Petříček jednal s bulharským premiérem Borisovem o spolupráci obou zemí

O prohlubování obchodní a ekonomické spolupráce Česka a Bulharska hovořil dnes v Sofii český ministr zahraničí Tomáš Petříček s bulharským premiérem Bojkem Borisovem. Schůzkou Petříček zahájil návštěvu balkánské země, při níž ho doprovází podnikatelská delegace.

Přidejte svůj názor

Tomáš Petříček
doporučujeme

Borisov se s Petříčkem setkal hned na sofijském letišti, z něhož pak odletěl do Prahy, kde se zúčastní summitu skupiny Přátel koheze. Agentura BGNES s odvoláním na sdělení tiskového odboru bulharské vlády napsala, že mluvili o prohlubování dvoustranné obchodní a ekonomické spolupráce.

"Konverzace se zaměřila na posílení partnerství v oblastech, jako je investiční spolupráce, cestovní ruch, odvětví IT, potravinářský průmysl, ekologické investice do vysoce výkonných průmyslových odvětví a služby se střední a vysokou přidanou hodnotou," citovala agentura z poskytnuté zprávy.

Po rozhovoru s Borisovem zahájil Petříček v Sofii společně s bulharským ministrem hospodářství Emilem Karanikolovem česko-bulharské podnikatelské fórum. Podle statistik ministerstva zahraničí ČR v posledních pěti letech obchodní výměna mezi oběma zeměmi stabilně roste a loni její celkový obrat dosáhl 1,5 miliardy eur (38,3 miliardy korun).

Česká republika podle české diplomacie patří mezi deset největších zahraničních investorů v Bulharsku. Aktiva jsou v klíčových odvětvích - jako telekomunikace, strojírenství, doprava, zdravotnictví, potravinářství a cestovní ruch.

Šéf české diplomacie má v programu své návštěvy mimo jiné rovněž setkání s bulharským prezidentem Rumenem Radevem a ministryní zahraničí Ekaterinou Zacharievovou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama