Policisty v Paříži povraždil islamista, zpřísní se pravidla pro hlášení o radikalizaci

Přísnější pravidla hlášení o radikalizaci zaměstnanců bezpečnostních složek slíbil francouzský ministr vnitra Christophe Castaner v reakci na nedávný útok na pařížské policejní prefektuře. V rozhovoru vysílaném na stanici France Inter ministr také prohlásil, že o radikalizaci Mickaëla Harpona, který ve čtvrtek ubodal čtyři kolegy, nebylo včas dost informací.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Francouzská policie
doporučujeme

Výzvy opozice, aby rezignoval, dnes ale Castaner znovu odmítl. Nebezpečí dalšího atentátu navíc podle něj zůstává "vysoké" až "velmi vysoké".

Skutečnost, že úřady o Harponově radikalizaci nevěděly, označil Castaner za "nedostatek systému". Harpon již v roce 2015 schvaloval atentát na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, při němž radikální islamisté zavraždili dvanáct lidí.

Podle Castanera bylo chybou, že takovýto varovný signál nebraly příslušné úřady dostatečně vážně a nezahájily hlubší vyšetřování. To by se mělo pro příště změnit a každé podezření na radikalizaci by mělo vyvolat "automatické ohlášení".

zdroj: YouTube

Zaměstnanec pařížské prefektury Harpon ve čtvrtek ubodal čtyři kolegy - tři policisty a jednoho civilního zaměstnance. O víkendu agentura AFP s odvoláním na pařížskou prokuraturu informovala, že se muž hlásil k "radikální verzi islámu". Pětačtyřicetiletého Harpona, který se muslimem stal zhruba před deseti lety, nakonec zastřelil jeden z policistů.

Castaner dnes znovu odmítl, že by se chystal v reakci na útok na pařížské prefektuře rezignovat na funkci. Od roku 2003 podle ministra francouzská policie zabránila 59 teroristickým útokům. Tři z nich zmařila v letošním roce.

Od atentátů na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo ze začátku roku 2015 zahynulo při teroristických útocích ve Francii přes 250 lidí, připomněla agentura AFP.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsné potyčky v Katalánsku: Policie použila obušky, desítky zraněných

15.10.2019 12:38 Při pondělním protestech v Katalánsku ošetřili zdravotníci 131 lidí, většina z nich byla zraněna…

Rebelie v Londýně pokračuje: Aktivisté ignorují zákaz protestů, dál ničí…

15.10.2019 12:14 Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura…

K Itálii pluje loď se 176 uprchlíky, povolení zakotvit dostala nezvykle…

15.10.2019 11:21 Italské úřady povolily vylodění 176 migrantů, které o víkendu u libyjských břehů zachránila loď…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

15.10.2019 09:56 O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama