Pellegrini je ochoten s dopravci jednat, mýtné ale rušit nebude

Stávka slovenských autodopravců spojená s blokováním hraničních přechodů je v rozporu se zákony a může ekonomice země způsobit vážné problémy. Na tiskové konferenci v Bratislavě to po dnešní mimořádné schůzce s některými ministry prohlásil slovenský premiér Peter Pellegrini. Ujistil, že je připraven s autodopravci jednat, a to prakticky ihned po uvolnění všech blokovaných komunikací, vyloučil ale možnost zastavení výběru mýtného, což je jeden z požadavků protestujících.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Peter Pellegrini
doporučujeme

Premiér odmítl zastavit mýtné s vysvětlením, že Slovensko by se v takovém případě stalo z evropského pohledu levnou cestou, kterou by využívali všichni zahraniční autodopravci.

Blokády na více než dvaceti místech Slovenska oznámila Unie autodopravců Slovenska (UNAS), která už minulé úterý zahájila protesty za výrazné snížení silniční daně či za pozastavení výběru mýtného. Stávkující od neděle znemožnili kamionům průjezdy přes přechody s Českem, Maďarskem a Polskem a v různém rozsahu akce pokračuje i dnes.

Pellegrini vyslovil podezření, že protest je spíše spojen s nadcházejícími volbami než se skutečnými problémy autodopravy. Poukázal přitom na skutečnost, že blokád se neúčastní všichni slovenští dopravci, například sdružení ČESMAD.

Podle premiéra byla stávka zorganizovaná skupinou lidí několik týdnů před volbami s vědomím, že v tak krátké době nelze přijmout zásadní změny. "Tuto stávku vůbec nepovažuji za náhodu," prohlásil. Vyjádřil přitom předpoklad, že autodopravci, pokud jim jde o výsledek, budou chtít jednat.

Majitele kamionů předseda vlády varoval, že se vystavují riziku závažného porušování slovenských zákonů. Zároveň je upozornil, že blokováním slovenských komunikací "hazardují s ekonomickými zájmy Slovenské republiky, s bezpečností silniční dopravy i se zdravím občanů".

"Do hodiny od zprůjezdnění všech hraničních přechodů a všech úseků silnic je slovenská vláda připravená jednat s představiteli autodopravců," slíbil premiér po jednání s ministry příslušných resortů a s policejním prezidentem Milanem Lučanským.

Řekl přitom, že jsou oblasti, o nichž se dá jednat, jako například slevy ze sazeb mýtného nebo zrušení zdanění kapesného při pracovních cestách řidičů. "Na věc je ale třeba pohlížet komplexně," poznamenal. Hned však také zdůraznil, že nedovolí, "aby si někdo bral jako rukojmí občany Slovenska".

Situace na blokovaných hraničních přechodech je zatím nepřehledná. Na některých akce pokračovala přes noc i během dopoledne, na některých byla ráno přerušena do jednání premiéra s ministry. Podle slovenské televize byla krátce před polednem blokáda obnovena na přechodu s Českou republikou Kúty.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Italský Senát nechá vyšetřovat Salviniho, nikdy nemusí být premiérem

20.01.2020 20:27 Výbor italského Senátu dnes schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama