Plán testovat Slováky na koronavirus vyvolal kritiku, ozval se i šéf lékařské komory

Záměr slovenské vlády plošně otestovat obyvatele země na koronavirus vyvolal kritiku i pochybnosti. Krajně pravicová slovenská strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) dnes plán kabinetu premiéra Igora Matoviče odmítla. Šéf lékařské komory zase vyjádřil pochybnosti nad úspěchem akce, pokud jí nebude předcházet odborná debata.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Plošné testování je syndromem kolektivního vnímání jakoby viny celých skupin. Pokud vláda chce něco dělat plošně, tak ať ohroženým skupinám rozdává vitaminové balíčky," uvedl šéf LSNS Marian Kotleba, který vystupuje i proti nošení roušek. LSNS se tak nepřidala na stranu vlády, která u opozice žádala podporu zmíněné akce.

Podle expremiéra a šéfa nejsilnější opoziční strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica opatření, která se týkají všech občanů, musejí být výsledkem celospolečenské dohody. Tvrdil, že vláda celou akci připravuje za zavřenými dveřmi, a kritizoval, že o ní neinformovala ani prezidentku Zuzanu Čaputovou. Hlava slovenského státu v souvislosti s plošným testováním požádala o svolání bezpečnostní rady státu, která bude jednat v úterý.

"Bude mě zajímat nejen propracování konceptu, ale i stav příprav na plošné testování. Zejména to, zda je takovéto testování realizovatelné bez negativního dopadu na poskytování zdravotní péče pacientům, protože plošné testování si vyžádá nemalý počet zdravotníků," uvedla Čaputová.

Někteří odborníci ale i média plošné testování zpochybnili. Upozornili například na logistickou náročnost největšího projektu v novodobých dějinách země či na skutečnost, že testování povede k pohybu obyvatel, který se úřady v zájmu zpomalení šíření nákazy snažily dříve zavedenými opatřeními naopak utlumit.

"Ideální by bylo otestovat alespoň 80 procent lidí z těch, které je potřeba testovat. Akce by se měla uskutečnit po důkladné přípravě a konzultaci se všemi odborníky. K ničemu takovému nedošlo. Termín za dva týdny je maximálně šibeniční, pokud nechceme použít výraz nereálný," řekl dnes novinářům šéf Slovenské lékařské komory Marian Kollár. Dodal ale, že výsledky testů mohou poskytnout důležitá data pro boj s koronavirem.

Slovenská vláda v neděli pověřila armádu otestováním obyvatel pětimilionové země starších deseti let. Zatím není známo, zda bude povinná účast na testech, jejichž pilotní fáze je naplánována již na konec tohoto týdne. Od projektu si kabinet slibuje odhalení ohnisek koronavirové nákazy.

Slovensko v posledním období zaznamenává výrazný nárůst počtu nakažených koronavirem. Hranici 2000 potvrzených případů infekce za jeden den země překonala minulý týden. V neděli přibylo 860 zjištěných případů nákazy, což byl nejvyšší nedělní přírůstek od propuknutí pandemie. O víkendech se na Slovensku uskuteční obvykle méně testů než během pracovních dnů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlouží kvůli covidu-19 přísná omezení do 20. prosince

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama