Parky v Paříži jsou po dvou měsících opět otevřené, platí v nich přísná pravidla

Poprvé od 17. března se dnes v Paříži otevřely parky, které byly uzavřené z karanténních důvodů kvůli pandemii nemoci covid-19. Nadále ale platí několik omezení, návštěvníci si musí zachovávat odstup od ostatních, nesmí se na jednom místě shlukovat více než deset lidí a lidé mají doporučeno nosit roušky, ačkoli tato ochrana úst a nosu není povinná, uvedla televize France 24.

Premiér Édouard Philippe ve čtvrtečním projevu Francouzům oznámil, že boj proti koronaviru postupuje úspěšněji, než vláda ještě v březnu očekávala. Díky příznivým číslům tak Francie může podle něj vstoupit do druhé fáze uvolňování poměrů. Počínaje 2. červnem začnou v omezeném režimu opět fungovat bary a restaurace, lidé také budou moci v rámci země cestovat na delší vzdálenosti než 100 kilometrů od domova.

Pařížské parky se podle France24 otevřely s předstihem již dnes, aby si lidé mohli užít slunečný víkend, pro který meteorologové slibují až 28 stupňů Celsia.

"Konečně jsme volní," citoval Reuters obyvatelku Paříže Anne, která postávala u brány 400 let staré Lucemburské zahrady na levém břehu Seiny. "Je to pocit, skoro jako když člověka pustí z vězení," dodala.

Starostka hlavního města Anne Hidalgová o otevření parků usilovala několik týdnů. Argumentovala tím, že obyvatelé potřebují vyjít ze svých domovů.

Parky uvnitř města byly sice doposud uzavřené, lesoparky na okrají metropole, jako například Boulogneský lesík na západě či Vincenneský lesík zůstaly přístupné po celou dobu, což Pařížané po prvním uvolnění restrikcí 11. května hojně využívali. Nyní se uvolnění poměrů zahrnuje i další zelené plochy ve městě.

Úřady původně zvažovaly parky otevřít v takzvaném dynamickém režimu, kdy by bylo dovoleno procházet se, ale nikoli sednout si či lehnout a odpočívat. Od tohoto záměru se ale nakonec ustoupilo a návštěvníci tak mohou v parcích a zahradách pořádat pikniky či cvičit, nesmějí se tam ale účastnit kolektivních sportů.

Ve Francii, kde žije asi 67 milionů obyvatel, se nemoc covid-19 podle americké Univerzity Johnse Hopkinse potvrdila u zhruba 187.000 lidí, z nichž přes 28.700 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.

Související

Více souvisejících

Paříž Francie Édouard Philippe Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy