Po dvouměsíční přísné karanténě se Italové pomalu nadechují

Do Itálie se vrátila svoboda. Alespoň tak to v pondělí pocítily miliony Italů, kteří po dvouměsíčním domácím "vězení" mohli zcela legálně vyrazit do ulic.

S koncem zatím nejdelší koronavirové karantény na světě se vrací život do italských měst. V parcích se na kolech či koloběžkách prohánějí děti pod dohledem rodičů, kteří dbají na to, aby se k sobě moc nepřibližovaly. Na sluncem zalitých náměstích je vidět korzující dvojice s rouškami na obličeji, skupinky mladých v živé debatě, kteří však od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy, i jednotlivce popíjející kávu z papírového kelímku, který jim dveřmi baru přes improvizovaný venkovní pult podal majitel podniku. Bary a restaurace zůstávají podle nových nařízení zavřeny až do 1. června, ale už nyní je možné si objednat jídlo či nápoje s sebou.

V zemi s těžce postiženou ekonomikou se po netrpělivém čekání znovu rozjela i výroba v továrnách. Nedá se však zatím říct, že by se život vrátil do normálu. 4. květen zahájil takzvanou druhou fázi koronavirové krize, během níž si, podle slov premiéra Giuseppe Conteho, "musíme zvyknout na soužití s virem".

V pondělí se tedy do práce vrátily 4,4 miliony zaměstnanců, ale mnoho lidí ještě zůstává doma. "Pro mě se vlastně nic nemění," říká Mario Luconi, úředník v logistice jedné florentské firmy. "Dosud jsem pracoval z domu a mohu v tom snadno pokračovat i nadále. Moje přítomnost na pracovišti není nezbytná a v těchto dnech čím méně nás je, tím lépe," dodává. "Už tak je dost složité uzpůsobit kanceláře tak, aby se dodržovaly minimální odstupy a zamezilo se zbytečným kontaktům."

Ke komplikacím spojeným s úpravami pracovního prostoru se připojují i cesty do zaměstnání. Vláda doporučuje vyhýbat se pokud možno hromadné dopravě a upřednostňovat vlastní auta nebo kola. A tak se v ulicích Milána či Říma znovu objevily zácpy na křižovatkách, ač kolony nedosahují stejné délky jako před pandemií. Na druhou stranu v Neapoli se veřejné dopravní prostředky zaplnily tak rychle, že v jednom případě bylo nutné přivolat policii. Strážci pořádku přinutili vystoupit z autobusu pasažéry, kteří odmítali respektovat nařízení přikazující maximální počet dvaceti osob.

V celé zemi byla obnovena i meziregionální doprava. Na hlavním nádraží V Miláně se u přístupů na nástupiště tvořily uspořádané fronty, v nichž lidé čekali na měření teploty a kontrolu dokladů o motivech cesty. Přemisťovat se mezi regiony je zatím povoleno jen lidem, kteří se vracejí do svého bydliště anebo mají naléhavou cestu ze zdravotních či profesních důvodů.

V Neapoli na nádraží čeká Elisabetta Bonaviová na svou dceru, která se vrací ze studií v Římě. „Neviděla jsem ji od ledna,“ vysvětluje. „Když propukla zdravotní krize, zůstala zablokovaná v malém bytě ještě se dvěma spolubydlícími. Teď jsme se konečně dočkaly.“ Když dvacetiletá Gaia vystupuje z vlaku, Elisabetta nemůže zadržet slzy. Matka s dcerou si s úsměvem pošlou vzdušný polibek, neboť objímání prozatím není vhodné.

Ani meziměstské cestování uvnitř regionů zatím není zcela volné. Vypravit se do jiného města je možné pouze za účelem návštěvy blízkých příbuzných a osob „ve stabilním vztahu“. Tento článek nového nařízení považují mnozí za sporný. Na často kladenou otázku, kdo je blízký příbuzný, vláda upřesnila, že jde o rodinné příslušníky do šestého stupně příbuzenství. Ti, kteří doufali, že se v nejbližších dnech budou moci sejít s blízkými přáteli, byli zklamáni. Přátelé nespadají do kategorie stabilních vztahů. V tomto případě se jedná například o snoubence či registrované partnery.

Nejasnost některých nařízení komplikuje decentralizace správního systému. Každý z dvaceti regionů si předpisy upravuje podle vlastních potřeb. Tak například presidentka jihoitalské Kalábrie, Jole Santelliová, povolila otevření všech barů a restaurací v regionu, pokud umožňují venkovní sezení, a to navzdory celostátnímu nařízení o jejich uzavírce až do 1. června. Zdůvodnila to tím, že dlouhodobé uzavření podniků by mohlo podpořit ilegální ekonomické aktivity v regionu, který byl oproti severním oblastem koronavirem zasažen jen minimálně.

Všechna tato nejistota se podepisuje i na psychickém rozpoložení Italů. I když možnost vycházení vzbudila opatrný optimismus, nedávný průzkum ukázal, že přes 60 procent obyvatel Apeninského poloostrova má za to, že bude v blízké budoucnosti potřebovat psychologickou podporu. Pandemie tedy poznamenala Itálii nejen ekonomicky. Zahájení druhé fáze krizové situace ještě zdaleka neznamená konec všech problémů.

Související

Více souvisejících

Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy