Pandemie COVID-19: Přes 11 tisíc mrtvých, stamiliony lidí v karanténě

Od počátku jejího šíření na přelomu roku se už nákaza koronavirem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 278.000 lidí po celém světě, uvedla agentura AP. Více než 11.000 infikovaných již zemřelo, zatímco další stamiliony lidí nyní kvůli snaze zastavit globální pandemii čelí povinné izolaci.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Podle deníku Le Monde už je co největší omezení společenského života žádáno po téměř miliardě obyvatel planety.

Koronavirus se nejdříve objevil v čínské provincii Chu-pej, na jejíž obyvatele se přísný karanténní režim vztahuje už od sklonku ledna. I přes drastická opatření se během následujících dvou měsíců rozšířil do nejméně 185 zemí světa.

Vědci z americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dnes v globálním měřítku evidovali už více než 280.000 potvrzených případů infekce, úřady napříč zasaženými zeměmi zároveň hlásily skoro 90.000 uzdravených pacientů.

Nákaza koronavirem se projevuje příznaky podobnými běžné chřipce, tedy horečkou, kašlem nebo celkovým vyčerpáním. Nemoc, kterou virus způsobuje, dostala označení COVID-19. U většiny zasažených má podle všeho relativně mírný průběh, zejména v případě seniorů a osob s chronickými zdravotními problémy ji však může provázet zápal plic a další vážné potíže. Podle databáze JHU už ve světě zemřelo skoro 11.900 lidí infikovaných novým koronavirem.

Mnohé země včetně České republiky přistoupily k bezprecedentním opatřením ve snaze zbrzdit jeho šíření a předejít tak přetížení zdravotnických zařízení. Opatření omezující pohyb obyvatel na naprosté minimum platí kromě Číny a ČR také v Itálii, Francii, Španělsku nebo v částech Německa a Spojených států. Povinnou izolaci už nařídila Kalifornie, k níž se do konce víkendu přidají státy New York a Illinois. Podle agentury AP se zavedení přísného režimu chystá také v Oregonu a Connecticutu.

Lídři v řadě zemí zdůrazňují, že účinek těchto omezení se projeví nejdříve dva nebo tři týdny po jejich zavedení. V těchto dnech počet potvrzených případů nákazy koronavirem roste výrazně rychleji než v kterýkoli jiný moment od začátku šíření. Ještě na začátku měsíce bylo globálně evidováno necelých 90.000 infikovaných, uvádí agentura Reuters

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Závěry vyšetřování: Příčinou pádu slovenské stíhačky byl nedostatek paliva

13.07.2020 16:09 Příčinou loňského pádu stíhačky MiG-29 slovenské armády byl nedostatek paliva při přeletu stroje na…

Po muži s lukem a šípy pátrají v Německu stovky policistů. Jak z filmu…

13.07.2020 15:25 Německá policie dnes pokračuje v rozsáhlém pátrání po ozbrojeném muži, který v neděli na jihozápadě…

Na jihovýchodním Slovensku se objevil africký mor prasat

13.07.2020 14:59 Na jihovýchodním Slovensku v blízkosti s hranic s Ukrajinou a Maďarskem se objevil africký mor…

Slovenská vláda navrhla zvýšení pokuty za nedodržení karantény

13.07.2020 14:14 Slovenská vláda navrhla zvýšení pokut pro lidi, kteří po návratu z rizikových zemí v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy