Papež František chce vymýtit korupci v církvi

Papež František prohlásil, že je rozhodnutý vymýtit korupci v katolické církvi, ale není prý přehnaně optimistický, protože tento problém provází lidstvo už po staletí. Řekl to v rozhovoru s italskou agenturou AdnKronos, který byl dnes zveřejněn a z nějž citovala agentura Reuters. Papež v něm připustil, že sleduje kritická vyjádření na svou adresu, nesmí si prý ale dovolit zabývat se každou negativní věcí, která je řečena.

Papež František
doporučujeme

"Korupce bohužel probíhá v cyklech. Opakuje se. Přijde někdo, kdo věci napraví, ale začne to znovu, dokud nepřijde někdo další, kdo ukončí tuto zvrhlost," řekl papež František.

"Vím, že to (boj s korupcí) musím udělat. Byl jsem k tomu povolán, ale jen Pán může posoudit, zda jsem to udělal dobře či nikoliv. Upřímně, nejsem velký optimista," uvedl vůdce katolické církve. Narážel tím na mandát k vyčištění vatikánských financí, který od kardinálů získal při svém zvolení v roce 2013. Za působení jeho dvou předchůdců řešil církevní stát celou řadu skandálů.

Korupce byla ve Vatikánu velkým tématem před měsícem, když papež obvinil kardinála Angela Becciua z nepotismu a finančních podvodů. Becciu rezignoval, ale jakákoliv pochybení odmítl. Podle médií jeho odchod souvisí mimo jiné s nákupem části budovy v prestižní londýnské čtvrti Chelsea za 200 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč).

Po dvou týdnech v milánském vězení byla v pátek propuštěna Cecilia Marognaová, někdejší spolupracovnice vysokého vatikánského úředníka podezřelá ze zpronevěry. Soudce musí rozhodnout o jejím vydání do Vatikánu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny

03.12.2020 20:22 Očkování proti koronaviru bude ve Francii zdarma pro všechny, začít by mělo v řádu týdnů. Podle…

Švédsko trvá na tom, že roušky nejsou potřeba

03.12.2020 19:31 Švédsko se bez nošení roušek dosud obešlo. Jejich účinnost v boji proti koronavirové nákaze není…

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 18:55 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Na Slovensku byl zadržen policejní exprezident Lučanský. Bral úplatky a…

03.12.2020 17:01 Aktualizováno Kriminalisté na Slovensku dnes zadrželi bývalého šéfa slovenské policie Milana Lučanského, kterého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama