Po třech letech je dokonáno. Britové už chtějí, aby byl brexit za nimi

Když dnes, po více než třech letech hádek, vyjednávání a odkladů, konečně nastal poslední den členství Británie v Evropské unii, v jejím bruselském srdci to není vůbec znát. Oslavy ani tryzny se nekonají a z místních Britů promlouvá spíše únava než obavy z toho, co nastane po brexitu. Shodují se však na jedné věci: už ať je to za námi.

Brexit

Několik tisíc britských zaměstnanců unijních institucí vyrazilo dnes do práce s vědomím, že ačkoli od soboty nebudou občany EU, prakticky se pro ně nic nezmění.

"Tři roky jsme nevěděli, na čem jsme, a to bude pokračovat dál. Dneska budou brexitáři slavit, ale zítra zjistí, že se nic nestalo. Zpátky už to vzít nejde, ale bojím se, že to odcházení ještě několik let zabere," říká zaměstnanec jednoho z unijních úřadů Mathew Barr. Jako většina Britů v Bruselu odchod své země z EU nevítá, ale nehodlá mu svůj život nijak přizpůsobovat. Ani dnes, ani v budoucnu.

Pro Brity usazené v EU budou od soboty i po skončení přechodného období na konci roku platit stejná práva jako dnes. O práci v institucích EU nepřijdou a budou moci dále trvale žít v Bruselu nebo v dalších evropských městech.

Zatímco britští europoslanci, ministři či diplomaté mají svá poslední jednání v orgánech EU již za sebou, u unijních budov stále ještě vlají britské vlajky. Evropský parlament se rozhodl, že je spustí po půlnoci, bez veškeré pompy, a jednu z nich pak umístí do muzea evropské historie. Jedním z mála Britů, kteří přijeli vyjádřit svůj nesouhlas s brexitem přímo do Bruselu v den odchodu Spojeného království z evropského bloku, je Tim Williams. Třicátník z Walesu odpoledne postával s vlajkou svého kraje a EU pod stožárem, na němž v lednovém bruselském větru dovlával prapor britský.

"Kéž by se tady mohla ta vlajka znovu objevit. Věřím, že až za pět let skončí (premiérovi Borisi) Johnsonovi mandát, další vláda vypíše nové referendum a my vstoupíme zpátky," doufá Williams, který prý nemohl svůj poslední den v roli občana EU strávit doma. Do Walesu se vrátí až v neděli, až zapije smutek z brexitu v bruselských hospodách.

Další proevropsky smýšlející Britové v Bruselu nevidí situaci tak růžově, ale věří, že se jejich země udrží unii co nejblíže.

"Nemůžeme přece říkat, že je nám bližší Amerika. Ať chceme nebo ne, jsme svázaní s Evropou. To je naše budoucnost," hřímá v jedné z britských hospod muž, který se představil jako Tony. Vzápětí si ale dává prst na pusu a ukazuje na ceduli na dveřích. Hostinský tam varuje, že kdo bude v jeho lokále mít potřebu mluvit o brexitu, dostane dvacetiprocentní přirážku. Dokonale tím vystihuje náladu Britů v Bruselu.

Na Moravě zasahují sanitky ze Slovenska, připraveni jsou i hasiči, řekl…

25.06.2021 00:53 Aktualizováno Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po…

Evropu zasáhly silné bouřky. Tornádo v Polsku poškodilo desítky budov

24.06.2021 23:26 Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Související:

Právě se děje