Parlamentní volby na Slovensku proběhnou 29. února

Řádné parlamentní volby na Slovensku se uskuteční podle očekávání 29. února 2020. Předseda sněmovny Andrej Danko dnes oznámil, že podepsal rozhodnutí o vyhlášení voleb do Národní rady na zmíněný termín a že předvolební kampaň začne v úterý.

Bratislava
doporučujeme

Podle průzkumů veřejného mínění by tři strany nynější vládní koalice neshromáždily potřebnou většinu v parlamentu, do něhož by se mohlo dostat až devět stran, hnutí či koalic.

Dlouhodobě nejoblíbenější stranou na Slovensku navzdory dřívějšímu poklesu popularity je se značným náskokem nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Mezi trojici nejpopulárnějších stran se řadí také krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, s níž většina představitelů jiných stran dlouhodobě odmítá spolupráci.

K nejoblíbenějším stranám podle sondáží patří také koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, jež na Slovensku vyhrála květnové volby do Evropského parlamentu a vzešla z něj prezidentka Zuzana Čaputová, a také nové strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky.

Po zveřejnění Dankova rozhodnutí o vyhlášení termínu parlamentních voleb ve sbírce zákonů začíná volební kampaň a zároveň končí platnost koaliční smlouvy, která upravuje vztahy mezi vládními stranami Směr-SD, Most-Híd a Slovenskou národní stranou. Strana Most-Híd, která kromě jiného zastupuje početnou maďarskou menšinu, by podle několika sondáží již nedostala ve volbách alespoň pět procent hlasů, což je podmínkou pro zisk křesel v parlamentu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moderna dokončila testy vakcíny proti covidu, požádá v USA a EU o…

30.11.2020 14:13 Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků…

Italský ministr chce omezit vycházení i o Vánocích, začne kampaň na…

30.11.2020 13:57 Italská vláda zvažuje ponechání nočního zákazu vycházení i dalších opatření proti šíření koronaviru…

Německo má nové slovo roku, do žebříčku se dostal i akronym AHA

30.11.2020 13:50 Německým slovem roku se podle předpokladů stalo spojení Corona-Pandemie, tedy pandemie koronaviru.…

Turecko před summitem EU opět stáhlo do přístavu průzkumnou loď

30.11.2020 12:39 Turecká loď Oruç Reis, která provádí ve Středozemním moři ve vodách nárokovaných i Řeckem průzkum…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama