Papež zavítal mezi Romy v největším slovenském ghettu. Byl o něj enormní zájem

Tisíce lidí dorazily dnes do Prešova na východním Slovensku na liturgii s papežem Františkem. Liturgie, kterou slaví řečtí katolíci, byla pro věřící první velkou akcí s účastí hlavy katolické církve při její návštěvě země. Odpoledne pak papež v Košicích zavítal mezi Romy a následně přijel na setkání s mládeží.

O papeže Františka byl dnes na největším romském sídlišti na Slovensku velký zájem

Před zahájením mše na prostranství u sportovní haly v Prešově, ve kterém sídlí řeckokatolické arcibiskupství, papež projel mezi věřícími v papamobilu a zdravil je. Mnozí z nich měli v rukou vatikánské vlaječky.

"Křesťané zde nejsou pronásledováni. Sekularizace a vlažnost ovšem svědectví znehodnocují, zatímco kříž vyžaduje jasné svědectví. Svědek, který má kříž v srdci a nejen na krku, nevidí nikoho jako nepřátele, ale všechny jako bratry a sestry," řekl papež v kázání. Kříž podle něj nelze omezovat jen na znak náboženského a sociálního významu nebo na politický symbol.

Papežský trůn, na kterém František seděl během liturgie, vyrobil truhlář, který spolu s chotí vychovává osm dětí a který sám je řeckým katolíkem. Podle listu Sme se liturgie zúčastnilo 30.000 věřících, veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska uvedl, že účast přesáhla 40.000 lidí.

Šíření koronavirové infekce poznamenalo průběh liturgie. Kvůli přijímání organizátoři nakoupili 25.000 lžiček tak, aby na každého zájemce připadla vlastní lžička.

K řeckokatolické církvi se na Slovensku při sčítání lidu v roce 2011 přihlásila necelá čtyři procenta obyvatel. Většina obyvatel více než pětimilionové země se označila za římské katolíky.

Odpoledne se papež v Košicích, druhém největším městě Slovenska, na romském sídlišti vyslovil proti diskriminaci a předsudkům vůči Romům. Následně zavítal na setkání s mládeží na místním víceúčelovém stadionu, kam podobně jako na liturgii do Prešova dorazily tisícovky lidí.

Papež v projevu řekl, že každý člověk je výjimečný. Podle něj by se lidé neměli zaměřovat na materiální statky a naletět těm, kteří nabízejí jen iluzi štěstí.Vybídl k tomu, aby lidé nenechali plynout svůj život jako epizody v telenovele. "Když sníte o lásce, nevěřte na speciální efekty, ale ve výjimečnost každého," uvedl.

Návštěva Slovenska, kterou papež zahájil v neděli, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem. Na ni se zaregistrovalo kolem 50.000 lidí.

Zájem veřejnosti o účast na veřejných akcích s papežem během jeho návštěvy Slovenska zaostal za očekáváními. Kvůli koronavirové infekci se lidé museli předem elektronicky registrovat a vstupenky mohli nejprve získat jen ti, kdo byli plně očkovaní proti covidu-19. Minulý týden organizátoři vyčlenili malou část z vyhrazených sektorů i pro osoby, jež budou mít pouze potvrzení o testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Celkově se na veřejné akce s papežem na Slovensku přihlásilo přes 100.000 lidí, z nichž téměř 7000 nebylo očkováno proti covidu-19.

Papežova slova na romském sídlišti vyvolala u přítomných naději

Papež František dnes na největším slovenském romském sídlišti Luník IX v Košicích vybízel k opuštění předsudků a stereotypů a k integraci romské menšiny, čítající ve více než pětimilionové zemi přinejmenším 400.000 lidí. Papežova slova vyvolala mezi účastníky setkání naději.

"Od papeže zazněla ještě v katedrále při setkání s kněžími jedna velmi zajímavá spontánní věta: Já zasévám semínko, a to možná přinese úrodu. To je velmi důležité právě pro situaci na Luníku. Nejde jen o místní Romy a Slováky, ale papež chce vyslat signál celé slovenské společnosti - zda máme zájem o tyto lidi a zda pro ně alespoň něco uděláme. Nevím, co zmůže papežova návštěva, ale to zrnko, které chce zasít, můžeme podpořit svojí vlastní změnou. Pokud to dokážeme, pak jeho návštěva bude mít úspěch," řekl ČTK Pavol Hrabovecký z teologické fakulty v Košicích.

Jako o velkém daru hovoří o papežově návštěvě jeptiška Silvia Zábavová, která podle vlastních slov tak dlouho už působí mezi Romy, že se sama cítí být Romkou. "Mně se na něm (na papeži) moc líbí, že ukazuje Boha nejen svatého a vznešeného, ale i lidského, tak blízkého nám všem bez ohledu na to, jací jsme a co jsme zač. Je jako otec, který přijde a povzbudí," řekla o pocitu zadostiučinění, který v ní budí papežova návštěva právě mezi Romy.

"Byly to nezapomenutelné chvíle, které - jak jsem přesvědčen - budou mít přímý dopad na budoucnost mnoha romských dětí, z tohoto sídliště i z celého Slovenska," řekl novinářům europoslanec Peter Pollák z nejsilnějšího slovenského vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) .

Ján Hero, který papeže vítal jménem Romů z osad, ocenil, že "zástupce Ježíše Krista na Zemi" svými činy potvrzuje svá vlastní slova, že je třeba vyjít z kostelů do ulic za lidmi na okraji společnosti - a návštěvou na romském sídlišti dokázal i sem přinést "poselství naděje".

Herova manželka, Slovenka Beáta, vítá papežova slova, která vnímá i jako osobní povzbuzení tváří tvář předsudkům. S romským manželem adoptovali dvě romské děti, pak se jim narodil vlastní potomek "a můžeme se těšit z toho, že naše děti nemají předsudky a že se mají rády a mají rády děti z romských rodin".

Jako zážitek na celý život vnímá papežovu návštěvu starosta Luníku IX Marcel Šaňa, hrdý na to, jak se setkání hlavy katolické církve s Romy vydařilo. Místy sice na sídlišti teče voda jen dvakrát denně, ale starosta ujišťuje, že po čtvrt století zanedbávání se život na sídlišti mění k lepšímu. To, že papeže na Luníku IX oslovil také mladý romský pár, který tu vyrostl, ale dokázal i za pomoci místních duchovních vystudovat a plně se integrovat do společnosti, vnímá jako povzbuzení pro další mladé romské rodiny, snící o lepším životě.

"Jsou v životě člověka okamžiky, které změní budoucnost, a tak věřím, že i toto je mezník a něco se pohne - ne na celém sídlišti, ale v jednotlivcích, kteří možná budou ochotní udělat i něco se sebou," míní duchovní Peter Bešenyei, tajemník Rady pro Romy a menšiny při Konferenci biskupů Slovenska.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

16.09.2021 17:55 Slovensko připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek v zájmu zlepšení práce…

V Německu zadrželi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu čtyři lidi

16.09.2021 17:30 Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři…

Europoslanci chtějí posílení společné obrany unie a přijetí afghánských…

16.09.2021 17:22 Evropská unie musí po neúspěchu spojenecké mise v Afghánistánu vybudovat vlastní obranné síly a…

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním, tvrdí Rada Evropy

16.09.2021 16:48 Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním mimo jiné tím, že změní definici tohoto…

Související:

Právě se děje

reklama