Počet nakažených v Polsku stoupá, přibylo dalších 34 tisíc

Denní přírůstky osob nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Polsku dál prudce stoupají. Za středu přibylo dalších 34.151 potvrzených případů, což je v zemi nejvíce od začátku pandemie. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski, který zároveň informoval o zpřísnění omezujících opatření od soboty. Premiér Mateusz Morawiecki nevyloučil zavedení nouzového stavu v zemi, pokud se situace nezlepší.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

"Polsko se dnes nachází v nejhorší situaci od vypuknutí pandemie před 13 měsíci. Nápor třetí vlny je velmi velký," řekl předseda vlády na společné tiskové konferenci s Niedzielským. Aktuálně je podle něj v nemocnicích obsazeno 75 procent lůžek a také 75 procent respirátorů. "Nevylučujeme žádný scénář, kdyby za dva tři týdny mělo být ještě hůř," dodal.

Epidemická situace se v Polsku zhoršuje už řadu dní. Rekordní počet 29.978 nově infikovaných zjištěný během jednoho dne, za úterý, oznámilo ministerstvo zdravotnictví už ve středu. Celkem se v zemi s 38 miliony obyvatel doposud nakazilo přes 2,15 milionu lidí.

Vysoké jsou nadále i údaje o počtu úmrtí pacientů s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Ve středu zemřelých přibylo 520 a úřady celkem těchto úmrtí už registrují 50.680.

Dosud nejvyšší je v Polsku i aktuální údaj o nemocných s covidem-19, kteří se léčí v nemocnicích. Podle dnešní informace ministerstva zdravotnictví jich je 27.118, přičemž 2620 je ve vážném stavu. Vláda už ve středu dala najevo, že uvažuje o převozech hospitalizovaných z nejvíce postižených regionů do oblastí, kde je volných lůžek více.

Kabinet kvůli tomuto vývoji už minulý týden rozhodl o zpřísnění karanténních opatření - zavřela se divadla, kina, nákupní centra i hotely. Ministr Niedzielski dnes informoval o dalších omezeních, která začnou platit v sobotu. Zatím na dva týdny se uzavřou velké prodejny nábytku a stavebnin. To samé bude platit pro kadeřnické salony a kosmetická studia.

Zavřené budou rovněž školky a jesle. Výjimku bude mít jen péče o děti rodičů, kteří pracují ve zdravotnictví nebo u policie.

Restrikce se týkají i bohoslužeb. Povolena bude přítomnost pouze takového počtu věřících, aby na jednu osobu připadal prostor nejméně 20 metrů čtverečních. Stejné omezení bude platit i pro obchody s prodejní plochou nad 100 metrů čtverečních.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 17:38 Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Francie kvůli mutacím koronaviru zastavila všechny lety s Brazílií

13.04.2021 16:56 Kvůli obavám z dalšího šíření mutací koronaviru se až do odvolání ruší veškeré lety mezi Francií a…

Slovensko od pondělí uvolní karanténní omezení a otevře obchody

13.04.2021 16:20 Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama