Po útoku ve Vídni zůstalo publikum uvězněno v divadlech a operách

Pondělní večer ve Vídni jen několik hodin před začátkem karanténní uzávěry využila řada obyvatel k návštěvě divadel a koncertních síní. Očekávání návštěvníků, že poklidně stráví kulturní večer ale dramaticky přerušil teroristický útok. Například z divadla Burgtheater evakuovala policie hosty až po půlnoci, napsala dnes agentura APA.

Vídeň
doporučujeme

Státní opera v pondělí uvedla operu Komedianti od Ruggera Leoncavalla a melodrama Sedlák kavalír od Pietra Mascagniho. Krátce před pauzou, která začala ve 20:40, se objevily první zvěsti o střelbě. Opera se ale rozhodla v představení pokračovat. O vážnosti situace se tak mnozí z publika dozvěděli až při závěrečné děkovačce od ředitele opery Bogdana Roščiče, který návštěvníky informoval o nařízení bezpečnostních sil neopouštět budovu. Ve vyprodaném sále v té době bylo 1000 diváků.

Mluvčí opery, která byla rovněž v budově, uvedla, že návštěvníci zachovali klid a po Roščičově oznámení pokračovali v aplaudování umělcůmm. O hysterii či panice podle ní nebylo ani stopy. Roščić pak pravidelně přítomné seznamoval s aktuálním vývojem událostí.

zdroj: YouTube

První skupina, která mohla operu opustit, byly děti vystupující v představení. Jejich rodiče mohli po 23:00 pod ochranou policie přijet a děti si převzít. Krátce před půlnocí se pak organizovala evakuace prvních návštěvníků, a to metrem. Soupravy odjížděly linkou číslo čtyři směrem na konečnou stanici Hütteldorf, tedy směrem z centra Vídně. Po půlnoci byla vypravena i evakuační souprava s posledními lidmi opačnou trasou.

Útok zaskočil i návštěvníky nedalekého divadla Burgtheater, které bylo v kontaktu s policií od samého počátku. Divadlo na výzvu úřadů uzavřelo dveře zevnitř tak, aby mohly být použity jen jako únikové cesty. Diváci byli rovněž vyzváni, aby budovu neopouštěli. Informoval je osobě ředitel Martin Kušej, který původně plánoval proslov k publiku v souvislosti s nadcházející karanténou. "Lidé byli velmi nápomocní a zachovali naprostý klid," uvedla mluvčí divadla. Divadlo se evakuace dočkalo po zhruba tříhodinovém čekání, hosté ho podobně jako ze Státní opery opustili metrem.

Kvůli teroristickému útoku uvízla asi tisícovka návštěvníků také v budově Koncertního domu (Konzerthaus), kde se konaly dva koncerty bubeníka Martina Grubingera se salcburským dechovým orchestrem. Zatímco posluchači prvního koncertu, který skončil ve 20:00, stihli ještě nerušeně odejít, návštěvníci toho druhého v budově uvízli. Koncertní dům nakonec za doprovodu policie opustili okolo půlnoci, a to rovněž metrem.

Naopak publikum, které si přišlo poslechnout Vídeňské symfoniky ve Zlatém sále Hudebního spolku (Musikverein), mohlo ještě sál i budovu opustit, protože vystoupení skončilo před 20:30. To ale nemohla asi stovka hostů ve Skleněném sále Hudebního spolku, kde ve 20:00 začalo vystoupení kytaristy Hanse Theessinka. Poslední skupina byla evakuována po půlnoci asi v 0:20.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko hlásí 193 úmrtí kvůli covidu, rekord třetí den v řadě

05.12.2020 18:39 V Maďarsku za posledních 24 hodin přibylo 193 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, píše agentura…

Demonstrace Francouzů proti policejní brutalitě se zvrhla. Protestující…

05.12.2020 17:29 Při demonstracích zaměřených podle organizátorů proti policejní brutalitě dnes v Paříži desítky…

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama