Pakt svobodných měst míří proti populistům. Podepíše ho i primátor Hřib

Cílem Paktu svobodných měst, který se 16. prosince chystají v maďarské metropoli podepsat primátoři Budapešti, Prahy, Bratislavy a Varšavy, je vyvážit populisty, již jsou u moci v zemích visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko). Napsala to dnes agentura AFP, podle které má dokument také posílit vazby s Evropskou unií.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Pražský primátor Zdeněk Hřib
doporučujeme

Na paktu se primátoři visegrádských hlavních měst domluvili při setkání k 30. výročí pádu berlínské zdi. V pondělí s ním souhlasili pražští radní a ve čtvrtek budou o tomto záměru jednat pražští zastupitelé.

Nový primátor Budapešti Gergely Karácsony v říjnových komunálních volbách nečekaně porazil vládního kandidáta, který předtím řídil radnici maďarského hlavního města devět let. Od té doby se Karácsony drží v opozici proti premiérovi Viktoru Orbánovi. Po svém vítězství také vyzval k intenzivní spolupráci primátory metropolí zemí visegrádské skupiny, které se podle AFP jeví jako centra "odporu" proti vládnoucím populistickým stranám.

Podle budapešťského primátora by hlavní města mohla zejména společně jednat s Bruselem "o převedení více evropských fondů přímo na velká města bez prostřednictví centrálních úřadů". Karácsony chce podporovat investice do zdravotnictví, veřejné dopravy a udržitelného rozvoje. Minulý týden v rozhovoru řekl, že Budapešť už přímo požádala o evropskou subvenci pro zlepšení kvality ovzduší.

Primátorem Prahy je od loňského listopadu člen České pirátské strany Zdeněk Hřib. Rovněž od listopadu 2018 stojí v čele Bratislavy politicky nezávislý architekt, aktivista a hudebník Matúš Vallo. Loni v listopadu stanul v čele varšavské radnice člen opoziční Občanské platformy Rafal Trzaskowski.

Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Salvini pohořel. Kandidátka populistické strany propadla ve volbách

27.01.2020 07:32 V ostře sledovaných regionálních volbách, které se v neděli uskutečnily v regionu Emilia Romagna na…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 23:07 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

26.01.2020 21:38 Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody Ankary s EU z roku 2016 loni pouze 189 migrantů, kteří…

Brexit za dveřmi. Co všechno se změní, jakmile Británie 31. ledna vystoupí…

26.01.2020 20:52 Aktualizováno Otázky a odpovědi k takzvanému přechodnému období po vystoupení Británie z EU a k možnému tvrdému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama