Paříž na hraničním bodu. Nemocnice se blíží maximálnímu vytížení

Epidemická situace je ve Francii kritická. Lékaři v Paříži upozorňují na vytíženost nemocnic a na to, že se blíží chvíle, kdy budou muset vybírat, koho k léčbě přijmout. Prezident Emmanuel Macron řekl, že stát zváží všechny možné prostředky, jak epidemii zbrzdit.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

V sobotu večer bylo na jednotkách intenzivní péče 4791 lidí, což se blíží vrcholu druhé vlny epidemie na podzim, kdy jich bylo 4903. Ve Francii od začátku pandemie zemřelo na komplikace covidu-19 už 94.492 lidí a nákaza se potvrdila u více než 4,5 milionu občanů.

V 19 departmentech, k nimž patří Paříž, byla zavedena zpřísněná opatření - lidé se nemají přesouvat na víc než desetikilometrové vzdálenosti od domovů, nemají ze svého regionu bez závažných důvodů vyjíždět, jsou zavřené obchody a ve středních školách se učí vždy jen polovina třídy. V zemi platí zákaz vycházení mezi 19:00 a 6:00 hodinou a na celém území jsou zavřené restaurace i kulturní zařízení.

Macron na dotaz v rozhovoru, který poskytl nedělníku Le Journal du dimanche (JDD), řekl, že o případném dalším zpřísnění ještě není rozhodnuto. "V příštích dnech budeme sledovat účinnost brzdných opatření, a bude-li to nutné, zavedeme, to, co bude třeba," řekl.

Prohlásil, že se v příštích dnech vláda zaměří na očkovací plán a ochranu ošetřujícího personálu a zranitelných skupin. Macron prozatím odmítá vyhlásit celonárodní uzávěru, jak to vláda učinila loni.

JDD dnes otiskl článek, pod nějž se podepsalo 41 lékařů z oblasti Paříže a který se týká situace v tamních nemocnicích. Podle nich hrozí vyčerpání kapacit a bude nutné vybírat, které z pacientů přijmout.

"Nikdy jsme ještě podobnou situaci nezažili, ani při nejhorších teroristických útocích. Víme, že za čtrnáct dní budou naše kapacity přijímat další pacienty vyčerpány", stojí v materiálu. Situaci by mohl řešit převoz do méně postižených částí země, ale list Le Monde píše, že nyní, ve třetí vlně jsou lidé hospitalizováni v těžkém stavu a nejsou většinou převozu schopni.

Podle agentury AFP začíná být rovněž těžké udržet v chodu školy, protože přibývá nemocných mezi učiteli, personálem i žáky. Mezi dětmi ve věku do 14 let činí míra nákazy 31 procent. Francie na rozdíl od jiných evropských zemí školy nezavřela, i když kvůli jednomu nakaženému dítěti se zavírá celá třída.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama