Paříž na hraničním bodu. Nemocnice se blíží maximálnímu vytížení

Epidemická situace je ve Francii kritická. Lékaři v Paříži upozorňují na vytíženost nemocnic a na to, že se blíží chvíle, kdy budou muset vybírat, koho k léčbě přijmout. Prezident Emmanuel Macron řekl, že stát zváží všechny možné prostředky, jak epidemii zbrzdit.

V sobotu večer bylo na jednotkách intenzivní péče 4791 lidí, což se blíží vrcholu druhé vlny epidemie na podzim, kdy jich bylo 4903. Ve Francii od začátku pandemie zemřelo na komplikace covidu-19 už 94.492 lidí a nákaza se potvrdila u více než 4,5 milionu občanů.

V 19 departmentech, k nimž patří Paříž, byla zavedena zpřísněná opatření - lidé se nemají přesouvat na víc než desetikilometrové vzdálenosti od domovů, nemají ze svého regionu bez závažných důvodů vyjíždět, jsou zavřené obchody a ve středních školách se učí vždy jen polovina třídy. V zemi platí zákaz vycházení mezi 19:00 a 6:00 hodinou a na celém území jsou zavřené restaurace i kulturní zařízení.

Macron na dotaz v rozhovoru, který poskytl nedělníku Le Journal du dimanche (JDD), řekl, že o případném dalším zpřísnění ještě není rozhodnuto. "V příštích dnech budeme sledovat účinnost brzdných opatření, a bude-li to nutné, zavedeme, to, co bude třeba," řekl.

Prohlásil, že se v příštích dnech vláda zaměří na očkovací plán a ochranu ošetřujícího personálu a zranitelných skupin. Macron prozatím odmítá vyhlásit celonárodní uzávěru, jak to vláda učinila loni.

JDD dnes otiskl článek, pod nějž se podepsalo 41 lékařů z oblasti Paříže a který se týká situace v tamních nemocnicích. Podle nich hrozí vyčerpání kapacit a bude nutné vybírat, které z pacientů přijmout.

"Nikdy jsme ještě podobnou situaci nezažili, ani při nejhorších teroristických útocích. Víme, že za čtrnáct dní budou naše kapacity přijímat další pacienty vyčerpány", stojí v materiálu. Situaci by mohl řešit převoz do méně postižených částí země, ale list Le Monde píše, že nyní, ve třetí vlně jsou lidé hospitalizováni v těžkém stavu a nejsou většinou převozu schopni.

Podle agentury AFP začíná být rovněž těžké udržet v chodu školy, protože přibývá nemocných mezi učiteli, personálem i žáky. Mezi dětmi ve věku do 14 let činí míra nákazy 31 procent. Francie na rozdíl od jiných evropských zemí školy nezavřela, i když kvůli jednomu nakaženému dítěti se zavírá celá třída.

Související

Více souvisejících

Paříž nemocnice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Orbán má nového nepřítele. Jeho někdejší člověk odstartoval korupční kauzu ve vládních kruzích

Zahraniční média začala poukazovat na iniciativu někdejšího bruselského diplomata Pétera Magyara jako "politický faktor, který hýbe masami". Magyar se tak stal novým nepřítelem premiéra VIktora Orbána, napsal server index.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy