Pandemie: Polsku docházejí lůžka pro pacienty s covidem, v parlamentu vypukla hádka

Polsko je několik kroků od chvíle, kdy mu nebudou stačit lůžka a plicní ventilátory pro pacienty s covidem-19, připustil dnes premiér Mateusz Morawiecki. Oznámil, že od soboty lidé v celé zemi budou muset nosit roušky i venku. Země s přibližně 38 miliony obyvatel dnes zaznamenala rekordních 4280 nově nakažených, nejvyšší od začátku nynější pandemie je i nárůst zemřelých s covidem-19, je jich 76.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jsme několik kroků od chvíle, kdy se začne nedostávat lůžek a ventilátorů," řekl Morawiecki na tiskové konferenci. Uvedl také, že jeho vláda nechce v zemi znovu vyhlásit celostátní karanténu, jako tomu bylo letos na jaře. Od soboty místa na kulturních akcích a v kinech budou moci být obsazena jen ze čtvrtiny, na svatbách a dalších rodinných oslavách se bude moci sejít nejvýše 100 lidí. V restauracích budou muset být stoly uspořádány tak, aby na každého hosta připadaly čtyři metry čtvereční.

V Polsku se koronavirem doposud nakazilo 111.599 lidí, celková smrtelná bilance činí 2867. Za posledních 24 hodin přímo onemocnění covid-19 podlehlo osm pacientů, dalších 68 mělo i přidružené choroby. V nemocnicích leží 4138 pacientů s covidem-19, z nich 296 potřebuje plicní ventilaci, což je oproti středě nárůst o 13 procent.

Odborníkům dělá starosti blížící se svátek Všech svatých, kdy se na hřbitovech setkávají zástupy lidí a který je v Polsku příležitostí k rodinným návštěvám. Někteří by chtěli, aby 1. listopadu, na kdy svátek připadá, byly hřbitovy zavřené a aby se období, kdy na lidé chodí na hroby svých blízkých, rozložilo na několik víkendů.

V Sejmu, dolní komoře parlamentu, ve středu vypukly hádky kvůli chování poslanců krajně pravicové Konfederace, kteří odmítají dodržovat povinnost nosit roušky ve všech sálech parlamentu a zachovávat rozestupy od ostatních. Grzegorz Braun z Konfederace si od místopředsedkyně Sejmu Malgorzaty Gosiewské z vládnoucího Práva a spravedlnosti vysloužil označení "pakáž".

Přibližně 22 procent lidí v Polsku tvrdí, že se "rozhodně" bojí koronaviru, 36 procent uvádí, že "spíše" má z něho strach, vyplývá z průzkumu pro list Dziennik-Gazeta Prawna a rozhlasovou stanici RMF FM. Co se týče názoru na očkování proti koronaviru, jsou tábory jeho stoupenců i odpůrců vyrovnané. "Určitě" by se dalo naočkovat 23,1 procenta lidí a "spíše" 23 procent. Proti očkování se rozhodně vyslovilo 30,7 procenta respondentů a "spíše" by si ho nedalo dát 15,5 procenta.

V Česku z průzkumu zveřejněného koncem září vyplynulo, že skoro tři pětiny lidí se nechtějí proti koronaviru naočkovat.

Rusko opět zaznamenalo nárůst denního údaje nových případů koronaviru - za minulých 24 hodin se nákaza potvrdila u 11.493 lidí, což je o zhruba 300 více než za minulý den. Do karantény musel kvůli kontaktu s nakaženým i patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill.

Rusko, které má více než 146 milionů obyvatel, má od začátku epidemie potvrzeno 1,26 milionu infikovaných. Za uplynulý den přibylo dalších 191 mrtvých, takže celkový údaj stoupl na 22.056 úmrtí. Nejvíc nových případů nákazy - 11.656 - Rusko ohlásilo 11. května a k tomuto číslu se přiblížilo v úterý, kdy bylo 11.615 nově infikovaných. Ve středu to pak ale bylo o 500 méně.

Patriarcha Kirill dnes oznámil, že musí kvůli kontaktu s nakaženou osobou do izolace a nemůže se účastnit modliteb v kostele. Prohlášení zveřejněné na webové stránce pravoslavné církve neuvádí, zda se u třiasedmdesátiletého patriarchy projevují symptomy covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Verdikt soudu má vážné dopady. EU hrozí Ukrajině pozastavením bezvízového…

29.10.2020 17:30 Aktualizováno Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to…

Počet nakažených ve Švýcarsku a Rakousku strmě roste, Kurz ohlásí nové…

29.10.2020 17:13 Aktualizováno Počet nově nakažených koronavirem za poslední den v Rakousku poprvé překročil čtyřtisícovou hranici…

Francie stojí na straně katolíků, uvedl Macron. Do ulic nasadí další vojáky

29.10.2020 17:10 Francie po dnešním islamistickém útoku v Nice nasadí další vojáky kvůli posílení ochrany památek,…

Nouzový stav bude ve Španělsku déle, podpořili to poslanci

29.10.2020 17:07 Španělští poslanci dnes schválili prodloužení nouzového stavu v zemi o šest měsíců. Vládní návrh…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama