Papež zavítal mezi Romy v největším slovenském ghettu. Byl o něj enormní zájem

Tisíce lidí dorazily dnes do Prešova na východním Slovensku na liturgii s papežem Františkem. Liturgie, kterou slaví řečtí katolíci, byla pro věřící první velkou akcí s účastí hlavy katolické církve při její návštěvě země. Odpoledne pak papež v Košicích zavítal mezi Romy a následně přijel na setkání s mládeží.

O papeže Františka byl dnes na největším romském sídlišti na Slovensku velký zájem

Před zahájením mše na prostranství u sportovní haly v Prešově, ve kterém sídlí řeckokatolické arcibiskupství, papež projel mezi věřícími v papamobilu a zdravil je. Mnozí z nich měli v rukou vatikánské vlaječky.

"Křesťané zde nejsou pronásledováni. Sekularizace a vlažnost ovšem svědectví znehodnocují, zatímco kříž vyžaduje jasné svědectví. Svědek, který má kříž v srdci a nejen na krku, nevidí nikoho jako nepřátele, ale všechny jako bratry a sestry," řekl papež v kázání. Kříž podle něj nelze omezovat jen na znak náboženského a sociálního významu nebo na politický symbol.

Papežský trůn, na kterém František seděl během liturgie, vyrobil truhlář, který spolu s chotí vychovává osm dětí a který sám je řeckým katolíkem. Podle listu Sme se liturgie zúčastnilo 30.000 věřících, veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska uvedl, že účast přesáhla 40.000 lidí.

Šíření koronavirové infekce poznamenalo průběh liturgie. Kvůli přijímání organizátoři nakoupili 25.000 lžiček tak, aby na každého zájemce připadla vlastní lžička.

K řeckokatolické církvi se na Slovensku při sčítání lidu v roce 2011 přihlásila necelá čtyři procenta obyvatel. Většina obyvatel více než pětimilionové země se označila za římské katolíky.

Odpoledne se papež v Košicích, druhém největším městě Slovenska, na romském sídlišti vyslovil proti diskriminaci a předsudkům vůči Romům. Následně zavítal na setkání s mládeží na místním víceúčelovém stadionu, kam podobně jako na liturgii do Prešova dorazily tisícovky lidí.

Papež v projevu řekl, že každý člověk je výjimečný. Podle něj by se lidé neměli zaměřovat na materiální statky a naletět těm, kteří nabízejí jen iluzi štěstí.Vybídl k tomu, aby lidé nenechali plynout svůj život jako epizody v telenovele. "Když sníte o lásce, nevěřte na speciální efekty, ale ve výjimečnost každého," uvedl.

Návštěva Slovenska, kterou papež zahájil v neděli, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem. Na ni se zaregistrovalo kolem 50.000 lidí.

Zájem veřejnosti o účast na veřejných akcích s papežem během jeho návštěvy Slovenska zaostal za očekáváními. Kvůli koronavirové infekci se lidé museli předem elektronicky registrovat a vstupenky mohli nejprve získat jen ti, kdo byli plně očkovaní proti covidu-19. Minulý týden organizátoři vyčlenili malou část z vyhrazených sektorů i pro osoby, jež budou mít pouze potvrzení o testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Celkově se na veřejné akce s papežem na Slovensku přihlásilo přes 100.000 lidí, z nichž téměř 7000 nebylo očkováno proti covidu-19.

Papežova slova na romském sídlišti vyvolala u přítomných naději

Papež František dnes na největším slovenském romském sídlišti Luník IX v Košicích vybízel k opuštění předsudků a stereotypů a k integraci romské menšiny, čítající ve více než pětimilionové zemi přinejmenším 400.000 lidí. Papežova slova vyvolala mezi účastníky setkání naději.

"Od papeže zazněla ještě v katedrále při setkání s kněžími jedna velmi zajímavá spontánní věta: Já zasévám semínko, a to možná přinese úrodu. To je velmi důležité právě pro situaci na Luníku. Nejde jen o místní Romy a Slováky, ale papež chce vyslat signál celé slovenské společnosti - zda máme zájem o tyto lidi a zda pro ně alespoň něco uděláme. Nevím, co zmůže papežova návštěva, ale to zrnko, které chce zasít, můžeme podpořit svojí vlastní změnou. Pokud to dokážeme, pak jeho návštěva bude mít úspěch," řekl ČTK Pavol Hrabovecký z teologické fakulty v Košicích.

Jako o velkém daru hovoří o papežově návštěvě jeptiška Silvia Zábavová, která podle vlastních slov tak dlouho už působí mezi Romy, že se sama cítí být Romkou. "Mně se na něm (na papeži) moc líbí, že ukazuje Boha nejen svatého a vznešeného, ale i lidského, tak blízkého nám všem bez ohledu na to, jací jsme a co jsme zač. Je jako otec, který přijde a povzbudí," řekla o pocitu zadostiučinění, který v ní budí papežova návštěva právě mezi Romy.

"Byly to nezapomenutelné chvíle, které - jak jsem přesvědčen - budou mít přímý dopad na budoucnost mnoha romských dětí, z tohoto sídliště i z celého Slovenska," řekl novinářům europoslanec Peter Pollák z nejsilnějšího slovenského vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) .

Ján Hero, který papeže vítal jménem Romů z osad, ocenil, že "zástupce Ježíše Krista na Zemi" svými činy potvrzuje svá vlastní slova, že je třeba vyjít z kostelů do ulic za lidmi na okraji společnosti - a návštěvou na romském sídlišti dokázal i sem přinést "poselství naděje".

Herova manželka, Slovenka Beáta, vítá papežova slova, která vnímá i jako osobní povzbuzení tváří tvář předsudkům. S romským manželem adoptovali dvě romské děti, pak se jim narodil vlastní potomek "a můžeme se těšit z toho, že naše děti nemají předsudky a že se mají rády a mají rády děti z romských rodin".

Jako zážitek na celý život vnímá papežovu návštěvu starosta Luníku IX Marcel Šaňa, hrdý na to, jak se setkání hlavy katolické církve s Romy vydařilo. Místy sice na sídlišti teče voda jen dvakrát denně, ale starosta ujišťuje, že po čtvrt století zanedbávání se život na sídlišti mění k lepšímu. To, že papeže na Luníku IX oslovil také mladý romský pár, který tu vyrostl, ale dokázal i za pomoci místních duchovních vystudovat a plně se integrovat do společnosti, vnímá jako povzbuzení pro další mladé romské rodiny, snící o lepším životě.

"Jsou v životě člověka okamžiky, které změní budoucnost, a tak věřím, že i toto je mezník a něco se pohne - ne na celém sídlišti, ale v jednotlivcích, kteří možná budou ochotní udělat i něco se sebou," míní duchovní Peter Bešenyei, tajemník Rady pro Romy a menšiny při Konferenci biskupů Slovenska.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Soud na Slovensku potrestal 14 lety vězení bývalého elitního prokurátora

20.09.2021 17:32 Soud na Slovensku uznal bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vinným z korupce a…

Evropský soud nařídil pokutu půl milionu eur za každý den provozu dolu…

20.09.2021 17:27 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Vatikán začne od návštěvníků vyžadovat covidpas

20.09.2021 16:13 Vatikán bude od 1. října požadovat po lidech, kteří vstupují na jeho území, covidový certifikát.…

Tisíce obyvatel Kanárských ostrovů utíkají z domu. Sopka dál chrlí lávu

20.09.2021 15:24 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Slovenská policie obvinila novináře z vyzrazení utajované informace

20.09.2021 14:35 Aktualizováno Slovenská policie obvinila dva novináře listu Denník N z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka v…

Evropa v IT sféře zaostává. Podle Jourové se musí dostat do pozice…

20.09.2021 14:01 Evropská komise (EK) chce urychlit digitalizaci společnosti a současně s tím posilovat…

Volby podle poslanců vztahy Česka a Německa výrazně neovlivní

20.09.2021 13:45 Česko-německé vztahy jsou velmi dobré, hlubší rány jim nezasadily ani uzavírky hranic související s…

Tisk: V debatě německých kancléřských kandidátů čelil Laschet přesile

20.09.2021 09:15 Konzervativní kandidát na německého kancléře Armin Laschet v nedělní televizní debatě čelil přesile…

Německo má 3736 nových infekcí, oproti minulému pondělí jde o značný pokles

20.09.2021 05:45 Německo dnes oznámilo 3736 nových případů koronavirové nákazy, tedy výrazně méně než před týdnem.…

MONITOR: Merkelová odchází. Renomovaný deník zhodnotil její odkaz

20.09.2021 00:01 Spolu s tím, jak se Angela Merkelová připravuje na odchod z úřadu německé kancléřky po 16 letech,…

Související:

Právě se děje

reklama