Pellegrini odmítl, že obvinění politika Nadě je útokem státu. Opozice mluví o praktikách StB

Slovenský premiér Peter Pellegrini odmítl výtky, že obvinění stínového ministra obrany Jaroslava Nadě z ohrožování utajovaných informací je útokem státu na nevinného občana. O okolnostech případu dnes Pellegrini jednal s některými členy bezpečnostní rady státu, bližší informace o schůzce předseda vlády po jejím skončení ale neuvedl.

Peter Pellegrini
doporučujeme

Opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v reakci přirovnalo postup premiéra k praktikám někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu.

Bývalý vyšší úředník na slovenském ministerstvu obrany Naď už ve čtvrtek uvedl, že čelí obvinění kvůli tomu, že se svého kamaráda z bezpečnostních složek ptal na informace o případu otravy bývalého ruského zpravodajského důstojníka Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Odpověď prý nedostal, policie ho ale podezírá z vyzvídání utajovaných informací. Vinu Naď popírá. Kauza propukla v době kampaně před parlamentními volbami, které budou na konci února příštího roku.

Podle Nadě trestní oznámení na něj podal šéf slovenského vojenského zpravodajství Ján Balciar, kterého Naď v září kritizoval kvůli jeho nadstandardním majetkovým poměrům. Balciara se dnes zastal Pellegrini i slovenský ministr obrany Peter Gajdoš.

"Naše jednání se netýkalo té malé části, kde je vedeno řízení ze strany policie. Šlo o komplexnější informace. Aktivity, o kterých jsme hovořili, se netýkají posledního měsíce nebo dvou, ale jde o podstatně širší období, ve kterém se dotyčný pán (Naď) svými aktivitami pohybuje," řekl Pellegrini po jednání s členy bezpečnostní rady státu.

Slovenský premiér neodpověděl na dotaz, zda Naď podle něj představuje bezpečnostní riziko pro stát. "Mně nepřináleží vynášet takovéto soudy. Všechny úřady, které se tím mají zabývat, se tím zabývají," řekl Pellegrini.

Případ by se příští týden měl řešit také parlamentní výbor pro kontrolu vojenského zpravodajství a informaci o kauze dostanou i vrcholní politici země.

Naď, který v minulosti získal bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně, dlouhodobě kritizuje také některé plánované nákupy techniky pro armádu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama