Papež se postavil za uvolnění patentů na vakcíny proti covidu

Papež František podpořil uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Každému musí být zaručen přístup k vakcíně, což vyžaduje dočasné pozastavení práva duševního vlastnictví. Nejvyšší představitel katolické církve to řekl ve videoposelství určeném mladým účastníkům benefičního koncertu Vax Live na podporu globální distribuce očkovacích látek.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Tento charitativní koncert se podle agentury APA konal 2. května na stadionu SoFi v Los Angeles a záznam z něho se má vysílat v televizi v neděli. Na akci vystoupila řada významných osobností, včetně amerického prezidentského páru Joe a Jill Bidenových a viceprezidentky Kamaly Harrisové nebo například Jennifer Lopezové a Bena Afflecka.

Společnost potřebuje "léčbu od kořenů", která vyléčí příčinu zla, nikoli jen příznaky, řekl František. K nemocným kořenům podle něj patří "virus individualismu", kvůli němuž jsou lidé lhostejní k utrpení druhých. "Variantou tohoto viru je nacionalismus, který brání například internacionalismu vakcín. Další variantou je, pokud budeme zákony trhu nebo duševního vlastnictví nadřazovat zákonům lásky a zdraví lidstva," prohlásil papež.

Hlava katolické církve se přitom vyslovila pro "inkluzivní, spravedlivější a udržitelnější ekonomický model". "Pandemie nás všechny uvrhla do krize, ale neměli bychom zapomenout, že z krize nevyjdeme stejní jako dříve. Buď vyjdeme lepší, nebo horší," řekl pontifex.

Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO). Tento krok by umožnil chudším zemím, aby si vakcíny vyráběly pro vlastní potřebu. Vakcíny se zatím dodávají převážně do bohatých států, které je vyvinuly.

Mezi vedoucími představiteli členských zemí Evropské unie není stanovisko jednotné. Nicméně předseda Evropské rady Charles Michel po nočním jednání s prezidenty a premiéry dnes prohlásil, že EU nepovažuje uvolnění patentů za potřebné rychlé řešení nedostatku vakcín v méně hospodářsky vyspělých zemích světa.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Ryanairu: Pilot letu, který byl odkloněn do Minsku, neměl na výběr

15.06.2021 19:23 Pilotovi letu společnosti Ryanair, který byl v květnu po zásahu běloruských úřadů odkloněn ze své…

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad obžalovanými v případu…

15.06.2021 17:57 Slovenský nejvyšší soud dnes zrušil osvobozující verdikt nižšího soudu nad dvěma obžalovanými v…

Medvěd na Slovensku zabil člověka, poprvé za posledních 100 let

15.06.2021 16:57 Na Slovensku zabil medvěd sedmapadesátiletého muže u obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok v…

Z Bavorska přichází varování před rychlým odložením roušek

15.06.2021 16:27 Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama