Parlamentní volby na Slovensku proběhnou 29. února

Řádné parlamentní volby na Slovensku se uskuteční podle očekávání 29. února 2020. Předseda sněmovny Andrej Danko dnes oznámil, že podepsal rozhodnutí o vyhlášení voleb do Národní rady na zmíněný termín a že předvolební kampaň začne v úterý.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bratislava
doporučujeme

Podle průzkumů veřejného mínění by tři strany nynější vládní koalice neshromáždily potřebnou většinu v parlamentu, do něhož by se mohlo dostat až devět stran, hnutí či koalic.

Dlouhodobě nejoblíbenější stranou na Slovensku navzdory dřívějšímu poklesu popularity je se značným náskokem nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Mezi trojici nejpopulárnějších stran se řadí také krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, s níž většina představitelů jiných stran dlouhodobě odmítá spolupráci.

K nejoblíbenějším stranám podle sondáží patří také koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, jež na Slovensku vyhrála květnové volby do Evropského parlamentu a vzešla z něj prezidentka Zuzana Čaputová, a také nové strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky.

Po zveřejnění Dankova rozhodnutí o vyhlášení termínu parlamentních voleb ve sbírce zákonů začíná volební kampaň a zároveň končí platnost koaliční smlouvy, která upravuje vztahy mezi vládními stranami Směr-SD, Most-Híd a Slovenskou národní stranou. Strana Most-Híd, která kromě jiného zastupuje početnou maďarskou menšinu, by podle několika sondáží již nedostala ve volbách alespoň pět procent hlasů, což je podmínkou pro zisk křesel v parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezidentské volby v Chorvatsku budou 22. prosince. Uspěje nacionalistický…

14.11.2019 13:13 Prezidentské volby v Chorvatsku se uskuteční v neděli 22. prosince, oznámil dnes premiér Andrej…

EU se hemží nelegálními migranty. Podívejte se na statistiku, je alarmující

14.11.2019 12:35 Aktualizováno Mezi 3,9 a 4,8 miliony migrantů pobývalo na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemích v…

Konec "Soli". Německo téměř ruší solidární daň, platit budou jen nejbohatší

14.11.2019 12:31 Od roku 2021 budou v Německu solidární daň na podporu chudších východních spolkových zemí platit…

Kauza Kočner bobtná. Na Slovensku rezignovala první soudkyně

14.11.2019 12:21 První soudkyně na Slovensku se vzdává taláru po propuknutí aféry ohledně komunikace představitelů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama