Počet nakažených v Rakousku strmě roste, Češi budou potřebovat negativní test

Počet nově nakažených koronavirem za poslední den v Rakousku poprvé překročil čtyřtisícovou hranici, testy za posledních 24 hodin odhalily 4453 případů. Rekordních 9386 nově nakažených hlásí Švýcarsko, kde ode dneška platí zpřísněná protiepidemická opatření.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes řekl, že v sobotu také rakouská vláda oznámí přísnější kroky proti šíření koronaviru. Od soboty země také zpřísní podmínky pro cestovatele z Česka.

V obou alpských zemích s necelými devíti miliony obyvatel se koronavirová epidemie opět prudce rozmáhá. Švýcarsko dokonce patří mezi evropské země s nejvyššími nárůsty nových případů infekce vzhledem k velikosti populace.

Rakousko bude od půlnoci z pátku na sobotu nově vyžadovat od cestovatelů z ČR negativní test na koronavirus, který není starší než 72 hodiny. Na twitteru to dnes uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Výjimku z nového nařízení mají mít například pendleři, dojíždějící studenti nebo lidé, kteří jezdí pravidelně na návštěvy za rodinou.

Rakouská ministerstva vnitra a zdravotnictví dnes hlásí 4453 nových případů nákazy, nejvíce v Dolních Rakousech s 1074 infikovanými. Agentura APA ale upozorňuje, že o den dříve byly ze spolkové země sousedící s Českem hlášeny pouze 103 nové případy, takže mnoho aktuálně evidovaných případů bylo nejspíš nahlášeno až dodatečně.

Vídeň eviduje za posledních 24 hodin 821 nově infikovaných a další region sousedící s ČR, Horní Rakousy, jich mají 796. Počet obětí koronaviru v Rakousku vzrostl o dalších 29. Hranici tisíce mrtvých v zemi padla tento týden.

Podle rakouských médií se kancléř Kurz chystá urychleně prosadit nová opatření, která by měla zabránit kolapsu zdravotnictví. Podle informací deníku Österreich by mohlo být například povoleno setkávání příslušníků jen dvou rodin a obecně venku deseti osob. Po diskusích s vedením spolkových zemí, zástupci zaměstnavatelů a parlamentních stran chce Kurz podrobnosti oznámit v sobotu.

Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober upozornil, že podle matematických modelů bude příští týden v zemi přibývat kolem 5800 nových případů denně. Kdyby se podle něj trend nezměnil, narazily by nemocnice na strop svých kapacit už po polovině listopadu.

"Nic z toho, co nyní v Evropě a Rakousku zažíváme, není překvapivé. Vždycky jsme věděli, že pokud dojde k exponenciálnímu růstu, musíme ho zastavit, jinak se přetíží kapacity intenzivních lůžek," řekl kancléř Kurz. "Nedopustíme, aby lékaři museli rozhodovat o tom, komu umožní žít a kdo bude muset zemřít," dodal.

Ve Švýcarsku ode dneška nově platí například zákaz prezenční výuky na středních školách, sportovní aktivity a kulturní aktivity jsou omezeny na 15 účastníků a veřejná shromáždění na 50. Rodinných setkání se smí účastnit nanejvýš deset lidí.

Po dnešním nárůstu potvrzených případů koronavirové nákazy už Švýcarsko a sousední malé knížectví Lichtenštejnsko evidují dohromady 145.044 infikovaných, z nichž nemoci covid-19 podlehlo 1985, z toho 31 za poslední den.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii pochovali bývalého prezidenta Giscarda d'Estaing, přišlo 30 lidí

05.12.2020 16:07 Ve francouzském městě Authon byl dnes pochován v úzkém rodinném kruhu bývalý francouzský prezident…

Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

05.12.2020 13:05 Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona,…

Německo eviduje 23.318 nově nakažených koronavirem a téměř 500 úmrtí

05.12.2020 09:47 V Německu přibylo za uplynulých 24 hodin 23.318 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 483…

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama