Pandemie covid-19 ve Španělsku polevuje, do MHD pouze s rouškou

Ve Španělsku zemřelo za posledních 24 hodin 276 nakažených koronavirem, což je méně než o den dříve (281). Nově se koronavirus podle ministerstva zdravotnictví potvrdil u 1147 lidí, což je opět méně než počet nově uzdravených (2570). Španělský premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že od pondělka bude povinné nošení roušek ve veřejné dopravě.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Od února se ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, potvrdilo 216.582 případů nákazy koronavirem, z toho se 117.248 lidí uzdravilo. Počet úmrtí s covidem-19 v zemi podle dnešních údajů vzrostl na 25.100, informuje list El Mundo.

Dnešní údaje opět dokazují, že šíření koronaviru se ve Španělsku zmírňuje. V posledním týdnu byl nárůst počtu úmrtí s covidem-19 za den kolem 300 a poslední tři dny to bylo méně - dnes bylo oznámeno 276 úmrtí, v pátek 281 a o den dříve 268, což byl nejnižší údaj za šest týdnů. Nejhorší situace byla na přelomu března a dubna, kdy umíralo denně přes 800 nakažených lidí, 1. dubna bylo oznámeno dokonce 950 úmrtí.

Španělská vláda už dříve ohlásila plán postupného uvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru v polovině března. Několikafázové uvolňování začne v pondělí a má trvat šest až osm týdnů, zavádět se bude postupně po provinciích, či jiných územních jednotkách, podle toho, jak se tam bude šíření nákazy vyvíjet. Jako první se mohou už v pondělí začít v části Baleár a Kanárských ostrovů otevírat i hotely bez společných prostor a z třetiny zahrádky restaurací.

Sánchez dnes řekl novinářům, že vláda bude jednat s každou regionální vládou zvlášť o tom, jaké územní jednotky mohou v daném autonomním regionu vstoupit do další fáze uvolňování.

Od pondělka bude v celé zemi povinné nošení roušek ve veřejné dopravě, podle Sáncheze vláda dodá šest milionů roušek na dopravní uzly, sedm milionů roušek budou distribuovat města a 1,5 milionu roušek sociální organizace. Novinkou od pondělka bude v celé zemi i to, že lidé si budou moci dojít do restaurace pro jídlo, které si ale musí odnést s sebou. Otevřít mohou od pondělí také například kadeřnictví, s klienty si ale musí dopředu domluvit schůzku a musí dodržovat přísná hygienická pravidla.

Sánchez dnes také oznámil, že ve středu požádá dolní komoru parlamentu o další prodloužení nouzového stavu o dva týdny. Tentokrát ale bude mít situaci obtížnější, protože z opozice i některých autonomních regionů zaznívá stále hlasitější kritika vládního postupu. Ten označují kritici mimo jiné za chaotický.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko zasáhlo zemětřesení. Poničilo kostel, cítit bylo i v Česku

20.01.2021 22:02 Aktualizováno Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v dnešních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody…

Neštěstí v Madridu. Výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti

20.01.2021 20:37 Aktualizováno V centru Madridu dnes odpoledne zazněla silná exploze, zničeno je několik pater jednoho domu.…

Česko je mezi zeměmi, které žádají po EU co nejrychlejší schválení vakcín

20.01.2021 19:55 Premiér Andrej Babiš (ANO) a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na videosummitu…

Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční číslo opět…

20.01.2021 19:50 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama