Pětimetrový odstup od cizích lidí. Na Slovensku začne další fáze rozvolňování

Slovensko od středy umožní otevřít velká obchodní centra a rovněž kina a divadla pro nanejvýš 100 lidí, restaurace budou moci podávat jídlo i ve svých vnitřních prostorech. Od června budou v omezeném režimu otevřeny školky a část základních škol, které úřady v zájmu zpomalení šíření pandemie choroby covid-19 uzavřely v polovině března. Novinářům to dnes řekl premiér Igor Matovič.

Bratislava, Slovensko (centrum)
doporučujeme

Jde o další fázi uvolňování karanténních omezení na Slovensku, které v posledních více než třech týdnech zaznamenává nízký počet nových případů výskytu koronaviru.

Od tohoto čtvrtka pak nebudou muset obyvatelé Slovenska při návratu z osmi zemí včetně Česka předkládat potvrzení o negativním testu na koronavirus ani nastoupit do státní karantény, pokud do zmíněných států vycestují na dobu nejdéle 24 hodin. Opatření má podle Matoviče ulehčit obchodní jednání podnikatelům či návštěvy rodin; cestující na hranicích vyplní příslušný formulář, kterým se prokáže při návratu.

Mimo uzavřených prostor nebudou muset Slováci nově nosit roušky, pokud dodrží alespoň pětimetrový odstup od cizích lidí. Zároveň v jednom okamžiku bude moci v prodejnách nakupovat více osob než dosud; na jednoho zákazníka bude muset připadat 15 metrů čtverečních podlahové plochy prodejny místo dosavadních 25 metrů čtverečních.

Uvolnění karanténních opatření si Bratislava podle Matoviče může dovolit s ohledem na příznivý vývoj pandemie. "Jsme evropskou jedničkou z pohledu (malého) počtu lidí, kteří zemřeli na toto onemocnění," řekl slovenský premiér.

Slovensko do konce minulého týdne zaznamenalo 28 úmrtí pacientů s koronavirem. Celkově bylo v zemi pod Tatrami se zhruba pět a půl milionu obyvatel zjištěno dohromady 1495 infikovaných, z nich čtyři pětiny se již vyléčily.

Návrat žáků do škol na Slovensku bude dobrovolný, úřady zároveň stanovily omezení počtu dětí v jedné skupině ve školkách i školách.

Navzdory ohlášenému uvolnění omezení budou moci vnitřní sportoviště a plovárny využívat jen sportovní kluby.

Dnes jako poslední ze čtyř automobilek, které mají továrny na Slovensku, obnovil produkci britský Jaguar Land Rover v závodě na jihu země. Již dříve začaly znovu montovat vozidla slovenské továrny Volkswagenu, Kia Motors a skupiny PSA, které produkci kvůli dopadům koronaviru rovněž přerušily v březnu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němec, který zastřelil šest svých příbuzných, dostal 15 let. Smrti matky…

10.07.2020 16:41 Patnáctiletý trest odnětí svobody uložil dnes německý soud 27letému muži, který v lednu zastřelil…

Nizozemí zažaluje Rusko kvůli sestřelení letu MH17 nad Donbasem

10.07.2020 16:07 Nizozemsko zažaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli sestřelu dopravního letadla v…

Benátky má zachránit Mojžíš. Protipovodňové bariéry se slavnostně…

10.07.2020 15:35 V laguně kolem Benátek dnes z moře vyplulo 78 obrovských žlutých zábran, které mají toto historické…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav. Můžeme tak lépe čelit pandemii, řekl…

10.07.2020 14:07 Italská vláda pravděpodobně prodlouží nouzový stav, který zavedla před téměř půl rokem kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy