Papež František není nadšený futuristickými jesličkami

Papež František se nezdá být nadšen futuristickými jesličkami, které letos zdobí Svatopetrské náměstí. Upozornila na to agentura Reuters, podle níž dnes nejvyšší představitel katolické církve věřící a návštěvníky Vatikánu vyzval, aby si prohlédli nedaleké tradiční zobrazení scény narození Ježíše Krista.

Papež František
doporučujeme

Papež při svém požehnání a promluvě k věřícím během čtvrté adventní neděle varoval před konzumem ve vánočním období. Vyzval zároveň, aby lidé pamatovali na ty, co nemají nic. "Konzum unesl Vánoce, vzal nám je. V jeslích v Betlémě žádný konzum není. Je tam opravdovost, chudoba a láska," pronesl z okna nad náměstím.

František přitom návštěvníky dvakrát vybídnul, aby si prohlédli výstavu pod kolonádou na náměstí, kde je k vidění stovka menších tradičních jesliček. Letošní hlavní zobrazení scény Kristova narození na Svatopetrském náměstí ovšem ani jednou nezmínil, píše agentura Reuters, podle níž je to znamením toho, že papež nejspíše souhlasí s kritiky futuristického díla.

To sklidilo na sociálních sítích téměř výhradně negativní odezvu. Podle mnohých je keramické sousoší "příliš moderní" a vypadá jako by uprostřed Říma přistály bytosti z vesmíru. Jedna z nejvýraznějších postav v betlému dostala přezdívku Darth Vader podle zloducha z filmové série Hvězdné války.

Jesličky vytvořili v letech 1965 až 1975 pedagogové a studenti umělecké školy v italském městě Castelli, které je známé výrobou keramiky. Právě doba vzniku vysvětluje, proč ve scéně zrození Ježíše figuruje kosmonaut. Autoři tehdy chtěli připomenout čerstvé úspěchy lidstva při dobývání vesmíru a první přistání na Měsíci v roce 1969.

Výběr jesliček pro Vatikán je každý rok překvapením a církevní stát se snaží dávat prostor i současným umělcům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise doporučuje naočkovat do léta až 70 procent dospělých

19.01.2021 18:09 Aktualizováno Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let,…

ONLINE: Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 18:03 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama