Plácido Domingo rozdělil svět: Po Evropě sklízí ovace, v USA ho zavrhli

Maďarské publikum vřele přijalo španělského tenoristu Plácida Dominga, který ve středu večer v Segedínu koncertem otvíral nový fotbalový stadion pro katolickou diecézi.

Vystoupení v Maďarsku bylo pro osmasedmdesátiletou operní legendu druhým v Evropě od chvíle, kdy jej ve Spojených státech osm pěvkyň a jedna baletka nařkly ze sexuálního obtěžování. Už v neděli Dominga bouřlivě uvítalo publikum v Salcburku.

Zpěvák v Segedínu sdílel jeviště se svým synem a portorikánskou sopranistkou Anou Maríi Martínezovou. Potlesk jej uvítal hned při vstupu na pódium, agentuře AP se nicméně zdálo přijetí trošku odměřenější než ovace v Salcburku. Biskup László Kiss-Rigó pěvci děkoval a oslovoval jej "mistře".

Zatímco opery ve Filadelfii a San Francisku kvůli obvinění zrušily Domingova vystoupení, v Evropě pokračuje podle plánu. Ze segedínského programu nicméně byla vypuštěna tisková konference a omezen byl i přístup novinářů na zkoušky.

"Ovace v Evropě, rušení vystoupení v USA," napsala agentura AFP a dodala, že obvinění ze sexuálního obtěžování proti tenorovi znovu zdůraznily "transatlantické rozdíly", pokud jde o přístup ke skandály poznamenaným umělcům.

Zatímco v Americe se Domingo dočkal odsouzení, zpěvačky v Evropě jej hájily. "Je to dobrý muž, který miluje ženy. Pokud jako já mají rády muže, nevidím v tom problém," řekla španělskému rozhlasu mezzosopranistka María José Suárezová, která několikrát s Domingem zpívala. Uvedla také, že viděla, jak ho ženy uháněly.

Odlišnost v reakcích oživuje dlouhou debatu o tom, zda má společnost dál oslavovat výkony jednotlivců obviněných z deliktů, poznamenala AFP a připomněla případ režiséra Romana Polanského, asi nejznámější osobností světa kultury, kterou Evropa přijímá, přestože v USA byl filmař usvědčen ze zneužití nezletilé dívky.

"Je třeba vědět, že kultury Spojených států a Evropy jsou zcela odlišné,“ řekl AP pořadatel Domingova středečního koncertu Andreas Magony, který dal obvinění proti pěvci do souvislosti s velkým počtem právníků ve Spojených státech. "Můžeme projevovat jen respekt a lásku k Plácidovi Domingovi, který je kolosální umělec a kolosální muž."

Skepticky se o obviněních vyjadřovali i Domingovi příznivci a příznivkyně v publiku.

Hnutí #MeToo mělo v Maďarsku jen omezený dopad, uvedla AP a připomněla výroky a činy předních maďarských politiků, považované za ponižující pro ženy. Domingo v Maďarsku vystupoval mnohokrát. Těší se tu úctě i pro svou podporu maďarské přehlídky mladých talentů.

Plácido Domingo za svou nebývalou operní kariéru ztvárnil zhruba 150 rolí, na kontě má asi 4000 představení. Největší slávu mu přineslo působení s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem v sestavě Tři tenoři. Je držitelem řady ocenění, mezi nimi několika hudebních cen Grammy. Je mimo jiné zakladatelem operní soutěže Operalia, jejíž letošní ročník se konal v červenci v Národním divadle v Praze.

Související

Domingo, Plácido

Plácido Domingo o boji s COVID-19: Jsem doma a cítím se dobře

Španělský operní pěvec Plácido Domingo (79), který bojuje s nemocí COVID-19, na facebooku ujišťoval fanoušky, že jeho zdravotní stav není vážný. Po víkendových zprávách o hospitalizaci v mexickém Acapulcu v pondělí večer vzkázal, že jeho léčba pokračuje v domácím prostředí a že se cítí dobře.
Plácido Domingo

Tenorista Plácido Domingo je kvůli COVID-19 v nemocnici

Španělský operní pěvec Plácido Domingo (79) byl kvůli komplikacím spojeným s nemocí COVID-19 hospitalizován v mexickém Acapulcu. Podle prohlášení jeho týmu není v kritickém stavu. V noci o tom informovala americká média.

Více souvisejících

Plácido Domingo Sexuální obtěžování Maďarsko Hudba kultura

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

WHO je znepokojena šířením ptačí chřipky. Případy nákazy se potvrdily i u lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena šířením ptačí chřipky (H5N1) na nové živočišné druhy a lidi. Podtyp H5N1 vedl v posledních čtyřech letech k úmrtí desítek milionů kusů drůbeže, přičemž nakaženo bylo i volně žijící ptactvo a suchozemští či mořští savci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy