Petříček a další středoevropští ministři jsou pro vakcinační pasy EU

Ministři zahraničí Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Slovinska podporují projekt evropských vakcinačních pasů. Podle agentury APA to zaznělo na tiskové konferenci po dnešním jednání šéfů diplomacií těchto států ve středoevropském formátu C5 ve slovinském vládním zařízení Brdo pri Kranju. Český ministr Tomáš Petříček sdělil, že dostal od Slovinska a Rakouska nabídku pomoci s léčbou vážně nemocných pacientů nakažených koronavirem.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Hlavním tématem jednání v Brdu byla právě vzájemná podpora v boji proti koronavirem vyvolané pandemii, ale také očkování proti koronaviru, hraniční kontroly a projekt vakcinačních pasů. Podle Petříčka se ministři dohodli, že budou "společně tlačit na urychlení registrace dalších vakcín v EU".

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dosud schválila vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Česká republika podle tiskové zprávy ministerstva zahraničí podpoří rakouský návrh zavedení evropských certifikátů o provedené vakcinaci, které by očkovaným lidem usnadnily cestování.

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg v této souvislosti uvítal dnešní oznámení šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, že Evropská komise chce v březnu představit návrh digitálních očkovacích certifikátů, které by mohly lidem usnadnit cestování už v letošní letní turistické sezoně. "Musíme zajistit, že tento náš lístek zpět do normality v létě bude možný," zdůraznil ministr.

Řekl přitom, že dnes s kolegy v Brdu nehovořili o možnosti zavést takový vakcinační "zelený pas" pouze mezi zeměmi skupiny C5, pokud by realizace tohoto projektu na úrovni celé EU nepostupovala dostatečně rychle. "Nejprve chceme počkat na diskusi v Bruselu, a bude-li to možné, chceme celoevropské řešení," dodal.

Petříček podle APA považuje dohodu mezi státy C5 za možnou, ovšem přednost má dohoda na úrovni EU. "Pokud to v příštích týdnech a měsících nebude možné, měli bychom to prodiskutovat s partnery, kteří jsou k tomu připraveni," citovala agentura českého ministra, podle něhož by to bylo mezi sousedními zeměmi logické.

Slovinský ministr Anže Logar poukázal na to, že je třeba nejdříve vyčkat, až s příslušným normativním návrhem přijde Evropská komise. "EU musí pracovat ve shodě, aby byla efektivní," konstatoval.

Opatrnější postoj dal najevo maďarský ministr Péter Szijjártó, podle něhož se jednotné unijní certifikáty o vakcinaci nesmějí změnit v prostředek vyvíjení nátlaku na jednotlivé členské země. "Rozhodně podporujeme společné evropské řešení, ale nemělo by se stát další platformou pro vyvíjení vzájemného tlaku," řekl podle agentury TASS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama