Parky v Paříži jsou po dvou měsících opět otevřené, platí v nich přísná pravidla

Poprvé od 17. března se dnes v Paříži otevřely parky, které byly uzavřené z karanténních důvodů kvůli pandemii nemoci covid-19. Nadále ale platí několik omezení, návštěvníci si musí zachovávat odstup od ostatních, nesmí se na jednom místě shlukovat více než deset lidí a lidé mají doporučeno nosit roušky, ačkoli tato ochrana úst a nosu není povinná, uvedla televize France 24.

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Premiér Édouard Philippe ve čtvrtečním projevu Francouzům oznámil, že boj proti koronaviru postupuje úspěšněji, než vláda ještě v březnu očekávala. Díky příznivým číslům tak Francie může podle něj vstoupit do druhé fáze uvolňování poměrů. Počínaje 2. červnem začnou v omezeném režimu opět fungovat bary a restaurace, lidé také budou moci v rámci země cestovat na delší vzdálenosti než 100 kilometrů od domova.

Pařížské parky se podle France24 otevřely s předstihem již dnes, aby si lidé mohli užít slunečný víkend, pro který meteorologové slibují až 28 stupňů Celsia.

"Konečně jsme volní," citoval Reuters obyvatelku Paříže Anne, která postávala u brány 400 let staré Lucemburské zahrady na levém břehu Seiny. "Je to pocit, skoro jako když člověka pustí z vězení," dodala.

Starostka hlavního města Anne Hidalgová o otevření parků usilovala několik týdnů. Argumentovala tím, že obyvatelé potřebují vyjít ze svých domovů.

Parky uvnitř města byly sice doposud uzavřené, lesoparky na okrají metropole, jako například Boulogneský lesík na západě či Vincenneský lesík zůstaly přístupné po celou dobu, což Pařížané po prvním uvolnění restrikcí 11. května hojně využívali. Nyní se uvolnění poměrů zahrnuje i další zelené plochy ve městě.

Úřady původně zvažovaly parky otevřít v takzvaném dynamickém režimu, kdy by bylo dovoleno procházet se, ale nikoli sednout si či lehnout a odpočívat. Od tohoto záměru se ale nakonec ustoupilo a návštěvníci tak mohou v parcích a zahradách pořádat pikniky či cvičit, nesmějí se tam ale účastnit kolektivních sportů.

Ve Francii, kde žije asi 67 milionů obyvatel, se nemoc covid-19 podle americké Univerzity Johnse Hopkinse potvrdila u zhruba 187.000 lidí, z nichž přes 28.700 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav. Můžeme tak lépe čelit pandemii, řekl…

10.07.2020 14:07 Italská vláda pravděpodobně prodlouží nouzový stav, který zavedla před téměř půl rokem kvůli…

Charles Michel navrhl snížit objem rozpočtu EU, fond obnovy chce zachovat

10.07.2020 13:24 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes navrhl snížit objem příštího sedmiletého rozpočtu…

Koronavirus: Na Slovensku po předchozím růstu ubylo nových případů

10.07.2020 13:13 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru na Slovensku ve čtvrtek po předchozím nárůstu na více než…

U Atén vypukl lesní požár, hasiči evakuovali SOS dětskou vesničku

10.07.2020 12:21 Na jižním okraji Atén evakuovali dnes SOS vesničku s dětmi a letní tábor kvůli dýmu z nedalekého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy