Otřes pro britskou opozici: Šéfka liberálních demokratů rezignovala, osud Corbyna nejistý

Šéfka britských Liberálních demokratů Jo Swinsonová ve čtvrtečních volbách neobhájila své parlamentní křeslo, v jejím obvodu zvítězila Skotská národní strana (SNP). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Liberální demokraté doufali, že přitáhnou hlasy odpůrců brexitu, ale podle dosavadních výsledků získali o jedno křeslo méně než v minulých volbách v roce 2017. V reakci na volební výsledky Swinsonová na svou funkci lídryně rezignovala.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Jo Swinsonová
doporučujeme

"Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat," uvedla Swinsonová, která se šéfkou Liberálních demokratů stala teprve v červenci. "Pro budoucnost naší země jsou to velmi významné výsledky," doplnila. Později oficiálně rezignovala na svou funkci lídryně strany.

Swinsonová byla poslankyní za East Dunbartonshire v letech 2005 až 2015 a znovu od roku 2017. Nyní prohrála o pouhých 149 hlasů. Její nástupkyní bude členka separatistické Skotské národní strany (SNP).

zdroj: YouTube

Swinsonová není jedinou prominentní členkou Liberálních demokratů, která se do Dolní sněmovny britského parlamentu nedostala. Poslancem nebude ani Chuka Umunna, který poslanecké křeslo v roce 2017 získal za labouristy, kvůli nesouhlasu s jejich brexitovou politikou ale stranu opustil a později se přidal k prounijním liberálům.

Z prominentních politiků dalších stran se do parlamentu nedostal například ani 87letý labourista Dennis Skinner, který zastupoval obvod Bolsover od roku 1970. Mandát nezískali ani jeden z konzervativních rebelů, kteří se postavili premiérovi Johnsonovi a kandidovali jako nezávislí. Byli mezi nimi třeba bývalí členové vlád David Gauke či Dominic Grieve.

Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes oznámil, že stranu v žádných dalších parlamentních volbách nepovede a přiznal, že průběžné výsledky jsou pro stranu velkým zklamáním. Informovala o tom agentura Reuters.

Labouristická strana podle Corbyna nyní se zveřejňováním průběžných výsledků, zažívá "velmi smutnou noc". "Nepovedu stranu v žádných dalších všeobecných volbách," poznamenal Corbyn poté, co potvrdilo, že obhájil svůj mandát v severolondýnském obvodu. Corbyn zároveň doplnil, že labouristy čekají jednání o budoucnosti a že v tomto období stranu povede.

zdroj: YouTube

To se ale mnohým straníkům či podporovatelům strany nelíbí. Laura Parkerová, která je národní koordinátorkou labouristické podpůrné skupiny Momentum, považuje Corbyna za jeden z faktorů porážky strany. "Bylo by směšné tvrdit něco jiného," uvedla a zdůraznila, že Corbyn jako stranický lídr nese odpovědnost. Dodala nicméně, že hlavním výsledkem voleb je to, že labouristé byli poraženi brexitem.

Aktivistka Gina Millerová, která nesouhlasí s brexitem a před volbami podporovala taktické hlasování s cílem zabránit odchodu z unie, dnes Corbyna kritizovala. "Měl by odejít," řekla. "Nemáme žádnou opozici, o které by člověk měl pocit, že pro ni může hlasovat," dodala. Taktické hlasování podle Millerové zafungovalo dobře u konzervativců, ale ne u labouristů, kterým lidé hlas dát nechtěli právě kvůli Corbynovi.

Corbynův odchod žádá i labouristický poslanec Peter Kyle. "Myslím, že až se Jeremy později probudí, tak uvidí rozsah porážky a udělá správnou věc. Odstoupí," dodal Kyle v rozhovoru s televizí Sky News. "My, jako strana, pak budeme muset rozhodnout o tom, jak pokračovat," dodal.

Corbyna se naopak zastal labourista John McDonnell, který si udržel poslanecké křeslo. Prohlásil, že strana sice argumentační spor v kampani vyhrála, ale nedokázala překonat překážku v podobě brexitu. Uvedl také, že si nemyslí, že Corbynovo vedení mělo na výsledek dopad.

Labouristé ve čtvrtečních volbách utrpěli nejhorší debakl za několik posledních desetiletí. V 650členné Dolní sněmovně budou mít nejméně 203 křesel, což je o šest desítek mandátů méně, než kolik měli dosud.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko se obává migrantů z Turecka. Připravuje se na nápor

29.01.2020 19:20 Řecké ministerstvo obrany vypsalo dnes výběrové řízení na instalaci "plovoucích ochranných systémů"…

Brexit zahýbe europarlamentem. Posílí nacionalisté

29.01.2020 18:37 Páteční odchod Británie z Evropské unie změní rozložení sil v Evropském parlamentu. Nejsilnější…

Kamiony stojí. Slovenští dopravci opět zablokovali hraniční přechody s…

29.01.2020 17:20 Aktualizováno Slovenští dopravci dnes opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní…

Greta bude rejžovat? Na "Fridays for Future" chce mít ochrannou známku

29.01.2020 17:04 Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová si chce nechat registrovat název…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama