Pandemie covid-19 ve Španělsku polevuje, do MHD pouze s rouškou

Ve Španělsku zemřelo za posledních 24 hodin 276 nakažených koronavirem, což je méně než o den dříve (281). Nově se koronavirus podle ministerstva zdravotnictví potvrdil u 1147 lidí, což je opět méně než počet nově uzdravených (2570). Španělský premiér Pedro Sánchez dnes oznámil, že od pondělka bude povinné nošení roušek ve veřejné dopravě.

Přidejte svůj názor

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Od února se ve Španělsku, které má 47 milionů obyvatel, potvrdilo 216.582 případů nákazy koronavirem, z toho se 117.248 lidí uzdravilo. Počet úmrtí s covidem-19 v zemi podle dnešních údajů vzrostl na 25.100, informuje list El Mundo.

Dnešní údaje opět dokazují, že šíření koronaviru se ve Španělsku zmírňuje. V posledním týdnu byl nárůst počtu úmrtí s covidem-19 za den kolem 300 a poslední tři dny to bylo méně - dnes bylo oznámeno 276 úmrtí, v pátek 281 a o den dříve 268, což byl nejnižší údaj za šest týdnů. Nejhorší situace byla na přelomu března a dubna, kdy umíralo denně přes 800 nakažených lidí, 1. dubna bylo oznámeno dokonce 950 úmrtí.

Španělská vláda už dříve ohlásila plán postupného uvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru v polovině března. Několikafázové uvolňování začne v pondělí a má trvat šest až osm týdnů, zavádět se bude postupně po provinciích, či jiných územních jednotkách, podle toho, jak se tam bude šíření nákazy vyvíjet. Jako první se mohou už v pondělí začít v části Baleár a Kanárských ostrovů otevírat i hotely bez společných prostor a z třetiny zahrádky restaurací.

Sánchez dnes řekl novinářům, že vláda bude jednat s každou regionální vládou zvlášť o tom, jaké územní jednotky mohou v daném autonomním regionu vstoupit do další fáze uvolňování.

Od pondělka bude v celé zemi povinné nošení roušek ve veřejné dopravě, podle Sáncheze vláda dodá šest milionů roušek na dopravní uzly, sedm milionů roušek budou distribuovat města a 1,5 milionu roušek sociální organizace. Novinkou od pondělka bude v celé zemi i to, že lidé si budou moci dojít do restaurace pro jídlo, které si ale musí odnést s sebou. Otevřít mohou od pondělí také například kadeřnictví, s klienty si ale musí dopředu domluvit schůzku a musí dodržovat přísná hygienická pravidla.

Sánchez dnes také oznámil, že ve středu požádá dolní komoru parlamentu o další prodloužení nouzového stavu o dva týdny. Tentokrát ale bude mít situaci obtížnější, protože z opozice i některých autonomních regionů zaznívá stále hlasitější kritika vládního postupu. Ten označují kritici mimo jiné za chaotický.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má přes 9000 obětí nemoci covid-19, pandemie opět sílí v Rakousku

03.07.2020 12:58 Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl za den o dalších 446 na 195.674,…

Slovinsko podle Babiše nemá důvod k vyřazení Česka ze seznamu bezpečných…

03.07.2020 12:32 Aktualizováno Slovinsko nemá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) důvod k vynětí Česka ze seznamu bezpečných zemí…

Cesta do Chorvatska se komplikuje. Slovinsko vyřadilo Česko ze seznamu…

03.07.2020 11:29 Aktualizováno Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze…

Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala demisi

03.07.2020 11:08 Francouzská vláda premiéra Édouarda Philippea podala dnes demisi. Prezident Emmanuel Macron už ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy