Plácido Domingo rozdělil svět: Po Evropě sklízí ovace, v USA ho zavrhli

Maďarské publikum vřele přijalo španělského tenoristu Plácida Dominga, který ve středu večer v Segedínu koncertem otvíral nový fotbalový stadion pro katolickou diecézi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Vystoupení v Maďarsku bylo pro osmasedmdesátiletou operní legendu druhým v Evropě od chvíle, kdy jej ve Spojených státech osm pěvkyň a jedna baletka nařkly ze sexuálního obtěžování. Už v neděli Dominga bouřlivě uvítalo publikum v Salcburku.

Zpěvák v Segedínu sdílel jeviště se svým synem a portorikánskou sopranistkou Anou Maríi Martínezovou. Potlesk jej uvítal hned při vstupu na pódium, agentuře AP se nicméně zdálo přijetí trošku odměřenější než ovace v Salcburku. Biskup László Kiss-Rigó pěvci děkoval a oslovoval jej "mistře".

zdroj: YouTube

Zatímco opery ve Filadelfii a San Francisku kvůli obvinění zrušily Domingova vystoupení, v Evropě pokračuje podle plánu. Ze segedínského programu nicméně byla vypuštěna tisková konference a omezen byl i přístup novinářů na zkoušky.

"Ovace v Evropě, rušení vystoupení v USA," napsala agentura AFP a dodala, že obvinění ze sexuálního obtěžování proti tenorovi znovu zdůraznily "transatlantické rozdíly", pokud jde o přístup ke skandály poznamenaným umělcům.

Zatímco v Americe se Domingo dočkal odsouzení, zpěvačky v Evropě jej hájily. "Je to dobrý muž, který miluje ženy. Pokud jako já mají rády muže, nevidím v tom problém," řekla španělskému rozhlasu mezzosopranistka María José Suárezová, která několikrát s Domingem zpívala. Uvedla také, že viděla, jak ho ženy uháněly.

Odlišnost v reakcích oživuje dlouhou debatu o tom, zda má společnost dál oslavovat výkony jednotlivců obviněných z deliktů, poznamenala AFP a připomněla případ režiséra Romana Polanského, asi nejznámější osobností světa kultury, kterou Evropa přijímá, přestože v USA byl filmař usvědčen ze zneužití nezletilé dívky.

"Je třeba vědět, že kultury Spojených států a Evropy jsou zcela odlišné,“ řekl AP pořadatel Domingova středečního koncertu Andreas Magony, který dal obvinění proti pěvci do souvislosti s velkým počtem právníků ve Spojených státech. "Můžeme projevovat jen respekt a lásku k Plácidovi Domingovi, který je kolosální umělec a kolosální muž."

Skepticky se o obviněních vyjadřovali i Domingovi příznivci a příznivkyně v publiku.

Hnutí #MeToo mělo v Maďarsku jen omezený dopad, uvedla AP a připomněla výroky a činy předních maďarských politiků, považované za ponižující pro ženy. Domingo v Maďarsku vystupoval mnohokrát. Těší se tu úctě i pro svou podporu maďarské přehlídky mladých talentů.

Plácido Domingo za svou nebývalou operní kariéru ztvárnil zhruba 150 rolí, na kontě má asi 4000 představení. Největší slávu mu přineslo působení s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem v sestavě Tři tenoři. Je držitelem řady ocenění, mezi nimi několika hudebních cen Grammy. Je mimo jiné zakladatelem operní soutěže Operalia, jejíž letošní ročník se konal v červenci v Národním divadle v Praze.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

NATO zvoní umíráček? Analytik poukázal na zarážející průzkumy

20.09.2019 00:01 NÁZOR – Většina amerického zahraničněpolitického establishmentu nadále považuje NATO a…

Zemřel Kurt Taussig, jeden ze dvou posledních letců RAF

19.09.2019 23:36 V Londýně zemřel v 96 letech jeden ze dvou posledních žijících československých letců RAF Kurt…

Paul McCartney o brexitu: referendum byla chyba

19.09.2019 22:23 Britský zpěvák legendární kapely the Beatles – Paul McCartney, nedávno prozradil, že se v průběhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama