Papež souhlasí s prodloužením dohody s Čínou o jmenování biskupů

Papež František dal souhlas s prodloužením prozatímní dohody, která se zabývá otázkou jmenování katolických biskupů v Číně. S odvoláním na zdroje z Vatikánu to v pondělí uvedla agentura Reuters. Vatikán teď čeká na oficiální stanovisko Pekingu. Vůli Vatikánu prodloužit smlouvu o další dva roky potvrdil vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin.

Papež František
doporučujeme

"Naším úmyslem je smlouvu prodloužit a pokračovat ve zkušebním režimu jako v posledních dvou letech," uvedl kardinál Parolin. Cílem dohody je podle něj zlepšit život katolické církve v Číně a umožnit tamní církvi udržovat vztahy se Svatým stolcem.

Čína souhlas s prodloužením smlouvy zatím nedala. Čínské ministerstvo zahraniční dnes uvedlo, že se vztahy s Vatikánem zlepšily a že Čína chce na této cestě pokračovat. Peking by měl sdělit své oficiální stanovisko do konce října, kdy dohodě z roku 2018 končí platnost.

Vatikán stojí o prodloužení smlouvy v původním znění a beze změn. Někteří asijští katolíci se však obávají, že Čína bude na Vatikán tlačit, aby byl do dohody zahrnut i Hongkong. Vatikán je také jedinou evropskou zemí, která udržuje oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem.

"Vatikán nás opakovaně ujišťoval, že dohoda o biskupech s Čínou má náboženský a nikoliv diplomatický rozměr," uvedl ministr zahraničí Tchaj-wanu Joseph Wu.

Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem byly dlouho napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s církevním státem diplomatické styky a v roce 1957 založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, která papeže uznává. Její členové jsou ale často vystaveni perzekuci ze strany úřadů. Celkově se v Číně hlásí ke katolické víře přes 12 milionů lidí.

Text dohody mezi Vatikánem a Čínou nebyl nikdy zveřejněn. Podle dostupných informací papež získal právo jmenovat čínské biskupy, Peking si ale v této oblasti ponechal právo veta. Díky dohodě byl v srpnu 2019 poprvé vysvěcen biskup se souhlasem papeže i čínských úřadů. Podle kritiků, mezi které patří i hongkongský kardinál Joseph Cen Ce-kchiun, ale dohoda nevedla ke konci pronásledování katolíků v Číně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krétu zasáhlo silné zemětřesení, zprávy o škodách zatím nejsou

18.09.2020 21:27 U řeckého ostrova Kréta dnes udeřilo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Ohnisko otřesů bylo v hloubce…

Francie hlásí rekordní počet nákažených

18.09.2020 20:36 Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo dalších 13.215 potvrzených případů nákazy…

Češi slavili konec epidemie na Karlově mostě, teď trhají rekordy, píší v…

18.09.2020 20:18 Aktualizováno Česká republika zaznamenala ve čtvrtek rekord v počtu denního nárůstu pozitivních případů. Denní…

Evropská léková agentura podpořila dexametazon jako léčbu covidu

18.09.2020 16:35 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podpořila léčbu pacientů se závažným průběhem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama