Pandemie se nezastavila. EK chce urychlit testování vakcín

Evropská unie navrhla dočasně ustoupit od přísných pravidel platných při schvalování očkovacích látek, aby urychlila testování vakcín proti koronaviru, který už v Evropě přispěl ke smrti desetitisíců lidí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Mnoho zemí zároveň uvolňuje ochranná opatření: Česká republika a Rakousko chtějí, aby se hranice na západní Balkán otevřely začátkem července. Z jiných částí světa ale nepřestávají přicházet statistiky svědčící o tom, že se pandemie šíří dál. Její ekonomické dopady vedly Německo ke schválení dalších peněz potřebných pro stimulační opatření.

Počet nakažených nyní roste v Pekingu, na než připadá 31 ze 44 nových případů ohlášených dnes v Číně. Město už v úterý zavřelo školy a další obytné části, dnes zrušilo 1200 letů na dvou letištích. Novým ohniskem šíření koronaviru se stalo pekingské tržiště s potravinami Sin-fa-ti. Úřady hlavního města je nechaly v sobotu zavřít společně s několika čtvrtěmi v jeho okolí.

Zkoumalo se, zda nákaza nepochází z masa norského lososa, které se na tržišti také prodávalo, ale norský ministr rybolovu Odd Emil Ingebrigtsen to vyloučil. Řekl, že obě země došly k závěru, že zdrojem nové epidemie nejsou norské ryby. Od minulého čtvrtka se nákaza koronavirem v dvacetimilionovém Pekingu potvrdila již u 137 lidí.

Nových 2000 zemřelých ohlásila Indie, která má už celkově téměř 12.000 mrtvých. Šíření viru v zemi s 1,3 miliardy obyvatel nepolevuje. Indie každý den hlásí kolem 11.000 nových případů infekce a dosud jich zachytila dohromady 354.065.

V Izraeli se začíná hovořit o druhé vlně nákazy, protože denní přírůstek nakažených tam dosáhl dvouměsíčního rekordu a za minulých 24 hodin činí 299 případů. Země má 303 mrtvých a přes 19.6000 nakažených, přesto pokračuje v uvolňování ochranných opatření.

Rusko hlásí 7843 nově nakažených, což je od začátku května poprvé, kdy toto číslo kleslo pod 8000. Mrtvých ale v zemi přibylo 194, takže v Rusku zemřelo už 7478 lidí a údaje o úmrtích několik dní rostou. Nákaza je potvrzená u 553.301 lidí.

Nárůst v obou ukazatelích oznámila Brazílie, která je nyní po USA nejvíce postiženou zemí - nově přibylo 35.000 případů nákazy a 1282 úmrtí, takže v zemi už na covid-19 zemřelo 45.241 pacientů a nakazilo se přes 923.000 lidí.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že ČR s Rakouskem usiluje o otevření hranic na západní Balkán do začátku července. Záviset to bude na epidemiologické situaci, zatím ale v Severní Makedonii i Kosovu nakažených přibývá.

V celém světě se testují možné vakcíny, které by umožnily chránit populaci. Světová zdravotnická organizace oznámila v úterý, že už se jich testuje 11. V Německu jako druhá dostala povolení k zahájení testů na lidech firma CureVac, od dubna už ho má firma BioNTech.

Evropská komise chce testování urychlit a navrhla několik dočasných úlev, mezi nimi volnější pravidla pro schvalování vakcín či pružnější postupy pro jejich označování a balení. Jejím cílem je zpřístupnit očkovací látky lidem už příští rok, hovoří se 12 až 18 měsících.

O negativních ekonomických dopadech pandemie svědčí květnové údaje o prodeji nových automobilů. Podle Evropského sdružení výrobců automobilů se v EU v tomto měsíci prodej meziročně snížil o více než 52 procenta. Je to ale lepší výsledek než v dubnu, kdy prodej zpomalil o 76,3 procenta. V květnu v tomto segmentu bylo nejvíc zasaženo Španělsko, kde prodej klesl o 73 procent. Pokles ve Francii, Itálii a Německu dosáhl asi 50 procent.

Německá vláda dnes jednala o ekonomické situaci a schválila další dodatečný rozpočet k financování stimulačních opatření. Celkem si letos hodlá půjčit rekordních 218,5 miliardy eur (5,8 bilionu korun).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, Česko chybí

08.07.2020 21:17 Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké…

Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

08.07.2020 21:11 Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy