Po dvouměsíční přísné karanténě se Italové pomalu nadechují

Do Itálie se vrátila svoboda. Alespoň tak to v pondělí pocítily miliony Italů, kteří po dvouměsíčním domácím "vězení" mohli zcela legálně vyrazit do ulic.

Itálie, ilustrační foto

S koncem zatím nejdelší koronavirové karantény na světě se vrací život do italských měst. V parcích se na kolech či koloběžkách prohánějí děti pod dohledem rodičů, kteří dbají na to, aby se k sobě moc nepřibližovaly. Na sluncem zalitých náměstích je vidět korzující dvojice s rouškami na obličeji, skupinky mladých v živé debatě, kteří však od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy, i jednotlivce popíjející kávu z papírového kelímku, který jim dveřmi baru přes improvizovaný venkovní pult podal majitel podniku. Bary a restaurace zůstávají podle nových nařízení zavřeny až do 1. června, ale už nyní je možné si objednat jídlo či nápoje s sebou.

V zemi s těžce postiženou ekonomikou se po netrpělivém čekání znovu rozjela i výroba v továrnách. Nedá se však zatím říct, že by se život vrátil do normálu. 4. květen zahájil takzvanou druhou fázi koronavirové krize, během níž si, podle slov premiéra Giuseppe Conteho, "musíme zvyknout na soužití s virem".

V pondělí se tedy do práce vrátily 4,4 miliony zaměstnanců, ale mnoho lidí ještě zůstává doma. "Pro mě se vlastně nic nemění," říká Mario Luconi, úředník v logistice jedné florentské firmy. "Dosud jsem pracoval z domu a mohu v tom snadno pokračovat i nadále. Moje přítomnost na pracovišti není nezbytná a v těchto dnech čím méně nás je, tím lépe," dodává. "Už tak je dost složité uzpůsobit kanceláře tak, aby se dodržovaly minimální odstupy a zamezilo se zbytečným kontaktům."

Ke komplikacím spojeným s úpravami pracovního prostoru se připojují i cesty do zaměstnání. Vláda doporučuje vyhýbat se pokud možno hromadné dopravě a upřednostňovat vlastní auta nebo kola. A tak se v ulicích Milána či Říma znovu objevily zácpy na křižovatkách, ač kolony nedosahují stejné délky jako před pandemií. Na druhou stranu v Neapoli se veřejné dopravní prostředky zaplnily tak rychle, že v jednom případě bylo nutné přivolat policii. Strážci pořádku přinutili vystoupit z autobusu pasažéry, kteří odmítali respektovat nařízení přikazující maximální počet dvaceti osob.

V celé zemi byla obnovena i meziregionální doprava. Na hlavním nádraží V Miláně se u přístupů na nástupiště tvořily uspořádané fronty, v nichž lidé čekali na měření teploty a kontrolu dokladů o motivech cesty. Přemisťovat se mezi regiony je zatím povoleno jen lidem, kteří se vracejí do svého bydliště anebo mají naléhavou cestu ze zdravotních či profesních důvodů.

V Neapoli na nádraží čeká Elisabetta Bonaviová na svou dceru, která se vrací ze studií v Římě. „Neviděla jsem ji od ledna,“ vysvětluje. „Když propukla zdravotní krize, zůstala zablokovaná v malém bytě ještě se dvěma spolubydlícími. Teď jsme se konečně dočkaly.“ Když dvacetiletá Gaia vystupuje z vlaku, Elisabetta nemůže zadržet slzy. Matka s dcerou si s úsměvem pošlou vzdušný polibek, neboť objímání prozatím není vhodné.

Ani meziměstské cestování uvnitř regionů zatím není zcela volné. Vypravit se do jiného města je možné pouze za účelem návštěvy blízkých příbuzných a osob „ve stabilním vztahu“. Tento článek nového nařízení považují mnozí za sporný. Na často kladenou otázku, kdo je blízký příbuzný, vláda upřesnila, že jde o rodinné příslušníky do šestého stupně příbuzenství. Ti, kteří doufali, že se v nejbližších dnech budou moci sejít s blízkými přáteli, byli zklamáni. Přátelé nespadají do kategorie stabilních vztahů. V tomto případě se jedná například o snoubence či registrované partnery.

Nejasnost některých nařízení komplikuje decentralizace správního systému. Každý z dvaceti regionů si předpisy upravuje podle vlastních potřeb. Tak například presidentka jihoitalské Kalábrie, Jole Santelliová, povolila otevření všech barů a restaurací v regionu, pokud umožňují venkovní sezení, a to navzdory celostátnímu nařízení o jejich uzavírce až do 1. června. Zdůvodnila to tím, že dlouhodobé uzavření podniků by mohlo podpořit ilegální ekonomické aktivity v regionu, který byl oproti severním oblastem koronavirem zasažen jen minimálně.

Všechna tato nejistota se podepisuje i na psychickém rozpoložení Italů. I když možnost vycházení vzbudila opatrný optimismus, nedávný průzkum ukázal, že přes 60 procent obyvatel Apeninského poloostrova má za to, že bude v blízké budoucnosti potřebovat psychologickou podporu. Pandemie tedy poznamenala Itálii nejen ekonomicky. Zahájení druhé fáze krizové situace ještě zdaleka neznamená konec všech problémů.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 22:20 Z obklíčených oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu se evakuovalo přes 260 vojáků, včetně…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 20:45 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Švédsko a Finsko společně zažádají o vstup do NATO

17.05.2022 17:40 Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto dnes…

Slovensko bude podle ministra hospodářství platit za plyn v eurech

17.05.2022 20:22 Aktualizováno Slovensko bude podle ministra hospodářství Richarda Sulíka nadále platit ruskému plynárenskému…

Polsko dokáže přepravit pouze méně než polovinu ukrajinského obilí

17.05.2022 19:38 Aktualizováno Polsko dokáže přepravit pouze jeden až dva miliony tun ukrajinského obilí měsíčně, nikoliv čtyři až…

Švédsko a Finsko ve středu společně podají žádost o vstup do NATO

17.05.2022 17:40 Aktualizováno Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto dnes…

Nehammer: Rakousko bylo, je a bude neutrální. Vstup do NATO není na stole

17.05.2022 15:20 Rakousko má jinou pozici než Finsko a Švédsko, bylo, je a bude neutrální. Vstup země do…

Scholz hovořil se Zelenským o vojenské a humanitární situaci na Ukrajině

17.05.2022 14:02 Německý kancléř Olaf Scholz telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o…

Ve Španělsku chystají jako první v Evropě dovolenou pro ženy s bolestivou…

17.05.2022 10:46 Ve Španělsku chystají jako první v Evropě placenou dovolenou pro ženy s bolestivou menstruací.…

Evropská komise představí plán na obnovu Ukrajiny

17.05.2022 10:11 Evropská komise (EK) se chystá představit plán na obnovu Ukrajiny, jehož součástí má být i balík…

Novou francouzskou premiérkou se stala Élisabeth Borneová

16.05.2022 21:48 Novou francouzskou premiérkou se stala dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. S odvoláním…

EU se kvůli embargu na ruskou ropu nedokáže shodnout na dalších sankcích

16.05.2022 21:26 Země Evropské unie se stále neshodly na nových sankcích proti Rusku, jejichž přijetí stále brání…

Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance

16.05.2022 20:45 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance …

Související:

Právě se děje

reklama