Papež snížil kvůli krizi platy duchovním ve Vatikánu

Papež František se rozhodl kvůli krizi způsobené pandemií covidu-19 snížit platy duchovním ve Vatikánu. Místní kardinálové budou mít od dubna plat nižší o deset procent a vatikánští sekretáři a prefekti kongregací dostanou o osm procent méně.

Papež František udělil věřícím ve Vatikánu požehnání
doporučujeme

Tříprocentní snížení se dotkne kněžích a dalších duchovních pracujících pro Vatikán. Papež k tomuto kroku přistoupil proto, aby zachránil všechna pracovní místa ve Vatikánu, informovala dnes agentura ANSA.

Podle oficiálního vatikánského zpravodajského serveru Vatican News se snížení od 1. dubna nedotkne civilních zaměstnanců. Všem ostatním se platy sníží, nejvíce nejvyšším hodnostářům. Výjimku mohou dostat ti, kteří mají vysoké zdravotní výdaje.

Podle agentury Reuters berou kardinálové pracující ve Vatikánu, kteří žijí přímo tam či jinde v Římě, asi čtyři až pět tisíc eur měsíčně (104.000 až 130.000 Kč).

Papež rozhodnutí zdůvodnil zejména tím, že pandemie a s ní související omezení "negativně postihla všechny zdroje příjmů Svatého stolce i městského státu Vatikán". Do vatikánského rozpočtu přispívají mimo jiné Vatikánská muzea, která byla od počátku pandemie přes rok zavřená.

Podle agentury Reuters čeká Vatikán letos deficit rozpočtu asi 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy Kč).

Nový papežův dekret také od dubna na dva roky zmrazí automatické zvyšování platů zaměstnanců Vatikánu podle platových tříd, nedotkne se to ale těch nejnižších.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama