Papež František vyzval k pomoci afghánským i dalším uprchlíkům, země je mají přijmout

Papež František vyzval k pomoci afghánským i dalším uprchlíkům, které podle něj země mají nejen přijmou, ale i chránit a integrovat. Pokud je neintegrují, mohou se tito lidé stát nebezpečím, protože se cítí být cizími. Hlava katolické církve to řekla v dnes zveřejněném rozhovoru se španělským rozhlasem COPE.

Papež František

Papež také kritizoval podle něj nezodpovědnou západní politiku intervence a snahy zavádět demokracii v Afghánistánu. V rozhovoru odmítl spekulace, že by se ze zdravotních důvodů chystal opustit vedení katolické církve.

"Když je přijmete a necháte doma a neintegrujete, jsou nebezpečím, protože se cítí jako cizinci," řekl papež rozhlasu COPE. "Pomyslete na tragédii (na letišti) v Zaventemu. Ti, co provedli tento teroristický čin, byli Belgičané, děti neintegrovaných imigrantů," připomněl papež útoky v Belgii z roku 2016, při nichž na letišti a v bruselském metru zemřely tři desítky lidí.

Jako příklad správného postupu integrování imigrantů papež František, který je původem z Argentiny, uvedl Švédsko a jeho přijímání uprchlíků před diktaturami v Argentině, Chile a Uruguayi ve druhé polovině minulého století.

Země by si ale podle papeže měly upřímně přiznat, kolik uprchlíků mohou přijmout. "A proto je důležitý dialog mezi národy. Dnešní migrační problém nevyřeší žádná země sama," řekla hlava katolické církve.

Papež označil za "okupaci" intervenci mezinárodních jednotek v čele s USA v Afghánistánu. Odsoudil "nezodpovědnou politiku intervence zvenčí a politiku budovat v jiných zemích demokracii bez ohledu na tradici tamních národů". Papež řekl tuto větu v domnění, že cituje německou kancléřku Angelu Merkelovou, která to podle něj řekla v Moskvě 20. srpna a kterou označil za jednu z "velkých osobností světové politiky". Podle agentury DPA je ale papežův citát postojem ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž se Merkelová v Moskvě setkala. Kancléřka podle DPA nicméně řekla, že v budoucnu je třeba pečlivě zvážit, do jakých aktivit se zapojit.

"Nevím, kde došli k tomu, že chci podat demisi," řekl papež ohledně spekulací, které šířila část italského a argentinského tisku, že hodlá odejít z čela církve kvůli zdravotním problémům. František uvedl, že o tom nikdy neuvažoval. Řekl, že díky červencové operaci, kdy mu lékaři odebrali část tlustého střeva, nyní může jíst všechno. Musí ale brát speciální léky. V pondělí španělská stanice zveřejnila krátkou část rozhovoru, ve které papež tvrdil, že mu v souvislosti s červencovým zákrokem zachránil život zdravotní bratr, kterého hlava katolické církve popsala jako velice zkušeného muže. Podle papeže ho právě tento zdravotník varoval, že se musí nechat operovat.

Papež František, který tento měsíc navštíví Maďarsko a Slovensko, také v rozhovoru řekl, že plánuje v dalších měsících navštívit menší země Evropy, mimo jiné Maltu, Kypr a Řecko. Čtyřiaosmdesátiletý papež také nevyloučil, že napřesrok zavítá do španělského poutního města Santiago de Compostela.

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama