Pandemie: Francie mění očkovací strategii, Itálie odkládá otevření středních škol

Francie mění očkovací strategii. Již v první vlně nabídne vakcínu také hasičům, části pomocných pracovníků a seniorům nad 75 let i mimo domovy důchodců, oznámil dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran. Učinil tak v reakci na kritiku kvůli pomalému startu vakcinace v zemi, která patří k nejvíce skeptickým vůči očkování na světě. Informovala o tom stanice France24.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Zintenzivníme, urychlíme a zjednodušíme očkovací strategii," řekl Véran v rádiu RTL. Slíbil, že do konce ledna vznikne v zemi 500 až 600 očkovacích center.

Oznámení přichází v době, kdy Francie zaznamenala již přibližně deset případů nakažlivější mutace koronaviru registrované poprvé před Vánoci na jihu Anglie. Patrně se tak snížila pravděpodobnost, že by francouzské úřady v nejbližší době přistoupily k rozvolňování současné koronavirové uzávěry.

Francie začala aplikovat vakcínu firem Pfizer a BioNTech na konci prosince zdravotnickým pracovníkům, klientům domovů důchodců a lidem, u nichž se v případě nákazy přepokládají závažné příznaky nemoci covid-19. Na rozdíl od sousedních zemí, které již očkovaly desítky tisíc osob, zvládla Francie během prvního týdne podat vakcínu pouhým 516 lidem.

Kvůli kritice za údajně opatrnický a byrokracií zatížený start očkování úřady již v pondělí urychlily vakcinaci lékařského personálu v nemocnicích. V pondělí večer se s Véranem a premiérem Jeanem Castexem sešel prezident Emmanuel Macron, aby probrali možnosti uspíšení vakcinační kampaně.

Podle dnešního Véranova vyjádření přebírá Francie týdně na 500.000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Po případném schválení preparátu farmaceutické společnosti Moderna evropským regulátorem, které se očekává tento týden, by Francie mohla obdržet další půl milion těchto vakcín každý měsíc.

Vládní úsilí podle stanice France24 znesnadňuje skepse Francouzů vůči očkování proti koronaviru. Z nedávného průzkumu společnosti Ipsos vyplývá, že jen 40 procent obyvatel se chce nechat očkovat, v porovnání se 77 procenty v Británii.

Ve Francii se dosud nakazilo koronavirem 2,659.750 lidí, což zemi se 67 miliony obyvatel řadí na páté místo na světě. Na 65.415 lidí s covidem-19 zemřelo.

Italská vláda odložila otevření středních škol

Střední školy v Itálii se mají otevřít v pondělí 11. ledna a nikoliv ve čtvrtek, jak původně vláda zamýšlela. Některé regiony se ale rozhodly, že střední školy nechají zavřené až do konce ledna, píše dnes agentura AFP. 

Žáci základních škol se vrátí do lavic již tento čtvrtek. V pondělí se do středních škol vrátí 50 procent studentů, druhá polovina bude pokračovat v distanční výuce. Čtyři regiony ale rozhodly posunout obnovu prezenční výuky na středních školách na konec ledna či začátek února.

Rozhodnutí o obnově prezenční výuky předcházel podle agentury ANSA silný rozpor mezi vládními představiteli. Zastánci původního data obnovy výuky argumentovali zprávou, který tento týden vydal Italský zdravotnický ústav (ISS). Podle této zprávy jen dvě procenta ohnisek nákazy koronavirem zaznamenaných od září do konce prosince se nacházela ve školách. Zastánci odkladu naopak argumentují, že epidemická situace není stále příznivá.

Nevládní organizace varují před příliš prodlužováním distanční výuky. Podle průzkumu agentury IPSOS 28 procent žáků a studentů ve věku 14 až 18 let uvedlo, že alespoň jeden z jejich spolužáků se v loňském roce přestal účastnit vyučování. Bezmála 40 procent respondentů označilo distanční vyučování za "negativní zkušenost".

Vláda také rozhodla prodloužit do 15. ledna pravidla zavedená pro období vánočních a novoročních svátků. Zakázané jsou tak cesty a přesuny mezi jednotlivými regiony.

Itálie má dnes obdržet dalších 470.000 dávek očkování. Ze zhruba půl milionu dávek, které dosud dostala, jich bylo k dnešnímu ránu použito 180.000. Itálie patří k evropským zemím, které epidemie zasáhla nejvíce. Tamní ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo 10.800 nových případů nákazy a 348 dalších úmrtí v souvislosti s covidem-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Ve Francii začal platit zákaz vycházení už od 18:00

16.01.2021 21:09 Ve Francii začal dnes platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama