Pellegrini je ochoten s dopravci jednat, mýtné ale rušit nebude

Stávka slovenských autodopravců spojená s blokováním hraničních přechodů je v rozporu se zákony a může ekonomice země způsobit vážné problémy. Na tiskové konferenci v Bratislavě to po dnešní mimořádné schůzce s některými ministry prohlásil slovenský premiér Peter Pellegrini. Ujistil, že je připraven s autodopravci jednat, a to prakticky ihned po uvolnění všech blokovaných komunikací, vyloučil ale možnost zastavení výběru mýtného, což je jeden z požadavků protestujících.

Peter Pellegrini

Premiér odmítl zastavit mýtné s vysvětlením, že Slovensko by se v takovém případě stalo z evropského pohledu levnou cestou, kterou by využívali všichni zahraniční autodopravci.

Blokády na více než dvaceti místech Slovenska oznámila Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která už minulé úterý zahájila protesty za výrazné snížení silniční daně či za pozastavení výběru mýtného. Stávkující od neděle znemožnili kamionům průjezdy přes přechody s Českem, Maďarskem a Polskem a v různém rozsahu akce pokračuje i dnes.

Pellegrini vyslovil podezření, že protest je spíše spojen s nadcházejícími volbami než se skutečnými problémy autodopravy. Poukázal přitom na skutečnost, že blokád se neúčastní všichni slovenští dopravci, například sdružení ČESMAD.

Podle premiéra byla stávka zorganizovaná skupinou lidí několik týdnů před volbami s vědomím, že v tak krátké době nelze přijmout zásadní změny. "Tuto stávku vůbec nepovažuji za náhodu," prohlásil. Vyjádřil přitom předpoklad, že autodopravci, pokud jim jde o výsledek, budou chtít jednat.

Majitele kamionů předseda vlády varoval, že se vystavují riziku závažného porušování slovenských zákonů. Zároveň je upozornil, že blokováním slovenských komunikací "hazardují s ekonomickými zájmy Slovenské republiky, s bezpečností silniční dopravy i se zdravím občanů".

"Do hodiny od zprůjezdnění všech hraničních přechodů a všech úseků silnic je slovenská vláda připravená jednat s představiteli autodopravců," slíbil premiér po jednání s ministry příslušných resortů a s policejním prezidentem Milanem Lučanským.

Řekl přitom, že jsou oblasti, o nichž se dá jednat, jako například slevy ze sazeb mýtného nebo zrušení zdanění kapesného při pracovních cestách řidičů. "Na věc je ale třeba pohlížet komplexně," poznamenal. Hned však také zdůraznil, že nedovolí, "aby si někdo bral jako rukojmí občany Slovenska".

Situace na blokovaných hraničních přechodech je zatím nepřehledná. Na některých akce pokračovala přes noc i během dopoledne, na některých byla ráno přerušena do jednání premiéra s ministry. Podle slovenské televize byla krátce před polednem blokáda obnovena na přechodu s Českou republikou Kúty.

První kolo voleb ve Francii zřejmě vyhráli konzervativci

20.06.2021 21:42 Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích dnes lidé hlasovali v prvním kole…

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Související:

Právě se děje