Pandemie sílí v Katalánsku. Premiér Torra nevylučuje restrikce, dal lhůtu 10 dní

Katalánsko by mohlo opět zpřísnit opatření proti šíření koronavirové nákazy, pokud se situace do deseti dnů nezlepší. Řekl to dnes šéf vlády regionu na severovýchodě Španělska Quim Torra. Regionální premiér varoval, že v mnoha částech Katalánska jsou koronavirová data podobná těm z doby před březnovým vyhlášením omezení pohybu ve Španělsku.

Quim Torra (Katalánsko)
doporučujeme

Torra dodal, že cílem jeho kabinetu je vyhnout se zavádění tak přísných opatření jako na jaře, kdy Španělé prakticky nemohli opouštět své domovy.

Katalánské úřady 17. července doporučily lidem, aby zůstali doma a vycházeli jen v nutných případech. Úřady dále zakázaly shromažďování více než deseti osob a omezily kapacitu restaurací a barů. Počty případů covidu-19 v regionu totiž rostou rychleji než ve zbytku Španělska.

Katalánsko, které má přes 7,5 milionu obyvatel, za uplynulý týden zaznamenalo na 5400 nových případů koronavirové nákazy. Torra podle listu El País přesto ujistil, že Katalánsko je bezpečnou destinací pro turisty.

V posledních dnech nárůst počtu nově infikovaných ve Španělsku opět zrychlil. Podle posledních údajů Evropského centra pro infekční nemoci (ECDC) z 25. července mělo Španělsko v posledních dvou týdnech téměř 40 nakažených na 100.000 obyvatel. Z tohoto hlediska je v Evropě situace horší už jen v Lucembursku, Rumunsku, Bulharsku a Švédsku.

Na jaře patřilo Španělsko mezi nejhůře zasažené evropské státy. Dosud se v zemi covidem-19 nakazilo podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse 272.421 lidí a 28.432 pacientů s koronavirovou infekcí zemřelo.

Britská vláda v sobotu oznámila, že lidé vracející se ze Španělska budou muset jít do dvoutýdenní karantény. Cestovní kancelář TUI kvůli novému omezení zrušila všechny zájezdy do pevninského Španělska.

I české ministerstvo zahraničí o víkendu upozornilo na zvýšené riziko nákazy při cestování do španělských regionů Katalánsko, Aragonie, Baskicko a do oblasti Madridu.

Španělská vláda se mezitím snaží přesvědčit ostatní země o tom, že má situaci pod kontrolou, protože nynější situace ohrožuje místní turistickou sezonu. "Víme, že proplouváme vodami, jejichž mapy a typické rysy jsou nám neznámé, ale musíme získat zpět onu důvěru a onen prvek bezpečí, které jsou zásadní pro turistickou činnost," řekl televizní stanici Antena 3 španělský ministr zemědělství Luis Planas.

Španělská vláda nyní vyjednává s Británií o tom, aby ze svého překvapivě oznámeného karanténního opatření pro navrátilce ze Španělska vyňala Baleárské a Kanárské ostrovy, kde je míra šíření nákazy zatím velmi nízká. Kromě toho dnes vládu požádaly regiony Andalusie a Valencie o to, aby byly do jednání s Londýnem zařazeny také ony, informoval El País.

"Myslím, že situace je pod kontrolou, ale zjevně tu existuje riziko, stejně jako ve zbytku Evropské unie a v dalších zemích světa," řekl Planas s poukazem na to, že Španělsko není jedinou zemí, která po rozvolnění protiepidemických opatření zaznamenala opětovné nárůsty počtu nových případů koronavirové nákazy.

Britská vláda naopak sleduje vývoj situace nejen ve Španělsku. "Jestliže uvidíme, že rostou čísla v některé zemi, pro kterou nyní nepotřebujeme karanténu,... museli bychom přejít k činu, protože nemůžeme podstoupit riziko, že se koronavirus opět rozšíří po Spojeném království," řekla dnes televizní stanici Sky News náměstkyně britského ministra zdravotnictví Helen Whatelyová. Odpověděla tak na otázku, zda by se v budoucnu mohla karanténa vztahovat na navrátilce z Německa či Francie, které minulý týden rovněž zaznamenaly několik tisícovek nových případů nákazy.

Agentura Reuters poznamenala, že druhá vlna omezení cestování by mohla zničit části evropského turismu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama