Podvodníci chtěli prodat evropským vládám 900 milionů vakcín

Několik členských států EU informovalo Brusel o pokusech podvodných firem prodat vládám celkem 900 milionů dávek vakcín proti covidu-19 v hodnotě 12,7 miliardy eur (271,7 miliardy korun). Podle agentury Reuters to dnes oznámil Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), podle nějž podvodníci vystupovali jako "údajní prostředníci" mezi státy a farmaceutickými společnostmi. Ty však dlouhodobě tvrdí, že očkovací látky prodávají výhradně přímo vládám.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

OLAF varoval členské státy před podvodnými nabídkami vakcín již minulé pondělí a zahájil v této věci vyšetřování. Podle generálního ředitele úřadu Villeho Itäläho mohou zločinci například vládě nabídnout velké množství vakcíny, doručit jí jen vzorek, vyžádat si část platby dopředu a následně zmizet.

"Je to opravdu velké množství," řekl Reuters o závěrech vyšetřování OLAFU nejmenovaný zdroj z Evropské komise. "Nikdo neví, co v těch lahvičkách ve skutečnosti bylo. V nejlepším případě to bylo něco, co zkrátka nezabírá, v nejhorším je to velmi vážný problém," dodal. Největší množství podvrhů podle něj vydávali podvodníci za vakcínu od firmy AstraZeneca.

V Evropě hrozí podle pozorovatelů zvýšené nebezpečí podobných podvodů kvůli tomu, že některé vlády kritizují příliš pomalou distribuci vakcín mezi členské státy Evropskou unií, a snaží se proto získat očkovací látky jinými kanály. Určité chyby při schvalování a nakupování vakcín uznala v první polovině února i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EK podepsala smlouvy s několika farmaceutickými giganty na dodávku více než dvou miliard dávek různých vakcín.

O nabídce na nákup vakcín firmy AstraZeneca od soukromého prodejce mluvil v minulosti i český premiér Andrej Babiš, firma však následně odmítla, že by svoje preparáty prodávala třetím stranám. Údajný prodejce, jehož Babiš označil za "nějakého prostředníka z Dubaje", podle premiéra požadoval zaplatit předem 50 procent kupní ceny. Babiš následně uvedl, že o podezřelé nabídce informoval von der Leyenovou.

Evropští lídři dnes budou jednat o tom, jak ochránit 450 milionů obyvatel EU před nedávno objevenými nakažlivějšími variantami koronaviru, jak zajistit stabilní dodávky vakcín, zvýšit jejich výrobu a případně preparáty upravovat, aby zabíraly i proti novým mutacím, jež by mohly snižovat účinnost stávajících vakcín.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Evropská komise si chce na fond obnovy od června půjčovat 150 miliard eur…

14.04.2021 16:12 Aktualizováno Evropská komise (EK) si chce první peníze na mimořádný fond pokrizové obnovy ekonomik začít na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama