Plagiátorská kauza rozdělila slovenskou koalici, vyvolala demonstraci

Kauza šéfa slovenského parlamentu Borise Kollára ohledně opisování v jeho diplomové práci rozdělila novou vládní koalici premiéra Igora Matoviče. Sám Kollár rezignaci z čela sněmovny odmítl a naznačil možnost odchodu svého hnutí Jsme rodina z koalice. Proti plagiátorům v politice se dnes v centru Bratislavy konala demonstrace.

Boris Kollár
doporučujeme

Kollár podle některých politiků a médií ve své diplomové práci, kterou obhájil v roce 2015, kdy získal titul magistr, kopíroval celé pasáže, aniž uvedl použité zdroje. Kvůli tomu ho dvě menší vládní vládní strany, Svoboda a solidarita i strana Za lidi, vyzvaly k odstoupení z funkce předsedy Národní rady. Kollár to označil za vydírání a nepřímo hovořil i o možnosti odchodu svého hnutí z koalice, která vznikla po únorových parlamentních volbách.

Za odchod plagiátorů ze slovenské politiky byla dnes z iniciativy občanských aktivistů svolána do centra Bratislavy demonstrace, která ale větší množství lidí nepřilákala. Na Slovensku jsou kvůli koronaviru až na výjimky zakázány hromadné akce s účastí více než 1000 osob.

"Opět vidíme, že předseda Národní rady odmítá převzít odpovědnost, že byl usvědčen z plagiátorství. Jeho výmluvy před námi neobstojí," řekla v projevu jedna z organizátorek protestu.

Kollára nepřímo kritizovala i prezidentka Zuzana Čaputová. "Slovenští občané své hodnotové preference ukázali mnohokrát, naposledy ve volbách letos v únoru, když zvolili změnu, protože nebyli spokojeni s nespravedlností a neférovostí. O to větší nároky a očekávání jsou spojené s těmi, kteří po volbách převzali moc," uvedla hlava slovenského státu.

List Denník N s odvoláním na zástupce vládních stran napsal, že rozpad nynější koalice je nepravděpodobný. Podle deníku Kollár možná sám navrhne své odvolání ve sněmovně, návrh by ale neměl při hlasování získat potřebnou většinu.

K výzvám ke Kollárově demisi se nepřidal premiér Matovič, jehož protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti parlamentní volby přesvědčivě vyhrálo. Zdůvodnil to zájmem udržet koalici. Na sociální síti napsal, že na jejím rozpadu má zájem mafie, která 12 let rozkrádala Slovensko; motivem je podle něj balík peněz z chystaného unijního fondu obnovy.

Matovič ještě jako opoziční politik požadoval rezignaci předchozího šéfa sněmovny Andreje Danka, který rovněž čelil kritice za opisování ve své rigorózní práci.

Bez poslanců Kollárova hnutí by zbylé tři vládní strany měly ve sněmovně jen těsnou většinu tří hlasů. Celá čtyřkoalice má nyní dostatek hlasů i na prosazení ústavních změn, čehož chce Matovič využít například ke schválení opatření zaměřených na očistu justice. Ta po březnovém obvinění 13 soudců čelí největší korupční kauze v novodobých dějinách země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zaznamenalo přes 1000 nově nakažených koronavirem

06.08.2020 08:48 Německo za uplynulý den zaznamenalo 1045 případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu dni je to…

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama