Poláci další den protestují proti omezení potratů

Projížďkami na kolech nebo motocyklech dnes lidé v Polsku pokračují v protestech proti nedávnému rozhodnutí ústavního soudu, které předpokládá výrazné omezení již tak velmi limitované možnosti podstoupit interrupci. Pořádání demonstrací v Polsku v současnosti komplikují opatření proti šíření koronaviru.

Demonstrace v Polsku
doporučujeme

"Motocykl, to je svoboda, a svoboda to je kromě jiného možnost volby a právo rozhodovat o sobě," uvedli podle zpravodajské televize TVN24 na sociálních sítí pořadatelé dnešní projížďky po Štětíně (Szczecině) na severozápadě Polska. "Nález ústavního soudu z 22. října je v normální, civilizované zemi nepřijatelný," zdůraznili.

V Gdaňsku, Gdyni a Sopotech zase do ulic vyrazili lidé na kolech. Na večer je v Gdaňsku plánovaný pochod nazvaný Průvod svobody. V Lodži, třetím největším polském městě, se účastníci protestu sešli před místní kanceláří vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost. "Sedmého listopadu 1918 spolu s nově nabytou suverenitou Polska získaly polské ženy volební právo. Sto dva let po té události musíme bojovat o právo rozhodovat o svém životě a o svém těle - ostuda!" uvedli organizátoři lodžské "spontánní procházky". Protest nese toto označení, protože lidé se v Polsku nesmějí v současnosti kvůli pandemii shromažďovat. V zemi za poslední den přibylo 27.875 nových případů koronavirové infekce, což je nejvýše od začátku pandemie. S nemocí covid-19 nově zemřelo 349 pacientů.

Ústavní soud 22. října označil za protiústavní tu část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. Na tyto případy v Polsku v minulých letech připadalo 98 procent legálních potratů. Povoleny mají zůstat interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu. Rozhodnutí ústavního soudu vyvolalo v zemi mohutné protesty, v platnost však ještě nevstoupilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlouží kvůli covidu-19 přísná omezení do 20. prosince

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama