německé diplomacie. "Domněnky a spekulace zůstanou, které zcela jistě nijak nezlepší vztahy mezi Ruskem a Německem, ale i EU a Ruskem, naopak je ještě více zatíží.

Mass společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou vyzval Rusko, aby vypátralo viníky.

Moskva naopak zjištění lékařů z berlínské kliniky Charité, kteří v Navalného organismu našli stopy otravy, nepovažuje za průkazná.

O případu Navalného ve středu krátce hovořili i unijní ministři obrany, kteří v Berlíně uspořádali rovněž neformální setkání. Zúčastnil se ho také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který požaduje transparentní vyšetřování okolností zdravotního kolapsu ruského opozičníka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eiffelova věž je opět otevřená, výhrůžka bombou se nepotvrdila

23.09.2020 16:39 Aktualizováno Provoz Eiffelovy věže v Paříži byl obnoven po dnešní 14:00 hodině SELČ. Nepotvrdilo se totiž…

V Dánsku se srazila fregata ruského námořnictva s nákladní lodí

23.09.2020 16:26 V dánských výsostných vodách se dnes srazila ruská válečná loď s nákladní lodí. Upozornila na to…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 16:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 15:48 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama