Papež František vyzval v poslední mši na Slovensku k dialogu a solidárnosti

K dialogu a solidárnosti vyzval dnes věřící papež František v kázání na mši v Šaštíně na západě Slovenska. Bohoslužby u příležitosti svátku slovenské patronky Panny Marie Sedmibolestné, kterou vyvrcholila jeho čtyřdenní návštěva této katolické země, se zúčastnilo několik desítek tisíc lidí.

"Nejde o to, abychom byli k světu nepřátelští, ale abychom byli lidmi, kteří začínají dialog, když vidí odlišné postoje, kteří šíří příjemnou vůni solidárnosti tam, kde často převládají osobní a kolektivní formy sobectví, kteří chrání a zachovávají život tam, kde se uplatňuje logika smrti," uvedl papež.

František také zdůraznil, že víra pobízí lidi, aby byli solidární s těmi, kdo jsou v nouzi. "Nezapomeňme na to, že nesmíme redukovat víru na cukr, který oslazuje život," řekl papež na mši, na kterou přijeli i vrcholní politici Slovenska.

Kříž na pódiu pro papeže a biskupy byl vyroben z trámů ze střechy kostela v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, který v červnu poničilo tornádo.

Se 45.000 zaregistrovanými účastníky, mezi nimi i skupinami českých poutníků, šlo o největší akci na Slovensku od propuknutí koronavirové krize loni v březnu. Původně ale organizátoři očekávali mnohem vyšší zájem věřících.

Kvůli nemoci covid-19 ovšem mohli o vstupenku na mši nejprve požádat jen plně očkovaní zájemci. Minulý týden malou část sektorů organizátoři vyčlenili i pro lidi, jež mají pouze potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Slovensko kvůli nízkému zájmu veřejnosti výrazněji zaostává v očkování za průměrem EU.

V Šaštíně s bohatou poutnickou tradicí se kromě baziliky nacházejí ještě dva římskokatolické kostely. Místo ročně navštíví na 200.000 poutníků, z toho asi pětina o hlavní národní pouti. Do místní baziliky v roce 1995 zavítal tehdejší papež Jan Pavel II. a v Šaštíně také sloužil mši před 300.000 věřícími.

František při své nynější návštěvě Slovenska vybídl kněze, aby měli kratší a srozumitelnější kázání. V projevu před zástupci politického a společenského života vyzval Evropu k prosazování myšlenky solidarity a na setkání se zástupci židovské komunity odsoudil antisemitismus. Při návštěvě romského sídliště v Košicích se vyslovil proti diskriminaci Romů. Na setkání s mládeží před davem tisícovek lidí hovořil o tom, že lidé by se neměli zaměřovat na materiální statky a naletět těm, kteří nabízejí jen iluzi štěstí.

Před papežem Františkem zavítala na Slovensko hlava katolické církve naposledy v roce 2003, a to Jan Pavel II.

Související

Více souvisejících

Papež František Slovensko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 43 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 47 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy