Pandemie neskončí přepnutím spínače. Nechte se očkovat, zní z USA

NÁZOR - Další velká výzva koronavirové pandemie má název delta, poukazuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník upozorňuje, že nové varianty viru představují hrozbu, především pro neočkované.

Eurozpravy.cz

Nemilosrdný tlak evoluce

Světová zdravotnická organizace (WHO) koncem května přišla s novými jmény pro různé varianty koronaviru, připomíná prestižní server. Nastiňuje, že ta, která byla prvně detekována ve Velké Británii, nyní nese název alfa, zatímco ta, kterou prvně odhalili v Indii, byla pojmenována jako delta.

Mezitím byla delta zaznamenána ve více než šesti desítkách zemí světa, uvádí editorial. Doplňuje, že podobně jako další varianty se i tato vypadá nebezpečněji než původní virus, navíc by mohla být odolnější vůči stávajícím vakcínám.

"Delta představuje další varovné připomenutí, že pandemie neskončí přepnutím spínače," pokračuje americký deník. Konstatuje, že nemilosrdný tlak evoluce povede ještě dlouhou dobu ke vzniku nových variant viru.  

Účinné vakcíny - a jejich opakovanou aplikaci - označuje washingtonský server za nejlepší šanci pro lidstvo, aby se vyhnulo závažným průběhům onemocnění a úmrtím, avšak po celém světě se nadále nacházejí neočkovaní a zranitelní lidé. 

Hrozba varianty delta by měla přimět ty, kteří s očkováním váhají, aby svůj postoj přehodnotili, apeluje vlivný deník. Podotýká, že tato mutace nabývá na síle například ve Velké Británii a podle zprávy tamních zdravotnických úřadů z 3. června existuje vysoká pravděpodobnost, že je výrazně nakažlivější než varianta alfa, která byla nakažlivější než původní virus.  

Objevují se i tvrzení, že nákaza variantou delta zvyšuje riziko hospitalizace, upozorňuje Washington Post s odvoláním na indické lékaře, kteří zaznamenali případy ztráty sluchu, silných zažívacích potíží a krevních sraženin.

Zprávy z Velké Británie navíc naznačují, že stávající vakcíny jsou proti deltě méně účinné - v případě první dávky o 15-20 %, poukazuje editorial. Přiznává však, že dvě dávky zřejmě fungují lépe, nicméně pokles efektivity je patrný jak z dat pacientů, tak z laboratorních zkoušek.

Kolektivní imunita je stále daleko  

"To znamená, že lidé, kteří se nenechají očkovat, se dávají všanc této variantě a jejím rizikům i variantám, které přijdou," píše renomovaný deník. Neochotu očkovat se přirovnává k přebíhání rušné silnice a pokládá otázku, proč si zahrávat.

V americké dospělé populaci je zatím plně očkováno na 53 % osob, což znamená, že vakcínu nedostala téměř polovina Američanů, konstatuje prestižní server. Vyzdvihuje, že denní počet aplikovaných dávek klesá a některé jižanské státy nepřekročily ani laťku 40 % očkovaných. 

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Existují také znepokojivé rozdíly v očkování Američanů z různých etnických skupin, vyzdvihuje editorial. Odkazuje na zprávu Nadace rodiny Keiserových, že černoši a Hispánci dostali menší počet vakcín, než odpovídá jejich zastoupení v obyvatelstvu většiny amerických států i míře jejich ohrožení covidem-19. To je velmi patrné ve Washingtonu, kde černoši tvoří 46 % obyvatel, připadá na ně 55 % nákaz a 70 % úmrtí, ale bylo jim podáno pouze 40 % dávek, dává příklad vlivný deník. 

Washington Post rovněž kvituje nejrůznější výhody a odměny pro očkované, protože naočkování dostatečného množství lidí chrání životy a v kombinaci s přirozenou ochranou po prodělání nemoci přibližuje populaci k dosažení kolektivní imunity, kdy virus vymře. 

WHO v tomto týdnu vydala odhad, že hranice kolektivní imunity může být s ohledem na vlny nových variant viru až 80 % chráněných obyvatel, zdůrazňuje americký deník. Zdůrazňuje, že nejen Spojené státy tak čeká ještě dlouhá cesta a kdo se nechce nečekaně potkat s delta koronavirem, měl by se nechat očkovat.

Témata: EZ

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Související:

Právě se děje