Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Dříve by o malou německou vesničku s 50 obyvateli, která disponuje pouze jednou hospodou, nikdo ani okem nezavadil. Dnes do ní proudí tisíce návštěvníků ročně. Svým způsobem jí postihl stejný osud jako jihočeské Hoštice u Volyně, které se proslavily trilogií Slunce seno Zdeňka Trošky a nezapomenutelnou postavou Marie Škopkové ztvárněné Helenou Růžičkovou. Mödlareuth se zase naopak zapsal do historie statusem jakéhosi "Malého Berlína".

Vzhledem k tomu, že leží na pomezí dvou dnes sjednocených německých spolkových zemí Bavorska a Durynska, ocitl se po 2. světové válce zčásti na západě a na východě. To vedlo k jeho rozdělení ostře hlídanou vnitroněmeckou hranici, která stejně jako Berlín rozpůlila celou obec. Ihned po příjezdu do Mödlareuthu můžete spatřit pozůstatek bílé zdi, která se svým vzezřením nijak zvlášť neliší od té v Berlíně. I ona se stala nenáviděným symbolem Studené války. Dokážete si představit, že byste ze dne na den nemohli za babičkou?

Se vznikem SRN a NDR v roce 1949, který byl vyvrcholením sporu v politické filozofii čtyř vítězných velmocí USA, Francie, Velké Británie a SSSR, šla ruku v ruce také výstavba takzvané vnitroněmecké hranice (Innerdeutsche Grenze). Ta byla 1400 km dlouhá a přežila celých 40 let než se v roce 1989 díky rozpadu Východního bloku zhroutila. Jejím účelem bylo zabránit útěku Východních Němců na západ. Protože se ale kus Mödlareuthu nacházel v Bavorsku, tedy v SRN, a zbytek v Durynsku, v NDR, došlo k jeho rozdělení na dva státy, nebo lépe řečeno na dvě části vesnice, západní a východní. 

Přímo na dnes už neexistující hranici mezi oběma Německy dnes stojí Muzeum Mödlareuth, jehož součástí jsou i pozůstatky strážních věží, betonových zátaras, plotů a v neposlední řadě také bílé mödlareuthské zdi. Jediná hospoda, v níž mohou vesničané zajít na pivo, otevřená v roce 2002, se díky pověsti rozdělené vesnice jmenuje "Zum Grenzgänger (U Hraniční přechodu)". Návštěvníci Mödlareuthu si přímo užívají možnosti přecházet mezi dříve oddělenými částmi vesnice bez ohledu na dnes už neplatné varovné signály. 

Nešťastná náhoda?

V roce 1810 byly položeny hraniční kameny na dvou březích potoku Tannbachu protékajícím dnešním Mödlareuthem vymezující dva tehdy samostatné německé státní útvary - nově rozšířené Bavorské království a Reusské knížectví. V roce 1871 vznikla jednotná Německá říše. Po 1. světové válce se zformovaly Bavorsko a Durynsko, které se staly součástí nově etablované Výmarské republiky. Hranici mezi jednotlivými zeměmi pořád tvořil potok. Nikdo to však nebral vážně a obyvatelé Mödlareuthu ji normálně překračovali. Ostatně proč ne? Vždyť to pro ně bylo vesměs stejné jako pro nás jet z Prahy do Brna.

Teprve až s 2. světovou válkou a následujícím rozdělením Německa mezi vítězné mocnosti se ukázalo, jak moc velkou sílu má dříve opomíjená hranice mezi jednotlivými částmi vesnice. Za zmínku stojí, že na rozdíl od Berlína, který si Francouzi, Američané, Britové a Sověti přerozdělili úmyslně, se v případě Mödlareuthu jednalo o nešťastnou náhodu. Prostě kus byl na západě a zbytek na východě, a tak věru nezbývalo než skrz něj postavit hranici, a to přímo na potoku Tannbach. 

Aby východoněmecké autority zabránily odlivu tamního obyvatelstva na prosperující západ, začaly postupem času čím dál víc zpřísňovat hlídky mödlareuthské hranice. Všechno začalo vznikem hraniční čáry, jíž následovalo oplocení doplněné ostnatým drátem a nakonec výstavba betonové zdi v roce 1966 inspirované tou, která už pět let stála v Berlíně. Zeď mezi západním a východním Mödlareuthem byla zcela neprůchozí a nedisponovala žádnými hraničními přechody na rozdíl od Berlína, který byl z Braniborska přístupný takzvaným Checkpointem Bravo a z ulice Fridrichstraße spojující sovětský a americký sektor Checkpointem Charlie. 

Související

Michail Gorbačov Komentář

Projev, který ukončil studenou válku? Od vystoupení Gorbačova v OSN uplynulo 35 let

Historické události a procesy s oblibou rámujeme jasnými začátky a konci, přestože je to z odborného pohledu mnohdy nešťastné. Nejinak tomu je se studenou válkou. Přestože se historici dodnes neshodnou, jak přesně vymezit období, kdy lze tímto termínem soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem i jejich spojenci a satelity nazývat, můžeme se setkat s názorem, že na jejím začátku stál známý projev Winstona Churchilla přednesený v březnu 1946 ve Fultonu. Přistoupíme-li na tuto zjednodušující symboliku, na konec studené války můžeme dosadit jiný projev, konkrétně ten, který 7. prosince 1988 na zasedání Valného shromáždění OSN přednesl sovětský vůdce Michail Gorbačov. 
Tomáš Řepa Rozhovor

Nový světový řád je nevyhnutelný. Je to historicky přirozený proces, plyne z rozhovoru s Tomášem Řepou pro EZ

Vojenský expert z brněnské Univerzity obrany Tomáš Řepa poskytl serveru EuroZprávy.cz rozsáhlý rozhovor o proměně světového řádu, rostoucí síle Čínské lidové republiky, a ochabující moci Ruské federace. Poskytl i několik myšlenek o tom, jak se má Západ k rozdělujícímu se světu postavit. „Životní úroveň například v západní Evropě je stále i ve světovém srovnání bezprecedentně vysoko a pokud se povede strukturu ekonomiky změnit a zavádět nové technologie, nemusíme nutně čelit nějakým katastrofickým scénářům, občanským válkám a podobně,“ popisuje. 

Více souvisejících

studená válka Berlínská zeď 30 let od sametové revoluce

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 6 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda sestřelila první ruský strategický bombardér

Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a dronů na ukrajinská města.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy