Peklo na Lesbu: Uprchlické děti žijí v nelidských podmínkách, tvrdí Human Rights Watch

V nelidských a ponižujících podmínkách žijí v uprchlickém táboře na ostrově Lesbos stovky dětí, které se do Řecka dostaly bez doprovodu rodičů. Uvedla to dnes mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), která zároveň vyzvala členské země Evropské unie, aby děti a mladistvé z tábora Moria přijaly. Podle HRW je ohroženo jejich psychické i fyzické zdraví.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Pracovníci HRW navštívili v polovině října tábor Moria na Lesbu a hovořili s 22 z více než tisíce dětí a mladistvých, které v něm v té době pobývaly. Nejmladším z nich bylo čtrnáct. Většina z trpí podle organizace úzkostmi, depresemi, nespavostí a bolestmi hlavy.

Tábor Moria má zvláštní oddělení pro děti a mladistvé, kteří do Řecka doputovali bez doprovodu dospělého. Podle HRW ale kvůli nedostatečné kapacitě většina dětí žije mezi zbylými uprchlíky nebo dokonce mimo tábor v nedalekém olivovém háji.

"Stovky osamělých dětí jsou na Lesbu ponechány svému osudu, spí na matracích a kartonových krabicích a jsou přitom vystaveny zhoršujícím se a nebezpečným povětrnostním podmínkám," stojí ve zprávě lidskoprávní organizace, která vyzývá řeckou vládu, aby se o děti urychleně postarala.

Celkem podle odhadů žije na řeckých ostrovech v Egejském moři 1750 dětí-uprchlíků bez doprovodu. HRW opět vyzvala členské státy Evropské unie, aby děti z táborů vzaly na své území. Podobnou výzvu už dříve ostatním členských státům EU adresovalo Řecko. O přijetí 40 dětí tehdy Atény požádaly i Česko. Česká Poslanecká sněmovna ale na konci listopadu odmítla o této záležitosti jednat.

Uprchlické tábory v Řecku jsou přeplněné. V táboře Moria na Lesbu je podle údajů z pondělí 18.353 žadatelů o azyl. Kapacita tábora je ale 2840 lidí. Tábor na ostrově Samos překonal svou kapacitu dokonce jedenáctkrát. Atény přitom počítají, že v roce 2020 do země přes Turecko dorazí přes 100.000 nových migrantů.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na západě Německa je dalších 18 případů Covid-19

27.02.2020 21:08 Aktualizováno Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko hlásí dalších 14 potvrzených případů infekce…

Macron varoval, že Francii čeká epidemie koronaviru

27.02.2020 20:52 Aktualizováno Epidemie koronaviru ve Francii je nevyhnutelná, míní její prezident Emmanuel Macron. Země se však…

Itálie hlásí 17 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

27.02.2020 19:39 Aktualizováno Itálie oznámila další tři úmrtí na nový koronavirus, který se od loňského prosince šíří z Číny.…

Švýcarsko eviduje tři nové případy koronaviru, nemoc Covid-19 je ve Vídni

27.02.2020 19:02 Aktualizováno Švýcarsko dnes oznámilo, že v zemi jsou tři nové případy nákazy koronavirem, tamní úřady celkem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama