Po útoku ve Vídni zůstalo publikum uvězněno v divadlech a operách

Pondělní večer ve Vídni jen několik hodin před začátkem karanténní uzávěry využila řada obyvatel k návštěvě divadel a koncertních síní. Očekávání návštěvníků, že poklidně stráví kulturní večer ale dramaticky přerušil teroristický útok. Například z divadla Burgtheater evakuovala policie hosty až po půlnoci, napsala dnes agentura APA.

Státní opera v pondělí uvedla operu Komedianti od Ruggera Leoncavalla a melodrama Sedlák kavalír od Pietra Mascagniho. Krátce před pauzou, která začala ve 20:40, se objevily první zvěsti o střelbě. Opera se ale rozhodla v představení pokračovat. O vážnosti situace se tak mnozí z publika dozvěděli až při závěrečné děkovačce od ředitele opery Bogdana Roščiče, který návštěvníky informoval o nařízení bezpečnostních sil neopouštět budovu. Ve vyprodaném sále v té době bylo 1000 diváků.

Mluvčí opery, která byla rovněž v budově, uvedla, že návštěvníci zachovali klid a po Roščičově oznámení pokračovali v aplaudování umělcůmm. O hysterii či panice podle ní nebylo ani stopy. Roščić pak pravidelně přítomné seznamoval s aktuálním vývojem událostí.

První skupina, která mohla operu opustit, byly děti vystupující v představení. Jejich rodiče mohli po 23:00 pod ochranou policie přijet a děti si převzít. Krátce před půlnocí se pak organizovala evakuace prvních návštěvníků, a to metrem. Soupravy odjížděly linkou číslo čtyři směrem na konečnou stanici Hütteldorf, tedy směrem z centra Vídně. Po půlnoci byla vypravena i evakuační souprava s posledními lidmi opačnou trasou.

Útok zaskočil i návštěvníky nedalekého divadla Burgtheater, které bylo v kontaktu s policií od samého počátku. Divadlo na výzvu úřadů uzavřelo dveře zevnitř tak, aby mohly být použity jen jako únikové cesty. Diváci byli rovněž vyzváni, aby budovu neopouštěli. Informoval je osobě ředitel Martin Kušej, který původně plánoval proslov k publiku v souvislosti s nadcházející karanténou. "Lidé byli velmi nápomocní a zachovali naprostý klid," uvedla mluvčí divadla. Divadlo se evakuace dočkalo po zhruba tříhodinovém čekání, hosté ho podobně jako ze Státní opery opustili metrem.

Kvůli teroristickému útoku uvízla asi tisícovka návštěvníků také v budově Koncertního domu (Konzerthaus), kde se konaly dva koncerty bubeníka Martina Grubingera se salcburským dechovým orchestrem. Zatímco posluchači prvního koncertu, který skončil ve 20:00, stihli ještě nerušeně odejít, návštěvníci toho druhého v budově uvízli. Koncertní dům nakonec za doprovodu policie opustili okolo půlnoci, a to rovněž metrem.

Naopak publikum, které si přišlo poslechnout Vídeňské symfoniky ve Zlatém sále Hudebního spolku (Musikverein), mohlo ještě sál i budovu opustit, protože vystoupení skončilo před 20:30. To ale nemohla asi stovka hostů ve Skleněném sále Hudebního spolku, kde ve 20:00 začalo vystoupení kytaristy Hanse Theessinka. Poslední skupina byla evakuována po půlnoci asi v 0:20.

Související

Více souvisejících

Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) Vídeň, Rakousko Rakousko Divadla

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 47 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 51 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy