Pandemie opět dolehla na Paříž. Začaly platit velmi přísné restrikce

Bary v Paříži a na jejích předměstích musí od dnešního rána zůstat zavřené. Ve francouzské metropoli začala také platit nová a přísnější pravidla pro provoz restaurací, obchodních center a sportovišť. Omezení reagují na zhoršující se epidemii koronaviru a budou platit minimálně 14 dní, informovala agentura AFP.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Bary musí bez výjimky zůstat zavřené. Restaurace ve francouzském hlavním městě a okolí mohou být podle nových pravidel otevřené v "běžných otevíracích hodinách".

Zostřená pravidla vyžadují minimálně metrové odstupy mezi stoly, u jednoho smí sedět nanejvýš šest osob. Všichni hosté musí mít nasazenou roušku, s výjimkou samotné konzumace.

zdroj: YouTube

V Paříži a nejbližším okolí také platí zákaz pořádání trhů, odborných veletrhů a organizovaných akcí na výstavištích. Svatby, studentské večírky a všechny podobné oslavy, pořádané v prostorách pronajatých za tímto účelem, jsou též zakázané. Zákaz platí rovněž pro kongresy a představení v šapitó, jako jsou cirkusová představení.

Mírnější opatření mají obchodní centra. Musí omezit počet zákazníků, na každého z nich jsou potřeba čtyři metry čtvereční plochy.

Sportovat v omezené míře je možné ve venkovních prostorách. Na sportovišti smí být nanejvýš 1000 osob nebo 50 procent kapacity sportoviště. Nově jsou pro dospělé zavřeny bazény, nezletilí však smí chodit plavat. Zavřené i nadále zůstávají posilovny a tělocvičny. Divadla, kina a muzea jsou přístupná bez výraznějších omezení.

Pařížský policejní prefekt Didier Lallement v pondělí upozornil, že bude "nekompromisní s těmi, kdo chtějí neustále obcházet pravidla."

Přísná hygienická pravidla budou v platnosti minimálně 14 dní, s možností prodloužení. Obdobná omezení již platí v jihofrancouzském Marseille a v zámořském departementu Guadeloupe.

Francie, která má na 67 milionů obyvatel, dnes oznámila 10.489 nových případů nákazy koronaviru. Tento údaj je výrazně pod denním maximem téměř 17.000 infikovaných ze soboty, ale zůstává nad úrovní 10.000 případů, poprvé zaznamenané v polovině září. Celkem se od začátku pandemie nakazilo v zemi galského kohouta 634.763 lidí, uvedla agentura Reuters.

Sedmidenní klouzavý denní průměr nových případů mírně přesáhl 12.000, ukázaly údaje ministerstva zdravotnictví. V pondělí, kdy přírůstky nových případů obvykle po víkendu klesnou, bylo hlášeno 5084 nově potvrzených případů.

Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19, který způsobuje koronavirus, se zvýšil o 104 na 7397, což znamená další pokračování rostoucího trendu od počátku září. Počet lidí na jednotkách intenzivní péče se zvýšil o 11 na 1426.

V regionu s nejvyšším počtem obyvatelem, v metropolitní oblasti Île-de-France, více než 40 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče je nyní obsazeno pacienty s covidem-19, uvedla stanice BFMTV s odvoláním na zdravotní úřady. Jde o 449 pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v Turecku a Řecku: Nejméně 14 mrtvých a stovky zraněných,…

30.10.2020 22:01 Aktualizováno Část Řecka a Turecka dnes zasáhlo silné zemětřesení s ohniskem v Egejském moři. Podle tureckého…

Francie hlásí 50 tisíc nakažených, Itálie 31 tisíc, Belgie a Británie 24…

30.10.2020 21:38 Aktualizováno V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od…

Covidem-19 se nakazilo více než 45 milionů lidí

30.10.2020 21:27 Tempo šíření koronavirové nákazy ve světě se dál zrychluje a desítky zemí den co den hlásí rekordní…

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

30.10.2020 19:33 Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama