Policie prohledala dům francouzského expremiéra, kvůli reakci na koronavirus

Francouzská policie dnes prohledala domovy bývalého premiéra Édouarda Philippea, současného ministra zdravotnictví Oliviera Vérana a dalších vrcholných vládních činitelů. Informovaly o tom dnes světové agentury s tím, že vyšetřování se týká jejich role při reakci státu na pandemii covidu-19.

Édouard Philippe
doporučujeme

Philippe se po letním odchodu z čela vlády stal starostou severofrancouzského města Le Havre. "Édouard Philippe vždy říkal, že se dává spravedlnosti k dispozici," uvedla podle agentury DPA expremiérova mluvčí v reakci na policejní akci.

Ministerstvo zdravotnictví podle agentury AP potvrdilo prohlídku také v domě a kanceláři ministra Vérana, která byla brzy ráno. Prohledán byl rovněž domov Véranovy předchůdkyně v čele úřadu Agnès Buzynové, zástupce ministra Jérôma Salomona a také bývalé vládní mluvčí Sibeth Ndiayeové.

Současný premiér Jean Castex na dnešní tiskové konferenci uvedl, že má v ministra zdravotnictví Vérana i jeho náměstka Solomona plnou důvěru.

Pacienti s covidem-19, lékaři, pracovníci ostrahy ve věznicích, policejní příslušníci a další podali v uplynulých měsících na 90 trestních oznámení, která se týkala především údajně pomalé reakce úřadů na jarní vlnu pandemie. Stěžovali si, že stát nebyl schopen zajistit dostatek roušek i dalších ochranných pomůcek.

Státní zastupitelství většinu podání zamítlo, v devíti případech ale zvláštní soud nařídil vyšetřování, které má reakci vlády na koronavirovou krizi prověřit. Cílem je zjistit, zda zodpovědní politici a úředníci "projevili dostatečnou vůli bojovat s katastrofou".

Republikánský soudní dvůr (CJR), který se může zabývat i prohřešky úřadujících ministrů, založil v roce 1993 prezident François Mitterand. Reagoval tak na případ, kdy pacienti dostali krevní transfúzi infikovanou virem HIV. Stíhání kvůli tomu čelil i bývalý premiér Laurent Fabius, soud ho ale nakonec viny zprostil. Trest vězení tribunál nikdy neuložil.

Francie patří v Evropě k pandemií nejpostiženějším státům. V zemi se 67 miliony obyvatel se za posledních 24 hodin nákaza koronavirem prokázala u rekordních 30.621 lidí. S nákazou zemřelo dalších 88 lidí, a celková bilance mrtvých tak vzrostla na 33.125.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady hlásí za sobotu méně nových případů nákazy než Česko

25.10.2020 08:23 Německé zdravotní úřady hlásí 11.176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku…

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama