Po celém světě se vyhodí stovky milionů nespotřebovaných dávek očkování

Zdravotní úřady ve Francii musely vyhodit 218.000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od společnosti AstraZeneca, informoval deník Le Monde. Podle listu však nejde o ojedinělý případ. Po celém světě se vyhodí stovky milionů dávek očkování proti koronaviru kvůli jejich datu spotřeby.

Očkování, ilustrační foto

Do konce března prošla v bohatších státech trvanlivost přibližně 240 milionům nevyužitých vakcín proti covidu, vyplývá z dat britské analytické společnosti Airfinity. Z toho 73 procent tvoří dávky očkovacího preparátu od firmy Pfizer, který je na Západě nejrozšířenější. Dalších 18 procent prošlých vakcín pochází od společnosti AstraZeneca.

Podle Airfinity je navíc odhad počtu vyhozených vakcín podhodnocený kvůli nedostatku informací z chudších a rozvojových zemí. V těchto státech velmi pravděpodobně prochází ještě více dávek než na Západě, uvedla mluvčí společnosti Sarah Harperové.

Důvod je podle francouzského deníku jednoduchý; bohatší země se od října 2021 hromadně zbavují přebytečných dávek, někdy těsně před vypršením jejich použitelnosti. Očkování darují převážně prostřednictvím programu COVAX, jehož cílem je zásobit vakcínami právě chudší státy. Příjemci očkovacích preparátů ale jen v prosinci 2021 odmítli více než 100 milionů dávek z důvodu jejich krátké doby použitelnosti.

Například Nigérie přijala v říjnu 2021 celkem 2,6 milionu dávek od společnosti AstraZeneca, včetně 500.000 dávek z Francie, kterým zbývaly jen čtyři až sedm týdnů trvanlivosti. Jejich kontrola nigerijskými úřady trvala v průměru 20 dní. Podle dokumentů, které měli k dispozici novináři z Le Monde, zdravotníci stihli podat pouze 1,53 milionu dávek, zbytek se musel vyhodit.

Tento případ však není ojedinělý. Bohatým zemím zůstaly velké přebytky vakcín poté, co na začátku epidemie nakoupily většinu světové produkce, aniž by předvídaly právní a logistické překážky spojené s darováním nebo dalším prodejem. Výrobci nákupčím diktují podmínky, které jim prakticky znemožňují rychle reagovat na poptávku mezinárodní pomoci. Další překážkou je extrémně krátká doba trvanlivosti těchto vakcín, která se pohybuje mezi šesti až 24 měsíci, zatímco u jiných vakcín jsou to více než tři roky.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že v době schvalování vakcín proti covidu-19 byly "údaje o trvanlivosti přípravků uváděných na trh omezené". Společnosti poté mohly po předložení dalších studií požádat o prodloužení data spotřeby.

Z prvních čtyř výrobců, kterým bylo povoleno uvést vakcínu na trh, se tímto doporučením jako jediná neřídila společnost AstraZeneca. Britsko-švédská společnost dosud nepodala žádost o prodloužení trvanlivosti své vakcíny. Firma uvedla, že se jedná o "komplexní proces". Její produkt tak zůstal na počátečních šesti měsících, zatímco Pfizer prodloužil dobu trvanlivosti o tři měsíce, Moderna o dva a firma Johnson & Johnson dokonce o sedm měsíců.

Podle Enriky Altieriové, která do června 2020 vedla v EMA oddělení výzkumu a vývoje léčivých přípravků, je třeba se ptát, nakolik uvedené doby trvanlivosti odpovídají realitě. Italská odbornice na farmaceutický průmysl se domnívá, že společnosti se obecně snaží o co nejkratší datum spotřeby. Jednak kvůli dlouhému vývoji léku, ale také z komerčních důvodů.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude teplo, dorazí bouřky

29.05.2022 06:30 Poslední květnový víkend je za polovinou, meteorologové už ale předpovídají počasí pro první…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinská armáda je dle Zelenského v těžké situaci…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Počasí příští týden: Výrazně se oteplí, teploty budou tropické

28.05.2022 06:30 Příští týden se bude v Česku pozvolna oteplovat. Zpočátku denní teploty vystoupají pouze na 16 až…

V Nepálu se ztratilo letadlo s 22 lidmi na palubě, probíhá pátrání

29.05.2022 11:39 V nepálských horách zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě.…

V červnu proběhne na Slovensku soud v případu Babišovy evidence u StB

29.05.2022 12:40 Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a…

Summit EU projedná, jak nahradit ruské energie a dál podpořit Ukrajinu

29.05.2022 10:08 V době trvající ruské ofenzivy na východě Ukrajiny se v Bruselu v pondělí sejdou prezidenti a…

Evropská komise vnímá zrušení sporné justiční komory v Polsku jako…

29.05.2022 08:03 Za "pozitivní signál" označila Evropská komise čtvrteční rozhodnutí polského Sejmu, dolní komory…

Irsko ohlásilo první případ opičích neštovic

28.05.2022 17:14 Irsko dnes ohlásilo první případ nákazy opičími neštovicemi. Informovala o tom agentura Reuters.…

Řecko od ledna zabránilo asi 40 tisícům ilegálních přechodů z Turecka,…

28.05.2022 15:28 Řecko od začátku roku zabránilo na své pozemní hranici s Tureckem ilegálnímu přechodu asi 40.000…

V Litvě se údajně koná konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Nehammer: Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska

27.05.2022 17:53 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

Slovensko má nové kontrakty na nákup plynu, sníží závislost na Rusku

27.05.2022 15:00 Aktualizováno Slovensko podepsalo nové kontrakty na nákup zemního plynu, kterými do konce příštího roku sníží…

Nový slovensko-polský plynovod bude zanedlouho ve zkušebním provozu, řekl…

27.05.2022 12:43 Nové plynovodní propojení mezi Slovenskem a Polskem je už naplněno plynem a podstoupí tlakové…

Finsko se zařadilo k zemím, kde byla zaznamenána nákaza opičími neštovicemi

27.05.2022 09:21 Finsko se dnes zařadilo k zemím, kde byla zaznamenána nákaza opičími neštovicemi. První případ byl…

Související:

Právě se děje

reklama