Petříček jednal s bulharským premiérem Borisovem o spolupráci obou zemí

O prohlubování obchodní a ekonomické spolupráce Česka a Bulharska hovořil dnes v Sofii český ministr zahraničí Tomáš Petříček s bulharským premiérem Bojkem Borisovem. Schůzkou Petříček zahájil návštěvu balkánské země, při níž ho doprovází podnikatelská delegace.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Borisov se s Petříčkem setkal hned na sofijském letišti, z něhož pak odletěl do Prahy, kde se zúčastní summitu skupiny Přátel koheze. Agentura BGNES s odvoláním na sdělení tiskového odboru bulharské vlády napsala, že mluvili o prohlubování dvoustranné obchodní a ekonomické spolupráce.

"Konverzace se zaměřila na posílení partnerství v oblastech, jako je investiční spolupráce, cestovní ruch, odvětví IT, potravinářský průmysl, ekologické investice do vysoce výkonných průmyslových odvětví a služby se střední a vysokou přidanou hodnotou," citovala agentura z poskytnuté zprávy.

Po rozhovoru s Borisovem zahájil Petříček v Sofii společně s bulharským ministrem hospodářství Emilem Karanikolovem česko-bulharské podnikatelské fórum. Podle statistik ministerstva zahraničí ČR v posledních pěti letech obchodní výměna mezi oběma zeměmi stabilně roste a loni její celkový obrat dosáhl 1,5 miliardy eur (38,3 miliardy korun).

Česká republika podle české diplomacie patří mezi deset největších zahraničních investorů v Bulharsku. Aktiva jsou v klíčových odvětvích - jako telekomunikace, strojírenství, doprava, zdravotnictví, potravinářství a cestovní ruch.

Šéf české diplomacie má v programu své návštěvy mimo jiné rovněž setkání s bulharským prezidentem Rumenem Radevem a ministryní zahraničí Ekaterinou Zacharievovou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, Rakousko hlásí…

30.11.2020 12:09 Aktualizováno V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama