Pandemie obrátila svět vzhůru nohama. Šéf OSN Guterres varoval před populismem a ignorací vědy

Svět se potýká s populismem a ignorací vědy, budoucnost přitom vyžaduje spolupráci a demokracii. V dnešním projevu ve Spolkovém sněmu, jedné z komor německého parlamentu, to prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Německo pak označil za pilíř multilateralismu.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

"Pandemie nemoci covid-19 obrátila náš svět vzhůru nohama. Vyžádala si již přes 1,5 milionu životů," řekl Guterres. Celosvětovou výzvou proto je, aby vakcína proti koronaviru sloužila k všeobecnému blahu a aby látka byla dostupná pro každou zemi.

"Po celém světě ale pozorujeme, jak populismus ignoruje vědu," řekl generální tajemník, který varoval před šířením spikleneckých teorií a před nacionálními řešeními. "Je jasné, že globální problémy vyžadují globální řešení," uvedl.

zdroj: YouTube

Podle Guterrese svět netrápí jen pandemie, ale také oteplování planety. "Je to realita, ekosystémy mizí, trápí nás bouře, záplavy, korálové útesy umírají," řekl. "Největší nebezpečí je náš boj s přírodou," dodal.

Guterres poukázal také na to, že svět musí přestat hledět do minulosti, musí se oprostit od národních řešení a vydat se cestou multilateralismu. "Tady je budoucnost. Multilateralismus musí spojovat a chránit," uvedl.

Generální tajemník, který ve Spolkovém sněmu hovořil u příležitosti 75. výročí vzniku Organizace spojených národů, označil Německo za příklad země, které se změnila ve velmoc míru. "Německo se stalo pilířem multilateralismu," řekl s tím, že Berlín hlasitě obhajuje lidská práva. "Svět se neobjede bez Německa a Německo potřebuje svět," uvedl.

Projev, který Guterres přednesl německy, spolu s poslanci poslouchali také německý prezident Frank-Walter Steinmeier, kancléřka Angela Merkelová, předseda Spolkové rady, druhé z komor parlamentu, Reiner Haseloff a předseda ústavního soudu Stephan Harbarth.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama