Pokuty za nedodržování karantény v Německu vyjdou na tisíce eur

Německo zařazením Prahy či nově Středočeského kraje mezi epidemicky rizikové oblasti neuzavírá pro obyvatele dotčených regionů hranice, trvá ale na dodržování karanténních opatření.

Německá policie, ilustrační foto

Ačkoli se podle českého velvyslanectví v Berlíně neplánují plošné kontroly v pohraničí, musí cestovatelé z rizikových míst počítat s pokutami v řádu tisíců eur (desítky tisíc korun), pokud nepředloží negativní test, nebo nedodrží povinnou karanténu. Toto omezení by se nemělo vztahovat pro pendlery či řidiče kamionů, pokud nemají příznaky nemoci covid-19.

Zákony v Německu rovněž umožňují závažné prohřešky proti karanténním opatřením trestat nejen jako přestupky, ale i jako trestný čin. V takových případech hrozí i několikaleté vězení.

Ti, kdo do Německa přicestují ze zahraničních rizikových oblastí, se musí uchýlit do karantény a informovat o tom příslušný hygienický úřad. Nahlásit se u hygieny je možné nejen telefonicky, ale také přes webové formuláře. Od 8. srpna navíc platí, že při příjezdu je nutné buď předložit negativní test, který není starší než 48 hodin, nebo se rozboru podrobit po příjezdu do 72 hodin. Pokud test koronavirus neprokáže, může karanténa skončit. Změna v tomto postupu nastane od 1. října, kdy bude možné opustit karanténu s negativním testem až po pěti dnech.

Německo prozatím nabízí cestujícím z rizikových oblastí test zdarma, odběry mohou podstoupit například na letištích, nádražích či dálničních odpočívadlech. Možnost bezplatného testování až do 15. září platila i pro navrátilce z nerizikových zemí.

Nabídka bezplatného testování pro všechny cestovatele bez výjimky vyvolávala v Německu kritiku ze strany zdravotních odborníků, kteří poukazovali na nákladnost rozborů a na přílišné zatěžování laboratoří. Tuto možnost se ale Německo rozhodlo zachovat s argumentem, že chce co nejvíce usnadnit testování navrátilců z letních prázdnin. Ty již nyní v celém Německu skončily, jako poslední se do školy vrátili toto pondělí žáci ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko.

Ti, kdo do Německa cestují letadlem či lodí, ale také vlakem a autobusem, musí podle ministerstva zdravotnictví vyplnit registrační kartu s informacemi o bydlišti, o místě pobytu v zemi či o doprovodu. Karta má úřadům usnadnit dohledávání kontaktů v případě nákazy.

Již na konci srpna ministr zdravotnictví Jens Spahn varoval, že po konci letní sezony se úřady důrazněji zaměří na dodržování pravidel karantény. Kontroly se budou týkat nejen Němců, ale i návštěvníků z rizikových oblastí.

Dohled nad dodržováním karantény podle ministerstva zdravotnictví provádějí místní hygienické úřady, a to i na základě zmíněných registračních karet. Kontroly cestujících může namátkově přímo ve vlacích či na silnicích provádět policie, která by se mohla zeptat, kde dotyčný bydlí či pracuje. Vodítkem, jak dříve uvedla česká ambasáda, může být registrační značka auta. Německé opatření je nicméně podle německých představitelů založeno na důvěře a odpovědnosti.

Nedodržení karanténních opatření může skončit pokutou v řádu tisíců eur. Jednotlivé spolkové země si výši finančních postihů určují samy. Například za nenošení roušky v prostředcích hromadné dopravy či v obchodech hrozí v celém Německu s výjimkou Saska-Anhaltska pokuta nejméně 50 eur (1300 korun), ale třeba v Berlíně se částka může vyšplhat až na 500 eur (13.000 korun). Sasko-Anhaltsko místo pokut za nenošení roušek sází na odpovědnost každého člověka.

Pokutováno může být v Německu i nedodržování minimálního odstupu 1,5 metru, pokud je možné vzdálenost zachovat. Berlín postih stanovil na 50 až 500 eur.

Výrazně citelnější jsou postihy za nedodržování karantény. Pokud se lidé vracející se či přijíždějící z rizikové oblasti nevydají rovnou domů či do jiného místa pobytu, hrozí jim v Berlíně postih 150 až 3000 eur (až 80.000 korun), dalších 500 až 2500 eur (až 67.000 korun) budou muset zaplatit, když domácí karanténu dodržovat nebudou. A pokud v domácí karanténě přijmou návštěvu, musí počítat s trestem 300 až 1000 euro (27.000 korun). Další pokuty v řádech stovek až tisíců eur hrozí lidem za to, že o příjezdu z rizikových míst neinformují místní hygienu či jí neohlásí, když se u nich v karanténě symptomy nemoci covid-19 projeví.

Podobné pokuty jako Berlín mají i ostatní německé spolkové země. Případné prohřešky ovšem nemusí skončit jen pokutou, ale dokonce i vězením. Umožňuje to spolkový zákon o potírání infekčních nemocí. Až pět let by v takovém případě hrozilo tomu, kdo svým nezodpovědným chováním šíří vybrané infekční choroby včetně covidu-19.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Alespoň jednu dávku vakcíny už má ve Francii 50 milionů lidí

17.09.2021 20:47 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes…

Vysocí činitelé středomořských států EU řešili klimatické změny i migraci

17.09.2021 19:46 Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v…

Končící kancléřka Merkelová bude letos volit korespondenčně

17.09.2021 14:00 Fotoreportéři snímky Angely Merkelové při jejích posledních volbách v úřadu německé kancléřky…

Na Slovensku strmě stoupá počet nakažených i hospitalizovaných. Očkovaných…

17.09.2021 11:57 Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních…

Německo hlásí za čtvrtek 11.022 případů koronaviru

17.09.2021 08:00 V Německu přibylo za poslední den 11.022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Související:

Právě se děje

reklama