"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost být spolu

Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie covid-19 pro páry, které se ocitly každý v jiné zemi, třeba i několik tisíc kilometrů od sebe. Páry po celém světě zůstaly v důsledku uzavření hranic odděleni a odhad předpokládá, že přibližně 9000 Evropanů je odříznuto od svých partnerů. Na tuto problematiku upozorňuje internetová kampaň, která vyzývá vlády všech států, aby změnily svá cestovní omezení.

K hlavnímu tvůrci kampaně „Láska není cestovní ruch“ patří Felix Urbasik. Nápad dostal, když jeho partnerka musela zůstat v Austrálii kvůli nařízení vlády ohledně zákazu cestování. V červenci objevil malou skupinu na Facebooku, kde zjistil, že mnoho lidí má stejný problém. Vytvořil webovou stránku, která má za účel upozornit země celého světa, aby páry dostávaly cestovní výjimky. „Nechceme cestovat, nejsme turisté, chceme jen své blízké,“ říká kampaň.

Podle deníku Guardian už kampaň získala podporu Evropské unie a Brusel podpořil volné cestování pro páry po Evropě. V současné době již některé země polevují a umožňují vstup partnerům svých občanů v případě, že mají negativní test na covid-19. Patří sem Nizozemí, Norsko a dalších sedm zemí. I tak se to ovšem neobejde bez překážek. Například Francie požaduje, aby páry prokázaly svůj vztah na místním konzulátu.

„Lidé si myslí, že zákaz cestování znamená, že nemůžete jet na dovolenou na Bali, ale tady nejde o dovolenou, ale o lidské životy,“ řekl Urbasik, který poznamenal, že mít rodinu nebo partnera v zahraničí je v současné době normální. „Představte si, že máte své první dítě a že u toho nejste,“ říká programátor.

Česká republika za určitých okolností umožňuje zahraničním partnerům vstup. „Jsou to například česko-americké páry. Češi mohou pozvat své partnery ze zahraničí, ze zemí mimo EU, do České republiky. Partneři budou muset prokázat vztah například společnou nájemní smlouvou, společným bankovním účtem nebo rodným listem dětí,“ vysvětlil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Změny však platí pouze pro lidi, kteří před vstupem do ČR nepotřebovali vízum.

„To, co mě zabíjí je pocit, že nemůžu nic dělat a jen čekat. Proto jsem rozjel tuto kampaň,“ řekl Urbasik. Podle slov ženy z Jižní Afriky je to jako trest odnětí svobody, protože neviděla svého manžela, který je Američan od dubna. „Chceme žít společný život,“ poznamenala žena.

Související

Lidé

Slovenská vláda navrhla posílení práv partnerů včetně LGBT+, kteří neuzavřeli sňatek

Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona na zlepšení některých životních situací párů, které neuzavřely sňatek, včetně členů komunity LGBT+. Předlohu, která nepočítá se zavedením registrovaných partnerství, už dříve jako nedostatečnou kritizovaly některé nevládní organizace. Premiér Eduard Heger novinářům řekl, že cílem bylo připravit takový návrh, který sněmovna schválí. Vláda nemá většinu v parlamentu.

Více souvisejících

Láska, intimnosti, vztahy cestování manželství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 35 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 39 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy