Policie v Německu zabránila sedmi teroristickým útokům, hrozbou je krajní pravice

Německé úřady od konce roku 2016 zabránily sedmi teroristickým útokům. V rozhovoru s listem Rheinische Post to řekl šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Vyjádřil také přesvědčení, že teroristický útok na návštěvníky berlínského vánočního trhu z prosince 2016, který si vyžádal 12 mrtvých, by se dnes takovým způsobem neodehrál.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Bezpečnostní složky si z útoku nákladním autem, při kterém zemřela i jedna Češka, podle Müncha vzaly několik ponaučení. Postup úřadů při rozhodování o tom, zda budoucí tuniský atentátník Anis Amri může v Německu zůstat, nebyl důsledný, což by se dnes podle šéfa BKA nemohlo stát. Dalším problémem bylo, že se tehdy vyšetřování Amriho trestných činů vedlo odděleně v několika spolkových zemích.

Za třetí se podle Müncha změnil přístup bezpečnostních úřadů k osobám, které podle nich představují vážné nebezpečí. V roce 2016 mělo Německo indicie, že by Amri mohl připravovat útok střelnými zbraněmi, což se ale nepotvrdilo. Dnes by se úřady podle Müncha už nesoustředily tolik na toto konkrétní podezření, ale mnohem více na osobu podezřelého.

Od roku 2017 BKA využívá nový systém, který má pomoci mezi radikály najít ty skutečně nebezpečné. Na dříve používané osmistupňové škále, kde stupeň jedna znamenal největší riziko, byl Amri zařazen na stupeň pět, takže se předpokládalo, že útok z jeho strany není příliš pravděpodobný. Když se zpětně poznatky o Amrim zadaly do nového systému, označil ho za vysoce nebezpečného.

Münch v rozhovoru také uvedl, že nyní spolková republika registruje asi 680 muslimských extremistů, kteří mohou představovat nebezpečí.

Šéf BKA zároveň varoval před pravicovými radikály, kvůli nimž si už v minulém týdnu vyžádal personální posílení svého úřadu. Oznámil také důslednější boj proti nenávistným komentářům na internetu. Když výhrůžky pravicových extremistů vedou k tomu, že už komunální politici nechtějí kandidovat ve volbách nebo dobrovolníci ukončují svá angažmá, ohrožuje to podle něj demokracii.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec si podal Západ. Vadí mu, že se stará o Hongkong

18.11.2019 21:05 Čínský velvyslanec v Londýně dnes obvinil některé země - včetně USA a Británie - z toho, že svými…

Na jihu Francie se zřítil visutý most, auta spadla do řeky. Zahynula dívka

18.11.2019 17:02 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko…

Tusk v politice nekončí. Další vlivná funkce v rámci EU ho zřejmě nemine

18.11.2019 15:56 Končící předseda Evropské rady Donald Tusk je jediným kandidátem na funkci předsedy Evropské lidové…

Protesty a oslavy zároveň. Prestižní list překvapilo dění v Česku

18.11.2019 14:51 Češi a Slováci vyšli o víkendu do ulic, aby bránili dědictví takzvané sametové revoluce, od které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama